OPSADNO STANJE

TOTALNI RAT RADU NA CRNO Mobilni timovi lovit će ilegalne dadilje, prodavače, čistačice...

Inspektori imaju puno pravo ući u bilo koji poslovni objekt, ali i u privatne kuće i stanove gdje je registrirana djelatnost
Senj, 070813.Porezna inspekcija danas je zapecatila hotel Libra u Senju, zbog nepodmirenih dugova u iznosu od 800,000 kuna. Ukupno 66 gostiju bilo je prisiljeno napustiti hotel.U 16.30 inspektori su se vratili i ipak otpecatili objekt a vlasnik hotela u roku od osam dana mora podmiriti dug.Na fotografiji: uklanjanje pecata sa ulaza u objekt.Foto: Davor Zunic / CROPIX
 Davor Zunic / CROPIX

U Sloveniji od jučer gotovo da vlada opsadno stanje. Nije riječ ni o kakvom političkom ili sindikalnom prosvjedu, kakvih je znalo biti pa su ozbiljno uzdrmali vlast, posebno u gradovima, niti o nekom novom sastanku na vrhu poput onog Georgea W. Busha i Vladimira Putina 2001. godine na Brdu kod Kranja, kad je gotovo cijela država bila blokirana.

Jučer je, naime, stupio na snagu novi zakon o radu i zapošljavanju na crno.

Još je vlada Boruta Pahora, koja je odstupila 2011. godine, smatrala da je potrebno uložiti maksimum energije u borbu protiv “sive ekonomije” i rada na crno, što izravno oduzima novac državnom proračunu koji je sve tanji i potrebno mu je što više raznih izvora - naime, ove godine je propao porez na nekretnine, a fiskalizacija se tek planira.

Konačno je taj zakon donesen, a vlada - kako ova Alenke Bratušek na odlasku, tako i ona Mire Cerara u formiranju (trebala bi preuzeti položaj sredinom rujna) - najavila je da će biti nepopustljiva u toj borbi.

I tako su se jučer diljem Slovenije raštrkali mobilni timovi u kojima se nalazi 171 inspektor koji će bez milosti ili spremnosti na kompromis (ako je to igdje na svijetu moguće) istraživati nepravilnosti u sljedećim poslovima: instrukcije, čuvanje djece, osobni treneri, pomoć na gospodarstvima, čišćenje, kozmetičke usluge, prodaja na sajmovima, turističko vođenje i sezonski poslovi.

Dakle, na udaru inspektora su ona područja koja pružaju više mogućnosti za rad na crno.

Inspektori u mobilnim timovima tako će posebno kontrolirati postoji li uredan ugovorni odnos između zaposlenog ili poslodavca te obavlja li se posao na za to predviđenom mjestu, a neće se prihvaćati okolnosti u kojima ugovor tek treba biti napisan.

Timovi imaju puno pravo ući u bilo koji poslovni objekt ili prostor, što uključuje čak i privatne kuće i stanove ako su registirani za djelatnost pojedinca ili tvrtke.

Konačno, inspektori, ako postoji opravdana sumnja, mogu zatražiti i sudski nalog te tako ući i u privatne stanove koji nisu prijavljeni kao sjedište tvrtke ili neke djelatnosti. Jasno, vlasnik ih može i sam pustiti.

Nadzor medija: I sumnjivi oglasi pod povećalom

Inspekcije će se dodatno posvetiti i problematici oglašavanja kojim se nudi ili traži posao na crno. Pod sitnozorom inspektora tako će biti oglasi u tiskanim i elektroničkim medijima, ali i na oglasnim pločama, u javnim prostorima pa čak i oglasi koje neki poslodavci ubacuju u poštanske sandučiće.

Konačno, slovenski inspektori računaju na budnost građana kojima je ponuđena e-mail adresa na koju mogu prijaviti osobu za koju sumnjaju da radi na crno.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 15:14