BERLIN ODLUČIO

Veliki obrat nakon napada koji je šokirao državu: Njemačka uvodi kontrole na svim kopnenim granicama! Austrija burno reagirala

Napad je u gradu Solingenu izveo tražitelj azila sirijskog porijekla

Ilustracija

 Jens Schlueter/Afp

Njemačka ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser će u ponedjeljak najaviti privremene granične kontrole na svim kopnenim granicama zemlje kako bi se obuzdale neregularne migracije i zaštitilo javnost od islamističkog ekstremizma, rekao je izvor iz vlade za Reuters.

Faeser, koja će u 16.30 održati tiskovnu konferenciju o paketu sigurnosnih mjera, o planovima će obavijestiti Europsku komisiju, rekao je izvor.

Njemačka vlada je konzultirala glavnu oporbenu stranku, Kršćansko-demokratsku uniju (CDU) o načinima za suzbijanje migracija nakon smrtonosnog napada nožem, koji je prošlog mjeseca u gradu Solingenu izveo tražitelj azila sirijskog porijekla.

Protuimigrantska stranka Alternativa za Njemačku (AfD) je prošlog tjedna pobijedila na izborima u saveznoj pokrajini Tiringiji, a u Saskoj je završila na drugom mjestu.

Socijaldemokrati ministrice Faeser se suočavaju s izborima u Brandenburgu za dva tjedna, gdje stranka vlada u koaliciji sa Zelenima i demokršćanima.

Njemačka ima 3700 kilometara dugu granicu s Danskom, Nizozemskom, Belgijom, Luksemburgom, Francuskom, Švicarskom, Austrijom, Češkom i Poljskom.

Berlin je prošle godine najavio strože kontrole na svojim kopnenim granicama s Poljskom, Češkom i Švicarskom kao odgovor na naglo povećanje broja zahtjeva za azilom.

Austrija ne želi primati ljude odbijene na njemačkoj granici

Austrija se protivi najavi Njemačke da vrati kontrole na svim granicama te neće prihvaćati tamo odbijene pojedince, rekao je u ponedjeljak ministar unutarnjih poslova te zemlje.

„Austrija neće prihvaćati pojedince kojima je odbijen ulazak u Njemačku. O tome nema pregovora”, rekao je austrijski ministar unutarnjih poslova Gerhard Karner u ponedjeljak za novine Bild i Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Karner je naglasio da Njemačka ima pravo slati ljude nazad ako je neka druga članica Europske unije odgovorna za njihov proces dobivanja azila. No, za to je potrebna službena procedura i pristanak zemlje o kojoj je riječ.

Austrijski ministar je samo tri tjedna prije parlamentarnih izbora rekao da odbijenice u okviru unutarnjih granica EU-a nisu dopuštene.

Sve Njemačkoj susjedne države, pa i Austrija, članice su šengenskog prostora koji bi u pravilu trebao osiguravati slobodan protok ljudi. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. siječanj 2025 19:56