KUDA ĆE PUTIN?

Ukrajina uzvraća udarac: ‘Čini se da su pronašli ‘Ahilovu petu‘ ruske vojske, Putin je sada u dilemi‘

Ruski predsjednik Vladimir Putin ima nekoliko mogućnosti za nastavak napada na Ukrajinu, ali njegove ciljeve je teško prozrijeti

Vladimir Putin, borbe u Ukrajini i proruski vojnici

 Afp/Profimedia/

Vojni analitičari su uvjereni da će Ukrajina pokušati protunapad na jugu, posebno oko Hersona. Moguće je stoga da će borbe za Donjeck pričekati, ili da će Rusi razvući front napadom na Harkov. Pregovori su još daleko.

Ruski predsjednik Vladimir Putin ima nekoliko mogućnosti za nastavak napada na Ukrajinu, ali njegove ciljeve je teško prozrijeti, piše njemački javni servis ZDF u analizi na svom portalu, kako prenosi Deutsche Welle.

U tekstu se navodi kako "izgleda nitko ne može zaustaviti ruske trupe u nastojanju da uspostave punu kontrolu nad Donbasom". Prema stručnjacima, na redu su gradovi Slovjansk i Kramatorsk.

Kako kaže Pierre Razu s Instituta za strateške studije, pokazalo se da ruska armija nije uspijevala ući u dubinu fronta. "Ruski parni valjak funkcionira dobro u blizini njihovih granica, logističkih centara i zrakoplovnih baza", rekao je on. "Što se više udalje, to im je kompliciranije".

Ukrajina uzvraća na jugu

Na početku rata su Rusi lako i brzo zauzeli crnomorski grad Herson. Ali situacija oko tog dijela fronte više nije stabilna. Australijski vojni stručnjak Mick Ryan mišljenja je da bi "oslobođenje ukrajinskih luka od ruskog utjecaja" imalo "vrlo veliki strateški značaj".

Trenutačno ruske snage kontroliraju kopneni pojas uz more, sve od Donbasa preko Krima pa do Hersona. "Ali protunapadi Ukrajine na jugu Ruse dovode u dilemu - nastaviti ofenzivu na istoku ili ojačati jug", kaže Ryan.

Prema navodima Kijeva, proteklih dana su Ukrajinci napredovali prema Hersonu i Zaporožju. BBC navodi da je ukupno bilo jedanaest uspješnih napada na ruska skladišta municije i oružja u Ukrajini.

Prema analitičarima, stanje na fronti mijenjaju zapadni oružani sustavi, poput francuskog Cezara ili njemačkih haubica ili američkog višecijevnog bacača raketa HIMARS.

"Jedan jedini precizni hitac dovoljan je da uništi cijelo skladište koje je punjeno municijom i oružjem mjesecima, možda i godinama", rekao je ukrajinski vojni analitičar Oleksandr Kovalenko.

Prema analitičaru Razuu, Harkov na sjeveru zemlje, drugi najveći grad Ukrajine, mogao bi biti sljedeći Putinov cilj. Nagađa se da bi tako ruska vojska mogla pokušati razvući Ukrajince koji bi morali birati između ofenzive na Herson ili pak obrane Harkova. Razu kaže da bi bitka za Harkov, grad koji je prije rata imao 1,4 milijuna ljudi, bila razorna, a da bi eventualna opsada trajala najmanje godinu dana.

A koliko Zapad može izdržati?

Kako prijemećuje Collin Clark iz njujorškog Centra "Sufan", svaki vojni uspjeh Rusije znači udarac za zapadnu podršku Ukrajini. Clark misli da je Putinov cilj i dalje "trošiti ukrajinske trupe" i čekati da "popusti politička podrška Ukrajini na Zapadu".

Svaki tjedan što rat duže traje će na zapadne čelnike jačati pritisak domaćih javnosti zbog rasta cijena i manjka energenata. Kako kaže Alexsander Grüberg iz jeruzalemskog Instituta za sigurnost i strategiju, Sjedinjene Države bi jednog dana mogle poručiti Ukrajincima: "Ne možete više nastavljati (rat)".

No, s druge strane analitičaru smatraju da i Putin već ima dosta razloga da prekine rat - veliki su gubici ljudstva i ratne opreme, a zapadne sankcije su razorne.

Ali, krajem lipnja je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov ponovio da ruski uvjeti ostaju i pozvao Ukrajinci da polože oružje. "Onda će sve biti gotovo za jedan dan", rekao je Peskov.

S druge strane, čak i kada bi Volodimir Zelenski bio spreman zamijeniti Donbas za mir, desno krilo njegove vlasti odbija "bilo kakav kompromis s Rusijom", kaže vojni analitičar Razu. "Oni bi mogli tolerirati zamrznuti konflikt, ali ne i poraz", smatra on.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. siječanj 2025 01:38