Izdajemo našu djecu dopuštajući prehrambenoj industriji da ih truje, alarmirao je Robert F. Kennedy Jr. na predizbornom skupu 2. studenoga, nakon što je odustao od svoje predsjedničke kandidature i podržao Donalda Trumpa koji mu je, pak, namijenio funkciju ministra zdravstva. Žestoki antivakser i ljubitelj teorija zavjere, Kennedy ipak nailazi na širu podršku kad najavljuje da će se obračunati s velikim prehrambenim korporacijama i ultraprocesiranom hranom, punom umjetnih boja i aditiva koji su zabranjeni u EU.
Njegovo imenovanje mnogi smatraju kontroverznim zbog prijašnjih izjava, poput one da cjepiva mogu uzrokovati autizam i da Wi-Fi uzrokuje rak. No, ideje o promjenama u načinu funkcioniranja Uprave za hranu i lijekove (FDA), vladine agencije koja kontrolira i daje odobrenja za prehrambenu industriju, naišle su na podršku zdravstvenih stručnjaka, zastupnika i zabrinutih potrošača, pa i onih iz demokratskog tabora, navodi BBC. Washington Post ga hvali zbog ideja o ograničavanju prerađene hrane ili zabrane reklamiranja lijekova, pohvalni tekst objavio je i britanski Guardian.
Nezavisni kandidat
Bivši demokrat, koji je u predsjedničku utrku ušao kao nezavisni kandidat pod sloganom "Učinimo Ameriku ponovno zdravom", zalaže se za eliminaciju ultraprocesirane hrane poput smrznutih pizza, čipsa i žitarica za doručak. Takva je hrana puna dodanog šećera, masnoća i škroba, što istraživanja povezuju s dijagnozama raka, kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa. Čak 80 posto hrane koju pojedu Amerikanci je ultraprocesirano, što je više nego u mnogim drugim državama, piše NYT. FDA, među ostalim, regulira propise o tome kako se na ambalaži deklarira je li nešto "zdravo" ili koje količine šećera, soli i drugih sastojaka sadrži.
Zasad je najkonkretnija najava o čišćenju FDA od korupcije. Kennedy tvrdi da regulatorne agencije koje nadziru hranu i lijekove rade ruku pod ruku s korporativnom Amerikom kako bi povećale profit, umjesto da koriste potrošačima. Agencija ima 18.000 zaposlenih znanstvenika, istraživača i inspektora. Kennedy prijeti otkazima.
"Postoje cijeli odjeli, poput Odjela za prehranu, koji moraju otići jer ne rade svoj posao", rekao je za MSNBC. Krajem listopada obećao je da će "rat FDA protiv javnog zdravstva uskoro završiti". Kao ministar imat će ovlasti reorganizirati FDA bez odobrenja Kongresa.
FDA negira Kennedyjeve optužbe da SAD dopušta tisuće aditiva koji su zabranjeni u EU. Bivši dužnosnik FDA, dr. Peter Lurie, kaže, pak, kako bi bilo dobro da se na saveznoj razini zabrani nekoliko prehrambenih boja, među ostalim i crvena broj 3 koja je već zabranjena u Kaliforniji. No, Kennedyjeve druge ideje nisu naišle na opće oduševljenje, kao što je protivljenje dodavanju fluorida pitkoj vodi te kritiziranje suncokretova i biljnog ulja za koje tvrdi da truje Amerikance i pomaže u širenju pretilosti.
Prema Kennedyjevu mišljenju, bilo bi zdravije da restorani prže hranu u goveđem loju, no istraživanja pokazuju da su nezasićene masnoće u suncokretovu ulju povezane sa smanjenim rizikom od bolesti, navodi NYT, štetnije su zasićene masti poput maslaca ili svinjske masti.
Neprerađeno mlijeko
Kennedy traži da se preispitaju ograničenja za male farmere da prodaju neprerađeno mlijeko: on smatra da je neprerađeno mlijeko zdravije od pasteriziranog. Stručnjaci su protiv: nepasterizirano mlijeko može sadržavati bakterije poput E. coli i salmonele.
Kennedy je najavio, a Trump poslije potvrdio, da će iskoristiti svoj utjecaj protiv dodavanja fluorida u vodu za piće. Za to bi trebalo poništiti preporuku CDC-ja, američkog zavoda za javno zdravstvo. CDC to smatra jednom od deset velikih javnozdravstvenih intervencija u 20. stoljeću zbog dramatičnog smanjenja karijesa otkako se 1945. počelo s dodavanjem fluora u vodu.
Pitanje je što će Kennedy uopće uspjeti postići: s jedne strane, zbog ograničenih ovlasti FDA, a s druge zbog velikih otpora moćne prehrambene industrije. Politico je izvijestio da su kompanije lobirale kod utjecajnih kongresnika protiv Kennedyja i prije njegova imenovanja. Novi ministar zdravstva mogao bi ući u sukob i sa samim Trumpom koji je u prvom mandatu odbijao zahtjeve za strožu kontrolu prehrane u američkim školama. No, čak i ako politički nije moguće zabraniti ultraprerađenu hranu, o toj ideji moramo raspravljati, rekao je za BBC Kennedyjev suradnik Jeff Hutt.
Na mjestu ministra zdravstva Kennedy bi mogao utjecati na promjenu smjernica o standardima za prehrambenu industriju i programe savezne vlade, uključujući školske ručkove i vojne obroke. Svakih pet godina ministarstva zdravstva i poljoprivrede ažurirju te smjernice.
Iako je uvjereni protivnik cjepiva, Kennedy, kao ni Trump, ne kaže da želi zabraniti cjepiva, niti za to ima ovlasti. No, okružio se suradnicima poznatim po antivakserskim stavovima, pa The New York Magazine prognozira da bi mogli raditi na diskreditiranju cjepiva. Pobrinut ću se da postoje znanstvene studije o sigurnosti i učinkovitosti cjepiva, pa da ljudi mogu samostalno procijeniti je li to dobro za njih, najavljuje Kennedy.
Također bi mogao smanjiti broj cjepiva koje plaća država u sklopu programa Medicaid te usporiti proces ispitivanja i odobravanja novih cjepiva, što bi moglo demotivirati farmaceutske tvrtke u razvijanju novih. U lipnju je najavio da će, ako bude izabran, narediti da se prekine financiranje razvoja lijekova i istraživanja zaraznih bolesti na osam godina.
Iz američkog proračuna puno bi se više plaćalo za alternativu. Kennedy je u rujnu za Wall Street Journal napisao da želi "posvetiti polovicu istraživačkih proračuna Ministarstva zdravstva preventivnim, alternativnim i holističkim pristupima zdravlju". Kako bi smanjio utjecaj velikih proizvođača i njihovih lobista, želi zabraniti proračunsko financiranje studija znanstvenika koji su u sukobu interesa - od toga da su vlasnici dionica u tvrtkama koje bi mogle imati koristi od rezultata istraživanja do plaćenih savjetovanja.
Reklamiranje lijekova
Moguće je da će zabraniti ili ograničiti reklamiranje lijekova, posebno na televiziji. Kennedy ističe da su SAD i Novi Zeland jedine zemlje koje dopuštaju reklamiranje lijekova ne liječnicima, nego izravno potrošačima. Farmaceutske kompanije na to troše milijarde dolara godišnje.
Kao ministar zdravstva, imao bi ovlasti narediti FDA da revidira smjernice u vezi s oglašavanjem lijekova. Tek ovih dana stupila su na snagu nova pravila koja zahtijevaju od farmaceuta da u reklamama jasnije informiraju potrošače o rizicima i nuspojavama lijekova.
Pitanje je što će Kennedy od obećanja uspjeti provesti jer mu nasuprot stoji moćna farmaceutska i prehrambena industrija. Čak i nešto tako jednostavno kao što je uklanjanje umjetnih boja vjerojatno će rezultirati velikom bitkom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....