TVRDI DA NIJE ISPALIO NI METKA

U Londonu živi muškarac osumnjičen za zločin na Ovčari, Britanci ga neće deportirati!

 Daily Mail

U općinskom stanu na jugoistoku Londona živi Srbin optužen za ratni zločin u kojem su ubijene stotine ljudi, piše britanski tabloid Daily Mail te navodi da je 60-godišnjem Milanu Šarčeviću Britanija dala azil jer bi mu se u protivnom kršila ljudska prava, posebno pravo na obiteljski život.

No, protiv Milana Šarčevića ne postoji optužnica u Hrvatskoj ni u Srbiji, a čini se da su ga jedino optužili britanski imigracijski službenici koji su zaključili da je imao “izravnu ulogu u masakru hrvatskih zatvorenika” 1991. na Ovčari. Iako je moguće da njegov primjer konzervativcima sklon Daily Mail koristi i u unutarnjopolitičke svrhe - vlada Davida Camerona još je prije nekoliko mjeseci najavila da će ukinuti Zakon o ljudskim pravima jer otežava napore da se deportiraju stranci osumnjičeni za terorizam, ratne zločine, ali i za druga kaznena djela, poput teških prometnih nesreća - Šarčevićeva je priča ipak zanimljiva. U Britaniju je došao prije više od deset godina, a kada mu je azil odbijen, u rujnu 2002. vratio se u Hrvatsku.

Drugi pokušaj

No, samo osam mjeseci kasnije ponovno se vratio u Britaniju, gdje mu je dopušteno da uloži još jedan zahtjev za azil. Britanski je sustav dodjele azila bio u kaosu, piše Mail, pa je prijava osam godina ležala u ladici, a za to se vrijeme Šarčevićeva obitelj privikla na život u Britaniji - doduše, u općinskom stanu i uz socijalnu pomoć, jer Šarčeviću je do rješenja slučaja bilo zabranjeno raditi.

Kad se drugi put prijavio za azil, imigracijskim službenicima u policiji ispričao je da je 90-ih bio pripadnik srpskih vojnih postrojbi u Hrvatskoj i da je bio u Vukovaru u vrijeme kada je 1991. grad zauzela JNA. Šarčević je rekao da bi mogao biti optužen.

Promijenio priču

- Bio sam na mjestu gdje su dovodili ljude koji su izgubili život - objasnio je i dodao da očekuje da će biti stavljen na popis ratnih zločinaca povezanih s masakrom na Ovčari , iako je tvrdio i da je pokušao spasiti žrtve te da su ga njegovi nadređeni zbog toga umalo dali strijeljati.

Nakon godina čekanja, zahtjev za azil mu je odbijen u veljači prošle godine, uz objašnjenje da je izravno sudjelovao u pokolju na Ovčari. Žalbu je preuzeo prizivni sud, gdje je promijenio priču: tvrdio je da je za masakr saznao tek deset godina poslije i da nije ispalio ni metka.

Najcrnji scenarij

Ako su se imigracijski službenici priklonili najcrnjem scenariju, sudac se priklonio najsvjetlijem: zaključio je da su dokazi “neuvjerljivi” i nedovoljno jaki da bi se zbog njih kršilo pravo na obiteljski život prema članku 8. Zakona o ljudskim pravima.

- Uistinu nemam krvi na rukama. Bio sam mobilizirani vojnik mnogo godina, ali nikad nisam ubio ni ciljao u nevine civile. Sretan sam što mi je Zakon o ljudskim pravima dopustio da ostanem u ovoj zemlji - rekao je Šarčević novinarima Daily Maila.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 01:57