Ključni događaji:
- Američki Abramsi stižu Kijevu već najesen?
- Strašna noć u Ukrajini, poginulo 10 civila
- Bjelorusija pokrenula vojne vježbe na granici s Poljskom
- Ukrajina: Razotkrili smo žensku mrežu špijuna, radile su i za Wagner
Abramsi stižu u Ukrajinu najesen?
Zastupnica u Vrhovnoj Radi (ukrajinski parlament, op.a.) Kira Rudik poručila je da prvi "set" američkih tenkova M1A1 Abrams stiže u Ukrajinu ove jeseni.
To je dosta ranije od razdoblja koje se spominjalo ranije ovog ljeta, kada se govorilo da Abramsi neće stići prije 2024. godine. No, čini se da su Amerikanci odlučili poslati nešto starije varijante ovog tenka koje su mogli ranije isporučiti.
- Prvi paket američkih Abramsa odobren je za isporuku Ukrajini. Cijeli paket trebao bi doći ove jeseni, poručila je Rudik i dodala da će ovo biti "vruća jesen".
Podsjetimo, SAD se obvezao donirati ukupno 31 tenk Abrams Ukrajini.
Putin će nacionalnu gardu opremiti jurišnim helikopterima i topištvom
Ruski čelnik Vladimir Putin planira opremiti rusku nacionalnu gardu teškim naoružanjem jer želi ojačati sigurnost svog režima, priopćilo je u najnovijoj analizi ministarstva obrane Ujedinjenog Kraljevstva.
Ruski predsjednik je krajem prošloga tjedna potpisao zakon koji dopušta Rosgvardiji da dobije više opreme, što bi moglo uključivati topništvo i jurišne helikoptere.
- Ovaj potez sugerira da Kremlj udvostručuje resurse Rosgvardije kao jedne od najvažnijih organizacija za jamčenje sigurnosti režima, navodi se u izvješću-
Odluka o jačanju snaga od oko 200.000 pripadnika stiže nakon pobune u lipnju kada je došlo do ugroze Putinova režima zbog pobune wagnerovaca.
Nacionalna garda Rusije osnovana je 2016. godine i zapovijeda nizom specijalnih postrojbi za unutarnje potrebe.
Ukrajina: Razotkrili smo žensku mrežu špijuna, radile su i za Wagner
Ukrajinske vlasti tvrde da su otkrile mrežu žena u regiji Donjeck za koje tvrde da su ruski agenti. Navodno su radile za rusku Federalnu službu sigurnosti i skupinu Wagner, prikupljajući obavještajne podatke o vojnoj opremi Ukrajine u regiji.
Policija tvrdi da su se fokusirale na prikupljanje podataka o jurišnim helikopterima i oklopnim vozilima za prijevoz ukrajinskih vojnika te su fotografirale i slale materijale u Moskvu.
Uhićene su tri žene, a četvrta je navodno otišla u Rusiju ubrzo nakon početka invazije. Sve četiri žene su živjele u okrugu Pokrovski, sjeverozapadno od grada Donjecka.
Ukrajina: Deset poginulih od ruskih napada, većinom civili
Ruske su rakete u ponedjeljak navečer dva puta pogodile središte ukrajinskog Pokrovska, usmrtivši osam ljudi, uključujući pet civila, izvijestio je regionalni guverner Pavlo Kirilenko, dok je u regiji Harkiv od ruskih napada smrtno stradalo dvoje ljudi.
Drugi je projektil doletio 40 minuta nakon prvog, pri čemu je ubio i ozlijedio one koji su prvi reagirali nakon prve eksplozije, rekli su svjedoci napada Reutersovom snimatelju.
Među poginulima su dva spasioca i jedna vojna osoba, ranjeno je devet policajaca i jedna vojna osoba, ali većina od 31 ozlijeđenog bili su civili, uključujući člana lokalnog gradskog vijeća, objavili su ukrajinski dužnosnici.
Pokrovsk je grad pod kontrolom Ukrajine u blizini linije fronta, a na snimkama se vidi kako spasioci prolaze kroz ruševine, olupinu automobila i stambenu zgradu s razvaljenim balkonima.
Predstojnik ureda ukrajinskog predsjednika Andrij Jermak izvijestio je o još dvije civilne žrtve ruskih napada u selu Kruhliakivka u regiji Harkiv.
Poginuli su 45-godišnja žena i muškarac star oko 60 godina, a pet je ljudi ozlijeđeno, rekao je regionalni guverner Harkiva Oleh Sinehubov.
Bjelorusija je pokrenula vojne vježbe u blizini poljske i litvanske granice usred eskalacije napetosti
Bjelorusija je pokrenula vojne vježbe u neposrednoj blizini svojih granica s Poljskom i Litvom.
Ovaj potez Minska dolazi usred pojačanih napetosti s ovim državama članicama NATO-a nakon dolaska Wagnerovih plaćenika povezanih s Rusijom u Bjelorusiju.
Kao odgovor na priljev Wagnerovih boraca, Poljska i Litva su pojačale mjere sigurnosti na granicama. Ovaj razvoj događaja uslijedio je nakon sporazuma koji je krajem lipnja okončao oružanu pobunu Wagnerovih boraca, omogućivši njima i njihovom vođi Jevgeniju Prigožinu da izbjegnu kaznene optužbe preseljenjem u Bjelorusiju, saveznicu Rusije.
Čelnici zemalja NATO-a, Poljske i Litve, izrazili su spremnost na potencijalne provokacije iz Moskve i Minska, posebno u osjetljivom graničnom području koje dijele obje zemlje i ruska eksklava Kalinjingrad.
To je mišljenje izraženo ranije ovog mjeseca, nakon incidenta u kojem su dva bjeloruska helikoptera nakratko ušla u poljski zračni prostor na maloj visini. Bjeloruske vlasti odbacile su tvrdnje o povredi zračnog prostora Poljske.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....