NOVE NAPETOSTI NA BLISKOM ISTOKU

TRUMP PRIZNAO JERUZALEM KAO PRIJESTOLNICU IZRAELA Svijet ga je upozoravao da to ne čini: 'To je poljubac smrti, vatra čiji se kraj ne nazire!'

 
 Ilustracija / REUTERS

Američki predsjednik Donald Trump u srijedu je priznao Jeruzalem kao glavni grad Izraela i rekao kako će početi proces preseljenja američkog veleposlanstva u taj grad, unatoč upozorenjima saveznika da bi taj potez mogao izazvati napetosti na Bliskom istoku.

"Odlučio sam da je vrijeme da se Jeruzalem službeno prizna kao prijestolnica Izraela", rekao je Trump u govoru u Bijeloj kući, navodi agencija dpa.

Trump je ustvrdio da odgoda tog priznanja nije učinila ništa za postizanje mira te da se ta odluka trebala donijeti još mnogo ranije kako bi se doprinijelo napretku mirovnog procesa.

Američki predsjednik je u izjavi rekao kako je svjestan da će oko ove odluke biti "neslaganja" no i da "njegova objava označava početak novog pristupa izraelsko-palestinskom sukobu".

"Izrael ima pravo odrediti svoju prijestolnicu", rekao je Trump.

On je istaknuo kako želi mir između Izraelaca i Palestinaca i da još uvijek podržava rješenje s dvije države u okviru trajnog mirovnog sporazuma.

Trump je rekao da "Sjedinjene Države ostaju duboko predane pomoći oko postizanja mirovnog sporazuma prihvatljivog i Izraelcima i Palestincima" i dodao da će "učiniti sve što je njegovoj moći kako bi pomogao da se napravi takav sporazum", prenosi dpa.

SAD trenutno nema odgovarajuću zgradu u Jeruzalemu u koju bi mogao preseliti veleposlanstvo iz Tel Aviva, a viši dužnosnik Trumpove administracije rekao je da bi za njenu izgradnju mogle trebati tri do četiri godine.

"Mislim da je to već davno trebalo napraviti. Mnogi predsjednici su rekli da žele nešto učiniti a nisu", rekao je Trump na sjednici njegova kabineta uoči objave o preseljenju veleposlanstva iz Tel Aviva u Jeruzalem, navodi agencija Reuters.

Status Jeruzalema jedna od glavnih spornih točaka u desetljećima dugim izraelsko-palestinskim mirovnim razgovorima.

Palestinci žele istočni Jeruzalem za prijestolnicu svoje buduće države, a Izrael grad smatra svojom nedjeljivom i vječnom prijestolnicom.

Trumpovo prihvaćanje Jeruzalema za izraelsku prijestolnicu SAD raskida s desetljećima dugom politikom da se o statusu grada treba odlučiti u pregovorima s Palestincima, navodi Reuters.

Trump je, kako je i najavljivao, Jeruzalem priznao za izraelsku prijestolnicu unatoč upozorenjima zapadnih i arapskih saveznika SAD-a da bi taj čin mogao dovesti do nasilja i potkopati izraelsko-palestinski mirovni proces.

Njemačka, Francuska, EU, arapski svijet i, naravno, Palestinci u utorak su redom upozoravali Trumpa da to ne čini, a u srijedu su im se pridružili Papa Franjo, službeni London i iranski ajatolah.

"Priznavanje prava svim narodima u Svetoj Zemlji primarni je uvjet za dijalog", rekao je Franjo skupini Palestinaca u Vatikanu u srijedu ujutro.

Britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson kazao je da London zabrinuto gleda na američku najavu. "Mislimo da bi Jeruzalem trebao biti dio konačnog rješenja izraelsko-palestinskog mirovnog procesa do kojeg mora doći dijalogom".

Predstavnik palestinske uprave u Londonu Manuel Hasasin u razgovoru za BBC oštro je komentirao Trumpovu najavu. "To bi bila objava rata. Poljubac smrti rješenju s dvije države", kazao je.

Iranski vrhovni vođa Ali Hamenei kazao je da je najava priznanja Jeruzalema izraelskim glavnim gradom znak američkog neuspjeha i nesposobnosti.

Turska je najavila da bi mogla čak i raskinuti diplomatske odnose s Izraelom ako SAD donese odluku o veleposlanstvu u Jeruzalemu, a glasnogovornik valde je upozorio da bi ona mogla gurnuti regiju u "vatru čiji se kraj ne nazire".

Istočni Jeruzalem došao je pod kontrolu Jordana poslije izraelsko-arapskog rata 1948., koji je buknuo nakon proglašenja države Izrael koji je potom u Šestodnevnom ratu 1967. okupirala i taj dio Jeruzalema.

Godine 1980. Izrael je proglasio Jeruzalem svojim glavnim gradom te se u zapadnom Jeruzalemu nalazi sjedište predsjednika, premijera, parlamenta (Kneset) i gotovo sva ministarstva.

Rezolucija 478 Vijeća sigurnosti UN-a određuje da je izraelska odluka od 1980. ništavna, te poziva sve države da veleposlanstva zadrže u Tel Avivu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 02:24