NOŽEVI SE OŠTRE

Trump i Musk počeli su sijati kaos, za početak ‘bombu‘ su bacili u vlastito krilo: ‘Ubrzo će jedan drugom gaziti po prstima‘

Dvojac je sabotirao proračunski prijedlog svog bliskog suradnika u Kongresu i tako cijeli državni aparat doveo nadomak nove blokade

Donald Trump, Elon Musk i JD Vance

 Kevin Dietsch/Getty Images Via Afp

Noževi su se (već) počeli oštriti. Izabrani predsjednik Donald Trump, osokoljen senzacionalnim rezultatom koji je Republikanska stranka zahvaljujući njemu ostvarila na ovogodišnjim izborima u SAD-u, sije kaos po Washingtonu unatoč tome što još uvijek, formalno, nije niti sjeo u Ovalni ured.

Dosadašnji predsjednik Zastupničkog doma Mike Johnson (republikanski tvrdolinijaš iz Louisiane) naučio je bolnu lekciju američke visoke politike - svaku podršku i svako prijateljstvo treba uzimati sa zrnom soli.

Naime, unatoč tome što je, osobito tijekom kampanje, bio kućni prijatelj obitelji Trump te je razvio prisne odnose s glavnim mu donatorom, multimilijarderom Elonom Muskom, dvojac mu je ovaj tjedan zabio nož u leđa sabotiravši njegov proračunski prijedlog u Kongresu, čime je cijeli državni aparat doveo nadomak nove blokade.

O čemu se radi?

Blokada državnog aparata mehanizam je koji se (po novome, redovito) koristi tijekom žustrih pregovora u Kongresu; najčešće onih o federalnom proračunu, limitu zaduživanja i sličnom.

Podmetnuli bombu samima sebi

Kolateralna žrtva stranačkog prepucavanja u Washingtonu su federalni djelatnici; učitelji, policajci, agenti te dužnosnici ministarstava i američkih agencija. Zbog malih prihoda, karakterističnih za javne službe, takvi dužnosnici najčešće žive od plaće do plaće, pa im "zatvaranje pipe", iako privremeno, uzrokuje ozbiljne privatne financijske probleme.

Poanta? Svojevrsni javni pritisak "onoj drugoj" strani, koja tvrdoglavo ne popušta u pregovorima.

Međutim, taj se mehanizam dosad najčešće servirao upravo tako - "onoj drugoj" strani. Specifičnost ove situacije krije se u činjenici da su sada bombu pustili republikanci, i to sami sebi.

image

Mike Johnson

Kevin Dietsch/Getty Images Via Afp

Johnsonov prijedlog, koji je u Zastupničkom domu, zahvaljujući većini Trumpovih republikanaca, trebao biti usvojen pro forma, ovaj je četvrtak srušen tako da je 38 zastupnika iz redova Republikanske stranke glasalo protiv.

Neobično je i to što je Trumpova (tj. Muskova) stranačka frakcija javnu dramu mogla izbjeći tako da su zakulisno dogovorili hodogram cijele priče, da bi izbjegli medijska prepucavanja i opći proceduralni kaos koji je u pitanje doveo ne samo Johnsonovu fotelju nego i operativno funkcioniranje zakonodavnog tijela SAD-a. Ako je (unutarstranački) kaos javno eskalirao i prije nego što je Trump preuzeo kormilo nad izvršnom vlasti, što se tek može očekivati od naredne četiri godine, od kojih će pune dvije republikanci imati uzde nad svim zakonodavnim institucijama?

Sama činjenica da su se svjesno odlučili na taj korak govori u prilog tome da su apsolutno predani sijanju kaosa u "močvari" da bi je "protresli iz dubokoga sna" (što je Muskova de facto jedina zadaća s novom agencijom DOGE).

Nastali kaos, barem iz perspektive mainstream političara koji još uvijek ne razumiju kako je osuđeni kriminalac dobio i više nego legitiman mandat za upravljanje "prvom silom svijeta", može ići u korist jer se stranački bratoubilački ratovi na ovoj razini vlasti najčešće ne prelijevaju samo na tržište nego i na percepciju sigurnosti među građanima.

Trump i Musk - jedan će drugome uskoro stati na prste

Naime, koliko god građani htjeli "isušiti močvaru" i pokazati srednji prst washingtonskim elitama, prije svega žele neku stabilnost i prividni red jer je u suprotnom pitanje trenutka kada će se nastali kuršlus preliti u njihove novčanike.

Razvoj situacije iskristalizirao je još jednu bitnu informaciju, koje smo na nekoj razini svi već i bili svjesni - Elon Musk je uistinu siva eminencija Trumpove nove administracije, i to u većoj mjeri nego što je Dick Cheney svojedobno bio Georgeu W. Bushu. Njihova se razlika krije u tome što je jedan od njih (Cheney) i uživao legitimitet naroda jer se njegovo ime nalazilo uz Bushevo na glasačkim listićima 2000. i 2004. godine.

Muskovo nije.

image

Donald Trump i Elon Musk

Kena Betancur/Afp

Ekscentrični multimilijarder nadigrao je, tako, ne samo Trumpa nego i njegova potpredsjednika J.D. Vancea te izabranom predsjedniku najmoćnije države na svijetu šaptom daje upute u uho.

Nelegitimni dužnosnik federalne vlade kao glavni zadatak ima obračunati se s nelegitimnim dužnosnicima federalne vlade – a da u tome nitko ne vidi nikakvu ironiju.

Međutim, već sada je kristalno jasno da je Trumpova i Muskova bromansa kratkoga vijeka jer surađuju toliko prisno da je pitanje trenutka u kojem će jedan drugome stati na prste i shvatiti da "onaj prvi" ipak nema sve uzde u svojim rukama. Prizor neće biti lijep, ali će sigurno biti zanimljiv.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 22:30