POSAO STOLJEĆA

UGOVOR TEŽAK 400 MILIJARDI DOLARA! Putin trlja ruke: Kina i Rusija potpisale sporazum o plinu

 AFP

Kina i Rusija potpisale su u srijedu dugoočekivani sporazum o isporukama prirodnog plina koji bi najvećem svjetskom potrošaču energije trebao osigurati značajniji novi izvor tog čistog energenta a Moskvi otvoriti tržište u trenutku kada Europa nastoji smanjiti ovisnost o ruskim isporukama.

Prema tom ugovoru čija ukupna vrijednost premašuje 400 milijardi dolara, Rusija će u idućih 30 godina godišnje u Kinu isporučivati po 38 milijardi prostornih metara plina.

Ruski plin bit će transportiran novim plinovodom koji povezuje sibirska plinska polja s glavnim potrošačkim centrima u Kini nedaleko obale.

Iz Gazproma nisu željeli otkriti pojedinosti vezane uz dogovorenu cijenu plina, najveći kamen spoticanja zbog kojeg su se pregovori otegnuli na više od deset godina.

Potencijalna je sporna točka pitanje hoće li Kina unaprijed platiti značajniji iznos za potrebe financiranja dijela infrastrukturnih troškova ali taj element sporazuma zasada ostaje neriješen, ističe izvršni direktor Gazproma Aleksej Miller.

Sklapanju sporazuma između ruskog državnog plinskog diva Gazproma i kineske naftne tvrtke China National Petrolemu Corp. (CNPC) nazočili su ruski predsjednik Vladimir Putin i njegov kineski kolega Xi Jinping.

Na simboličnoj razini sporazum s Kinom predstavlja veliki uspjeh za ruskog predsjednika Putina koji pokušava sklopiti nova partnerstva u Aziji u kontekstu nastojanja klijenata u Europi da smanje ovisnost o ruskom plinu nakon krize u Ukrajini. S komercijalnog stajališta, međutim, puno će ovisiti cijeni i ostalim uvjetima toga sporazuma.

Barroso traži da Putin ne prekida isporuku plina

Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso zatražio je od ruskog predsjednika Vladimira Putina da ne prekida isporuku plina Europi dok traju pregovori o stabilizaciji opskrbe plinom.

"Dok traju trilateralni pregovori dotok plina ne bi smio biti prekinut. Računam na Rusku Federaciju da će održati svoje obećanje. Stoga ostaje obveza Gazproma da isporuči traženu količinu plina koja je ugovorena s europskim tvrtkama", kaže se u Barrosovu pismu Putinu, koje je napisao u ime svih zemalja članica EU-a.

EU, Ukrajina i Rusija vode pregovore o cijeni plina za Ukrajinu kako bi se osigurala opskrba plinom Ukrajine i preko nje ostatka Europe.

Barroso je tim pismom odgovorio na pismo koje je Putin 14. svibnja uputio čelnicima pojedinih članica EU-a, među kojima i hrvatskom premijeru Zoranu Milanoviću, u kojem je napisao da od EU-a nije dobio nikakav konkretan prijedlog o tome kako će Ukrajina platiti isporučeni plin te zatražio da Europa aktivnije uključi u to pitanje.

Početkom ovoga mjeseca u Varšavi je održan sastanak na ministarskoj razini između Ukrajine, Rusije i Europske komisije koji nije donio rezultata, a novi sastanak je predviđen 26. svibnja. Sudjelovat će ukrajinski i ruski ministri energetike Juri Novak i Aleksandar Novak te europski povjerenik za taj resor Guenther Oettinger.

Barroso je izrazio očekivanje EU-a da će sve strane u procesu ostati pouzdani i odgovorni partneri kako bi se osigurala opskrba plinom od Rusije do zemalja preko kojih ide tranzit plina.

"Želio bih izraziti spremnost Europske unije da nastavi sa sadržajnim trilateralnim raspravama i da pomogne u iznalaženju brzog i održivog rješenja prihvatljivog svim stranama", navodi Barroso u svom pismu.

Europa dobija 30 posto svojih potreba za plinom preko ruskog Gazproma, a otprilike pola te količine stiže preko Ukrajine. Ruske vlasti tvrde da im Ukrajina duguje 3,5 milijarde dolara za plin, a Putin je svojim pismom zaprijetio da će od 3. lipnja, ne plati li dotad dug, Ukrajina moći dobiti samo onu količinu plina koju plati unaprijed. Eventualni prekid opskrbe Ukrajine plinom pogodio bi i europske zemlje, ali Putin tvrdi Rusija više ne može kreditirati ukrajinsko gospodarstvo i da u ovom slučaju više nema izbora.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. rujan 2024 14:31