ŽESTOKE REAKCIJE

Trump najavom svog prvog putovanja teško pogodio Putina i društvo: ‘Misli da je Mesija, ali ta epoha je gotova!‘

Trump je u Ovalnom uredu izjavio da "Putin uništava Rusiju nepristajanjem na dogovor" i da će "Rusija imati velikih problema"
 Alexander Nemenov/Afp

Iako Donald Trump sebe doživljava kao mesiju, stari svjetski poredak s njim odlazi u ropotarnicu povijesti jer svijet ulazi u postameričku epohu, komentar je prokremaljske agencije Ria novosti o stupanju na dužnost novog američkog predsjednika. No, prema komentatoru Pjotru Akopovu "jednopolni amerikanizirani poredak" odlazi ne zahvaljujući Trumpovu dolasku, nego zato što ga je načeo Vladimir Putin, što su u Washingtonu shvatili.

Zapravo, u Rusiji su, kako se može zaključiti iz tamošnjih prorežimskih komentara, uvjereni da opet dolazi vrijeme "multipolarnog svijeta" u kojem će nekoliko velikih sila (SAD, Kina, Rusija i možda neke od tri velike europske države) krojiti sudbinu ostalih. Ne zaboravimo da je Putin nekoliko puta rekao da je spreman razgovarati s Trumpom "o Ukrajini", nikad ne spominjuću da je spreman razgovarati "s Ukrajinom". To je, ustvari, smisao Putinova "zalaganja" za "multipolarnu politiku" - s velikima o malima, a Rusija je po njemu "ta velika".

U tome se i krije velika opasnost u slučaju da Trump pristane na takvu podjelu, iako on ipak govori o Americi kao broju jedan. Stoga ne čudi da se već dan nakon inauguracije Vladimir Putin putem videolinka čuo s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, s kojim je, kako navode ruski mediji, "razgovarao o unapređenju međusobnih odnosa" i o, kako naglašavaju, "zajedničkom suprotstavljanju vanjskoj nepredvidljivosti" - za što se smatra da se odnosi upravo na "nepoznanicu Trump", odnosno njegovu nepredvidljivost.

No, najviše pozornosti ruski su mediji posvetili "nespominjanju Ukrajine i Rusije" u inauguralnom govoru, što je, prema portalu zvezda.ru, bliskom Ministarstvu obrane, više poruka i signal Kijevu nego Moskvi, a portal lenta.ru, pozivajući se i na njemačke izvore, navodi da Trump, "unatoč silnim zalaganjima" za mirovne pregovore, očito "sukobu u Ukrajini ne pridaje tako veliko značenje" kako se to čini kada se čitaju američki mediji. Kako, pak, navodi neovisni ukrajinski portal strana.ua, neki kremaljski političari čak su se ponadali da "je Trump zaboravio svoja obećanja o mirovnim pregovorima" i sada se želi izvući.

PROČITAJTE VIŠE Trump: Putin uništava Rusiju

image
Saul Loeb/Afp

Ukrajinski politolog Ihor Rejterovič za portal 24.ua kaže da nije važno ono što jest ili nije rečeno u nastupnom govoru, nego ono što će se događati nakon 20. siječnja, i da je "odlučan završiti", kako je rekao, "sve ratove koji traju". Da podsjetimo, Trump je spominjao i prijetio Panami, Kini i Meksiku, najavljivao put na Mars i promjenu stoljetnog naziva Meksičkog zaljeva u Američki, ali se Ukrajine i Rusije izrijekom nije dotaknuo mada ih se moglo prepoznati u izjavi da će se njegovi uspjesi mjeriti ne samo "bitkama u kojima ćemo pobijediti nego i onima koje ćemo završiti" te onima "koje nećemo niti započinjati".

image

Putin i Xi Jinping

Mikhail Metzel/Afp

No, svakako je bilo primjetno da je u svojem poduljem nastupnom govoru mimoišao temu o kojoj je rado govorio u kampanji, pogotovo zato što je tvrdio da on sve može srediti za 24 sata. Na kraju ipak nije izbjegao tu temu, podijelivši je s novinarima u Ovalnom uredu. Rekao je da se "planira susresti" s Putinom, a CNN navodi kako je dao nalog svojim suradnicima da što prije organiziraju njihov telefonski razgovor. No, u Kremlju su prilično suzdržani, pogotovo, kako navode moskovske Vedomosti, kad je riječ o "susretu uživo", za koji kažu "tko zna kad i tko zna gdje". Naime, prvo čekaju što bi mogao biti Trumpov "mirovni prijedlog", a nije da ih nije pogodilo, kako piše dobro obaviješten moskovski Komersant, da bi prvo Trumpovo putovanje moglo biti ono u Kinu, čime tu zemlju inaugurira u najvažniju "partnersku i suparničku velesilu" dok Rusija tone na toj ljestvici, što Putina i njegovu velikorusku režimsku elitu pogađa u živac.

PROČITAJTE VIŠE Pogledajte što je Putin poručio Trumpu uoči inauguracije

image
Gavriil Grigorov/Afp

Podsjetimo da su Putin i njegova desna ruka Nikolaj Patrušev nedavno jasno iznijeli ruske stavove o pregovorima, a moskovski poslovni list RBK u svojem komentaru o Trumpovu (ne)spominjanju Ukrajine ponavlja: nikakvo članstvo u NATO-u za Ukrajinu, nikakve međunarodne mirovne snage na crti razdvajanja, Rusija želi neutralni i nenuklearni status Ukrajine, kao i da, što joj je vrlo važno, ima "ograničene vojne snage", a usto traži povlačenje ukrajinske vojske sa svih područja koje je Rusija anketirala u rujnu 2023., koja, uz Krim priključen još 2014. godine, ne mogu biti, kako naglašavaju, "ni pod razno predmet pregovora". Istodobno kao preduvjet za pristupanje pregovorima traže ukidanje ekonomskih sankcija Rusiji. "To bi bio minimalni znak dobre volje", navodi agencija Ria novosti.

Putin je, pak, u čestitci Trumpu istaknuo da zainteresiran za dijalog "s američkom novom administracijom o Ukrajini" i da je za "cjelovito, a ne privremeno rješenje sukoba". Trump je, očito ciljajući na to, u Ovalnom uredu izjavio da "Putin uništava Rusiju nepristajanjem na dogovor" i da će "Rusija imati velikih problema", ponovivši još jednom da "vjerojatno nije baš zadovoljan sa stanjem na bojištu", aludirajući na to određeni uspjesi ruske vojske ipak nisu takvi da donose ratnu pobjedu.

No, i neki američki analitičari (CNN), kao i ruski (Komersant), smatraju da Trump namjerno nije spomenuo Ukrajinu i Rusiju jer je shvatio da se rat ipak ne može riješiti preko noći, da je to "dugotrajan proces", pa se sada već spominje da bi do pregovora moglo doći tek za tri do šest mjeseci. Stoga je Trump mudro izbjegao govoriti o tome "kada bi sve moglo završiti", a pogotovo iznositi bilo kakve rokove. Komersant navodi da bi to mogao "biti dugotrajan proces" te da ima na umu da "laku pobjedu nije lako ostvariti", kao i da je zaustavlajnje ovakvog sukoba "dug i iscrpljujuć proces", uz napomenu da treba vidjeti mogu li se svi uvjeti ispuniti, a zasad gotovo niti nema "točaka koje se podudaraju".

PROČITAJTE VIŠE Suptilno i na mala vrata stiže toksični trend, pogledajte samo taj Muskov pozdrav. Budimo oprezni!

I Trumpov državni tajnik Marco Rubio rekao je da "ne može odrediti vremenski okvir" završetka rata, ali je najavio da mira neće biti ako obje strane ne pristranu na ustupke. "Svaka će se strana morati nečega odreći", citira CNN Rubija, koji nije precizirao o kakvim se odricanjima i ustupcima radi. I francuski predsjednik Emmanuel Macron poručio je da se ne treba zavaravati. "Rat neće završiti ni sutra ni prekosutra", naglasio je Macron.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. siječanj 2025 08:45