RAT U UKRAJINI: UŽIVO

Ukrajina objavila nove detalje o borbama na istoku zemlje: ‘U defenzivi smo!‘

Ključne događaje rata u Ukrajini pratimo uživo iz minute u minutu
Ukrajinski vojnici blizu Bahmuta
 Anatolii Stepanov/Afp

Ključni događaji:

  • Ukrajina i Poljska potvrdile prisutnost Wagnerovaca u Bjelorusiji

  • Krimski poluotok: Ruske snage odbijaju ukrajinski napad

  • smijenjen ruski zapovjednik Vladimir Seliverstov

  • Putin kaže da glavna svrha ugovora o ukrajinskom žitu nije ostvarena

23:44

Zelenski: 'Ukrajina je spremna nastaviti izvoz žitarica bez Rusije. Ne bojimo se'

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je u ponedjeljak da je Kijev spreman nastaviti izvoz žitarica preko Crnog mora, unatoč najavi Moskve da se povlači iz sporazuma o izvozu.

"I bez Rusije treba učiniti sve kako bismo se mogli koristiti tim koridorom (za izvoz) na Crnom moru. Ne bojimo se", rekao je Zelenski, prenio je na Facebooku njegov glasnogovornik Serhij Nikiforov.

Zelenski je u svom svakodnevnom obraćanju tijekom večeri dodao da je poslao "službeni dopis turskom predsjedniku (Recepu Tayyipu) Erdoganu i UN-ovu glavnom tajniku (Antoniju) Guterresu u kojemu im je predložio nastavak" izvoza.

"Ukrajina, UN i Turska mogu zajednički osigurati funkcioniranje prehrambenog koridora i pregled brodova", rekao je.

Po njegovim riječima, gotovo 33 milijuna tona ukrajinskih prehrambenih proizvoda izvezeno je u 45 zemalja u okviru ugovora koji su u srpnju 2022. potpisale Ukrajina i Rusija pod pokroviteljstvom Turske i UN-a.

Moskva je u ponedjeljak "de facto" proglasila kraj tog ugovora važnog za opskrbu svijeta hranom, nekoliko sati nakon noćnog napada ukrajinske vojske pomorskim dronovima na Krimski most, stratešku infrastrukturu.

Rusija kritizira probleme u izvozu svoje hrane i gnojiva zbog sankcija. Uz to optužuje bogate zemlje da izvlače korist iz najvećeg dijela ukrajinskog izvoza namijenjenog zemljama u razvoju.

Volodimir Zelenski je, naprotiv, rekao da se "60 posto količine" izvozi u Afriku i u Aziju.

UN-ovi podaci pokazuju da su najviše koristi od ukrajinskih isporuka imale Kina, Španjolska i Turska.

17:03

Ukrajina tvrdi da su se borbe na istoku zemlje intenzivirale

Borbe u istočnoj Ukrajini "u određenoj su se mjeri intenzivirale" jer su se ukrajinske i ruske snage sukobile u najmanje trima područjima na istočnoj bojišnici, rekao je u nedjelju visoki ukrajinski vojni dužnosnik.

Kijev je prošli mjesec pokrenuo protuofenzivu u nastojanju da ponovno zauzme teritorije koje je okupirala Rusija, a istodobno želi preuzeti inicijativu u sklopu ruske invazije koja je ušla u sedamnaesti mjesec.

Zamjenica ministra obrane Hanna Maliar na Telegramu je napisala da ruske snage već dva dana zaredom napadaju u smjeru Kupjanska u regiji Harkiv.

"U defanzivi smo", napisala je Maliar, dodavši da se vode žestoke borbe, a položaji obiju strana u sukobu dinamički se mijenjaju i nekoliko puta dnevno.

Maliar je kazala da su se dvije vojske žestoko sukobile oko uništenoga Bahmuta, no da ukrajinske snage "postupno napreduju".

Napisala je i da ukrajinske vojne snage uspješno odbijaju ruske napade blizu Avdiivke i Marjinke.

Glasnogovornik južnoga vojnog zapovjedništva u odvojenoj je izjavi u nedjelju izjavio da su ukrajinske snage napredovale više od kilometra na jednome dijelu južnog fronta.

Otkako su Ukrajinci pokrenuli dugo očekivanu protuofenzivu Kijev ostvaruje postupne uspjehe u istočnim i južnim područjima.

Istodobno je ruski predsjednik Vladimir Putin u intervjuu za državnu tv u nedjelju rekao da je operacija "neuspješna" i da pokušaji proboja ruske obrane nisu uspjeli.

13:46

Putin: Ukrajinska protuofenziva ne postiže uspjehe

Ruski predsjednik Vladimir Putin ocijenio je da ukrajinska protuofenziva pokrenuta u lipnju nije donijela značajnije rezultate zbog otpora ruskih snaga na istoku i jugu Ukrajine.

"Svi pokušaji neprijatelja da probije našu obranu (...), posebno korištenjem strateških rezervi, nisu uspjeli tijekom cijelog razdoblja ofenzive. Neprijatelj nije postigao uspjeh", rekao je Putin.

Govoreći u intervjuu za televizijski kanal Rosija-1, emitiran u nedjelju, kazao je da je situacija "pozitivna" za ruske snage na bojišnici.

"Naše trupe se ponašaju herojski. Neočekivano za protivnika, čak prelaze u ofenzivu u određenim sektorima i zauzimaju povoljnije položaje", dodao je ruski čelnik.

U petak je šef ukrajinske predsjedničke administracije Andrij Jermak priznao da protuofenziva Kijeva ne napreduje "tako brzo".

Vođena od lipnja uz potporu teškog naoružanja koje je isporučio Zapad, protuofenziva sporo napreduje protiv ruskih trupa koje imaju vremena za uspostavu čvrste obrane, posebno za polaganje minskih polja, i još uvijek imaju znatnu vatrenu moć.

U nedjelju je ukrajinski glavni stožer priopćio da se nastavljaju ofenzivne operacije u smjeru Melitopolja i Berdjanska, dva grada koja je okupirala Rusija u južnoj Ukrajini.

Ranije ovog tjedna, ruski ministar obrane kazao je da su se ruske snage uspjele probiti 1,5 km duboko na dionici fronte kod Limana, u regiji Donecka na istoku Ukrajine.

12:04

Putin prijeti korištenjem kazetnih bombi

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da njegova vojska raspolaže s "dobrom rezervom" kazetnog streljiva, prijeteći da će ga upotrijebiti na bojišnici protiv Ukrajine ako ga Kijev bude koristio.

Washington je najavio skoru isporuku Ukrajini tog vrsta streljiva čija je upotreba kontroverzna jer može izazvali kolateralne civilne žrtve.

"U Rusiji postoji dobra rezerva kazetnog streljiva, različitog tipa", rekao je Putin u intervjuu televizijskoj postaji Rossia-1 koji je objavljen u nedjelju.

"Dosad ga nismo koristili, nismo ni morali, iako smo u jednom trenutku imali nestašicu streljiva što je poznato", naglasio je ruski predsjednik.

“Ali ako bude korišteno protiv nas, zadržavamo pravo na odmazdu”, dodao je.

U utorak je ruski ministar obrane Sergej Šojgu već istaknuo da će, "ako Sjedinjene Države isporuče Ukrajini kazetno streljivo, ruske oružane snage biti prisiljene koristiti slična sredstva za uništavanje".

Ukrajinski vojnici od početka rata optužuju ruske snage da koriste to kontroverzno streljivo.

Po Putinu, Washington je najavio da će opskrbiti tim oružjem Kijev jer ima manjak streljiva koje bi mogao ponuditi Ukrajini.

"Ukrajinska vojska koristi dnevno od 5000 do 6000 granata od 155mm. SAD ih proizvode 15.000 mjesečno, dakle nemaju ga dovoljno, a ni Europa ga nema dovoljno. Nemaju ništa bolje za predložiti od kazetnog streljiva", rekao je Putin.

Ta je vrsta streljiva zabranjena u brojnih zemljama, posebno u europskim, potpisnicama Konvencije iz Osla iz 2008., kojoj se nisu pridružile ni SAD, ni Rusija niti Ukrajina.

11:50

U ratu protiv Rusije poginuo ukrajinski mačevaoc

Jedan od najboljih ukrajinskih mačevaoca Denis Borejko (34) poginuo je u ratu protiv Rusije, objavio je na Twitteru Anton Geraščenko, savjetnik ukrajinskog ministra unutrašnjih poslova.

Nije poznato gdje je poginuo bivši svjetski i europski juniorski prvak u disciplini mač, tek kako se 2022. dobrovoljno pridružio ukrajinskim oružanim snagama.

"Denis je bio svjetski i europski juniorski prvak, majstor sporta međunarodne klase. Bio je i osnivač kluba u Dnjipru," napisao je Geraščenko.

"Od prvih dana ruske invazije u veljači 2022. godine, Denis je pomagao ukrajinskoj vojsci i teritorijalnoj obrani Dnjepra, a u ožujku 2022. dobrovoljno se pridružio ukrajinskim oružanim snagama," dodao je.

Prošlog je tjedna potvrđeno da će ukrajinski mačevaoci bojkotirati pojedinačna natjecanja na Svjetskom prvenstvu koje će se održati u Milanu od 22. do 25. srpnja, a na kojima će sudjelovati sportaši iz Rusije i Bjelorusije.

Prema posljednjim podacima koje je u travnju dao ministar sporta i predsjednik Nacionalnog olimpijskog odbora Vadym Gutzeit, 262 ukrajinska sportaša su ubijena, a 363 sportska objekta uništena su u ratu.

11:47

Posljednji brod napustio ukrajinsku luku prije krajnjeg roka za dogovor o izvozu

Posljednji brod, prema sporazumu postignutom uz posredovanje UN-a koji omogućuje siguran izvoz ukrajinskog žita iz Crnog mora, napustio je luku Odesu rano u nedjelju prije isteka roka za produljenje sporazuma, prema Reutersovom svjedoku i MarineTraffic.com.

Rusija nije pristala registrirati nijedan novi brod od 27. lipnja i inicijativa će isteći u ponedjeljak osim ako je Moskva ne pristane produljiti.

Glasnogovornik Ujedinjenih naroda rekao je u petak da glavni tajnik Antonio Guterres čeka odgovor ruskog predsjednika Vladimira Putina na prijedlog produljenja sporazuma.

Putin je rekao južnoafričkom predsjedniku Cyrilu Ramaphosi u telefonskom razgovoru u subotu da se obveza o uklanjanju prepreka ruskom izvozu hrane i gnojiva tek treba ispuniti, priopćio je Kremlj.

Rusija je u više navrata prijetila da će odustati od sporazuma, sklopljenog uz posredovanje UN-a i Turske u srpnju 2022. nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Prethodno je 17. svibnja produljen za dva mjeseca.

Ukrajina i Rusija su među najvećim svjetskim izvoznicima žitarica.

09:59

Rusija spriječila ukrajinski "teroristički" napad na Sevastopolj na Krimu

Rusko ministarstvo obrane priopćilo je da su njegove snage spriječile Ukrajinu u napadu na crnomorsku luku Sevastopolj u nedjelju, uništivši sedam zračnih i dva podvodna drona.

"Jutros je spriječen pokušaj kijevskog režima da izvrši teroristički napad sa sedam bespilotnih letjelica i dva pomorska drona na objekte na području poluotoka Krima u blizini grada Sevastopolja", objavilo je ministarstvo na Telegramu.

Nema ozlijeđenih niti materijalne štete, dodaje ministarstvo.

Rečeno je da su dvije bespilotne letjelice oborene iznad Crnog mora na velikoj udaljenosti od obale, dok su ostalih pet presrele ruske snage za elektroničko ratovanje.

Dvije bespilotne letjelice (UUV), odnosno dronovi koji su uništeni u napadu otkriveni su u sjevernom dijelu Crnog mora, priopćilo je ministarstvo.

Ranije je Mihail Razvožajev, guverner Sevastopolja postavljen u Moskvi, rekao u aplikaciji Telegram da su napadi bili iznad luke Sevastopolj i gradskih četvrti Balaklava, Hersones.

Pomorski promet, uključujući putničke trajekte, obustavljen je na nekoliko sati rano u nedjelju, objavile su gradske prometne vlasti.

Reuters nije mogao neovisno provjeriti izvješća.

Iz Ukrajine nije bilo izravnih komentara o napadu na Sevastopolj, luku na Krimskom poluotoku, koju je Rusija anektirala od Ukrajine 2014. godine.

Ukrajina gotovo nikada javno ne preuzima odgovornost za napade unutar Rusije ili na teritorij pod ruskom kontrolom u Ukrajini, ali je posljednjih mjeseci govorila da uništavanje ruske vojne infrastrukture pomaže protuofenzivi Kijeva.

09:40

Šef estonske obavještajne službe: 'Ukrajinci su blizu velikog uspjeha!'

Šef estonske obavještajne službe Margo Grosberg kaže da ukrajinske jedinice uskoro mogu očekivati veći uspjeh u svojoj protuofenzivi. Na to ukazuju aktivnosti ukrajinskih snaga i znakovi poteškoća s kojima se ruske oružane snage susreću, kazao je.

Grosberg je govorio i o taktici koju koriste ukrajinske snage za uništavanje zapovjednih mjesta i logističkih centara ruskih oružanih snaga oko Bahmuta.

- Sve ovo pokazuje da su Ukrajinci blizu većeg uspjeha, rekao je Grosberg na svom redovnom brifingu za medije u Ministarstvu obrane u Tallinnu.

Govorio je i o tome kako su ukrajinske jedinice uspjele zauzeti ključna područja sjeverno i južno od Bahmuta, dajući time mogućnost usmjeravanja topničke vatre na grad i kontrolu prometnica. To je uzrokovalo probleme s opskrbom ruskih jedinica koje se ondje nalaze.

09:28

Napad ukrajinskih dronova na Krimu

Flota ukrajinskih dronova napala je luku Sevastopolj na Krimu gdje se nalazi ruska pomorska baza.

Rusija je priopćila da ih je napalo sedam bespilotnih letjelica i dva bespilotna čamca polu-podmornice.

Napadi su se dogodili u luci i gradskim četvrtima područja Balaklava i Herson, rekao je Mihail Razvožajev, guverner kojeg je postavila Moskva.

Rusko ministarstvo obrane je optužilo Kijev za 'teroristički napad'.

Nijedan objekt nije oštećen, no pomorski promet, uključujući i putničke trajekte, obustavljen je na nekoliko sati, kažu ruski dužnosnici.

Iz Ukrajine nema komentara o napadu, no poznato je da Kijev gotovo nikada ne preuzima odgovornost za napade na teritorij pod kontrolom Rusije.

08:20

Rusija je uhitila 7 osoba koje su namjeravale ubiti dvije poznate novinarke

Sud u Moskvi u subotu je podignuo kaznene prijave protiv sedam osoba "motiviranih nacionalnom mržnjom" da ubiju dvije istaknute ruske novinarke u zavjeri koju je navodno poduprla Ukrajina, objavila je ruska državna novinska agencija TASS.

Sud je odobrio pritvor do 14. rujna, prema kaznenoj prijavi za "huliganizam", za pet maloljetnika rođenih 2005. i 2006. i dvojice muškaraca za koje je rekao da su bili dio organizirane skupine, rekao je TASS.

TASS je priopćio da je ruska sigurnosna služba FSB uhitila neodređen broj ljudi u petak koji su izviđali u blizini domova i radnih mjesta novinarki Margarite Simonjan, voditeljice državnog medija RT, i Ksenije Sobčak, koja se kandidirala protiv predsjednika Vladimira Putina 2018.

Mihajlo Podoljak, savjetnik predsjednika Volodimira Zelenskog, rekao je u televizijskim izjavama da Rusija živi u apsurdnoj "konstruiranoj mitologiji".

Upitan o tom slučaju u intervjuu, Podoljak je umanjio njegovu važnost, rekavši da novinari "ne igraju nikakvu važnu ulogu" u ratu, niti u gubitku ruskih pozicija na svjetskoj sceni.

Novinska agencija Interfax prenijela je izjavu FSB-a da su uhićenici priznali da su pripremali napade na dvije žene u ime Ukrajine i da im je obećana nagrada od 1,5 milijuna rubalja (oko 15.000 eura) za svaku od njih.

Simonjan, glasna zagovornica ruskog rata u Ukrajini, objavila je poruku na Telegramu o navodnoj zavjeri, pozivajući sigurnosne službe na nastavak rada.

Sobčak, čiji je pokojni otac Anatolij Sobčak bio Putinov politički mentor, rekla je da ako su planovi atentata istiniti, onda "hvala svim uključenim službama na njihovom radu".

U objavi na svom Telegramu, koji često sadrži izvješća koja kritiziraju politiku ruske vlade, dodala je da ako su izvješća neistinita, a ideja je bila da se mene i Simonjan stavi u istu rečenicu, onda je to uobičajena glupost.

Prošle su godine u bombaškim napadima unutar Rusije ubijene istaknute proratne ruske ličnosti, novinarka Darja Dugina i vojni bloger Vladlen Tatarski. Rusija je za njihova ubojstva okrivila Ukrajinu, dok je Kijev to negirao i prikazao ih kao dokaz ruskih unutarnjih sukoba.

U svibnju je istaknuti ruski nacionalistički pisac, Zakhar Prilepin, ranjen u eksploziji automobila u kojoj je poginuo njegov vozač. Istražitelji su rekli da je osumnjičenik priveden i da je priznao da je djelovao u ime Ukrajine.

06:47

Putin kaže da glavna svrha ugovora o ukrajinskom žitu nije ostvarena

Ruski predsjednik Vladimir Putin ocijenio je u subotu da nije ostvarena glavna svrha ugovora o ukrajinskom žitu, koji istječe 17. srpnja, u telefonskom razgovoru s južnoafričkim kolegom Cyrilom Ramaphosom.

"Vladimir Putin je istaknuo da obveze utvrđene u memorandumu Rusija-UN o uklanjanju zapreka za izvoz ruskih prehrambenih proizvoda i gnojiva još nisu ispunjene", istaknuo je Kremlj.

"Glavna svrha ugovora, isporuka žitarica zemljama koje ih trebaju, napose na afričkom kontinentu, nije ostvarena", dodaje ured ruskog predsjednika u priopćenju u kojemu se prenosi razgovor Putina i Ramaphose.

Ured predsjednika Južnoafričke Republike potvrdio je da je Ramaphosa o tome razgovarao s Putinom, odmah nakon telefonskog razgovora južnoafričkog predsjednika i UN-ova glavnog tajnika Antonija Guterresa.

Dan ranije turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, posrednik između Kijeva i Moskve, ustvrdio je da je Putin "suglasan" s produljenjem tog važnog ugovora o ukrajinskim žitaricama.

Ugovor, potpisan u srpnju 2022. u Istanbulu, istječe u ponedjeljak u ponoć (23.00 sata po srednjoeuropskom vremenu) pošto je dvaput produljivan. Omogućio je da se prošle godine iz ukrajinskih luka izveze gotovo 33 milijuna tona žita, unatoč sukobu.

U subotu je južnoafrički predsjednik razgovarao s Putinom i o pripremi za sastanak na vrhu BRICS-a u Južnoafričkoj Republici krajem kolovoza, na koji je ruski predsjednik pozvan unatoč tjeralici koju je za njim izdao Međunarodni kazneni sud, navodi Kremlj.

Dvojica čelnika su u subotu razgovarala i o samitu Rusija-Afrika koji se krajem srpnja treba održati u Sankt Peterburgu i o prijedlogu za mir u Ukrajini koji promiču afrički čelnici, objavili su Kremlj i Pretorija.

Putin i Ramaphosa su se "dogovorili" da će na rubu samita u Rusiji održati bilateralni sastanak, dodao je ured ruskog predsjednika.

"Predsjednik Ramaphosa je razgovarao telefonom s ukrajinskim predsjednikom" Volodimirom Zelenskim u četvrtak o sukobu i o izvozu žitarica. "Nastavit će razgovore o tim pitanjima s dvojicom čelnika i s UN-ovim glavnim tajnikom", ističe se u priopćenju Pretorije.

06:41

Smijenjen još jedan ruski vojni zapovjednik

Nakon što je smijenjen general bojnik Ivan Popov, koji je zapovijedao 58. armijom, došlo je do još jedne smjene u ruskoj vojsci. Ruski su izvori izvijestili da je rusko vojno zapovjedništvo smijenilo zapovjednika 106. gardijske zračnodesantne divizije, general bojnik Vladimir Seliverstov. Razlog njegove smjene trenutno je nepoznat, no nagađa se da bi sve moglo biti povezano s njegovom reputacijom da prilično jasno i glasno govori o situaciji u kojoj se nalaze njegove trupe, prilikom čega se ne libi zauzeti za svoje vojnike, piše Institut za proučavanje rata.

Ruski izvori su tvrdili da 106. divizija djeluje na području Bahmuta od siječnja, a ISW je nedavno primijetio da ta divizija sudjeluje u obrani od ukrajinskih napada na sjevernom krilu Bahmuta.

Rođaci mobiliziranih obratili su se predsjedniku Putinu i ministru obrane Šojguu u travnju zbog loših uvjeta i nedostatka opskrbe u jedinici. Nezadovoljstvo uvjetima u područjima gdje se ruske snage brane od ukrajinske protuofenzive možda je potaknulo Seliverstova da se obrati ruskom vojnom zapovjedništvu, a to je možda doprinijelo njegovoj smjeni, spekulira ISW pozivajući se na ruske izvore.

06:34

Ukrajina i Poljska potvrdile prisutnost Wagnerovaca u Bjelorusiji

Borci iz skupine Wagner stigli su u Bjelorusiju iz Rusije, rekli su u subotu ukrajinski i poljski dužnosnici, dan nakon što je Minsk priopćio da su plaćenici obučavali vojnike te zemlje jugoistočno od prijestolnice.

"Wagner je u Bjelorusiji", rekao je Andrij Demčenko, glasnogovornik ukrajinske granične službe, u izjavi objavljenoj na aplikaciji za razmjenu poruka Telegram. Dodao je da je u Bjelorusiji primijećeno kretanje "odvojenih skupina" iz Rusije.

Neki Wagnerovi borci su u Bjelorusiji najmanje od utorka, rekla su Reutersu dva izvora bliska borcima.

Bjelorusko ministarstvo obrane objavilo je u petak video na kojem se vidi, kako je rečeno, borce Wagnera koji podučavaju bjeloruske vojnike na vojnom poligonu u blizini grada Osipoviči.

Wagnerov prelazak u Bjelorusiju bio je dio dogovora kojim je okončan pokušaj pobune te skupine u lipnju nakon preuzimanja kontrole nad ruskim vojnim stožerom, marširanja na Moskvu i prijetnje uvlačenjem Rusije u građanski rat, rekao je predsjednik Vladimir Putin.

Šef Wagnera Jevgenij Prigožin nije viđen u javnosti otkako je kasno 24. lipnja napustio južni ruski grad Rostov na Donu.

Zamjenik ministra koordinatora specijalnih službi Poljske Stanislaw Zaryn rekao je da Varšava također ima potvrdu prisutnosti Wagnerovih boraca u Bjelorusiji.

"Trenutačno ih može biti nekoliko stotina", rekao je Zaryn na Twitteru.

Poljska je ranije u srpnju rekla da jača svoju granicu s Bjelorusijom kako bi odgovorila na sve potencijalne prijetnje.

06:33

Krimski poluotok: Ruske snage odbijaju ukrajinski napad

Ruska protuzračna obrana i flota u Crnom moru angažirane su u odbijanju napada ukrajinskih bespilotnih letjelica iznad krimske luke Sevastopolj rano u nedjelju, rekao je dužnosnik postavljen od Moskve.

Napadi su zabilježeni iznad luke Sevastopolj i gradskih okruga Balaklave i Hersona, rekao je Mihail Razvožajev, guverner Sevastopolja postavljen od Moskve, u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram.

Nije bilo neposrednih detalja o razmjerima napada ili bilo kakvoj šteti od napada na Krimski poluotok, koji je Rusija anektirala od Ukrajine 2014. godine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 02:40