‘HRANA BUDUĆNOSTI‘

Tko je za pivo od cvrčka? Insektima se više neće hraniti samo egzotične zemlje, EU donijela povijesnu odluku

Najčešći argument u prilog konzumaciji jestivih insekata je taj što su ekološki prihvatljivija alternativa mesu

Jestivi cvrčak

 Berislava Picek/Cropix

Populaciji od gotovo dvije milijarde ljudi na svijetu koji se hrane insektima i proizvodima na njihovoj bazi krajem ovog mjeseca pridružit će se i pola milijarde stanovnika Europske Unije.

Europska Komisija napokon je, nakon višegodišnje kampanje i lobiranja nutricionista, "Zelenih", kao i samih proizvođača, dopustila uporabu praha od kućnog zrikavca te crva brašnara za uporabu u proizvodima namijenjenim ljudskoj konzumaciji.

Odobrenje je rezultat zahtjeva kojeg je 2019. podnijela tvrtka Cricket One. Pozitivan odgovor Komisije usvojen je nakon znanstvenog mišljenja Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) koja je potvrdila i odobrila sigurnost proteinskog praha. Novi propisi, uredbom koju je potpisala predsjednica EK Ursula von der Leyen stupaju na snagu krajem mjeseca.

Pivo od cvrčka

Odobrenjem se dopušta proizvođačima hrane u EU da koriste proteinski prah od kućnog cvrčka Acheta Domesticus u proizvodnji nekoliko vrsta hrane - uključujući proizvode na bazi tjestenine, orašaste plodove, sjemenke uljarica, grickalice, umake i mesne pripravke, juhe, kruh, peciva od više žitarica, krekere i grisine, žitne pločice, suhe mješavine za pekarske proizvode, kekse, prerađevine od krumpira, jela na bazi mahunarki i povrća, sirutku u prahu, grickalice na bazi kukuruznog brašna, pića slična pivu i čokoladne slastice.

image

Farma cvrčaka u Zagrebu

Berislava Picek/Cropix

Proizvodi koji sadrže proteinski prah bit će označeni na odgovarajući način kako bi se potrošače upozorilo na potencijalnu alergijsku reakciju.

Također, 06. siječnja 2023., Europska komisija odobrila je uvođenje smrznutih, osušenih i praškastih oblika ličinki Alphitobius diaperinus, poznatijih kao mali crv brašnar, na tržište EU. EFSA je također utvrdila da su ličinke malog crva brašnara sigurne i, u odobrenim oblicima, sada su dopuštene kao sastojci u nekoliko prehrambenih proizvoda namijenjenih općoj populaciji.

Pripravci od cvrčka Acheta Domesticus i malog crva brašnara Alphitobius diaperinus tako se pridružuju popisu hrane od insekata odobrene od strane EU koji se do sada sastojao od crva brašnara Tenebrio Molitor i skakavca Locusta migratoria.

Među pionirima "insektofagije" u Hrvatskoj svakako je Aleksandar Gavrilović, vlasnik zagrebačke tvrtke Insektarij koji godinama zagovara upravo insekte kao održiv, ekološki prihvatljiv i zdrav način prehrane, no dosad ih je mogao prodavati samo kao hranu za insektivorne životinjske vrste. Naime, kvalitetno uzgojeni cvrčci velik su izvor proteina, a za proizvodnju je potrebno znatno manje utjecati na okoliš nego prilikom proizvodnje, primjerice, mesa kao izvora proteina.

image

Aleksandar Gavrilović, vlasnik tvrtke Insektarij

Berislava Picek/Cropix

Visoka nutritivna vrijednost

- Cvrčak je jedna od gotovo 2100 vrsta insekata koje možete konzumirati. Kao izvor proteina, zdravih masti te vitamine i minerale u mnogim zemljama i kulturama insekte konzumiraju generacijama.

U populacijama koje ih inače ne konzumiraju najčešći razlog za konzumiranje jestivih insekata je taj što su ekološki prihvatljivija alternativa konzumaciji mesa i drugih vrsta životinjskih proizvoda.

Iako svaka prehrana treba sadržavati nutritivno raznoliku hranu, dodavanje mjerice proteina od cvrčka može podržati održive prehrambene sustave, a istovremeno popuniti neke od praznina u potpuno biljnoj prehrani. Cvrčci, osim proteina, sadrže i zdrave masti, cink, željezo, kalij i vlakna. Njihova nutritivna vrijednost varira ovisno o vrsti (postoji više od 60 vrsta koje se konzumiraju) kao i o razvojnoj fazi, načinu pripreme, te hrani kojom se hrane. - pojašnjava Gavrilović.

Prije nekog vremena jedan veliki trgovački lanac u ponudu je stavio brojne proizvode od cvrčaka i crva brašnara, uključujući i čitave pržene cvrčke u nekoliko varijanti, poput pikantnih, slanih, ali i prelivenih čokoladom. Testirali smo ih tada sve, više od desetak. No, unatoč velikom interesu građana, inspekcija je već drugog dana naložila povlačenje tih proizvoda s polica.

Izvještavali smo i o mladim entuzijastima koji su, prvi u Europi, napravili Crnu smrču - pivo na bazi brašna cvrčka, a koji će sada također moći legalno prodavati svoj proizvod.

Ni ovog puta nećemo se moći osladiti pralinama u čijem je središtu čitav prženi cvrčak, ali ovom uredbom svakako je okrenut novi list u prehrani stanovnika Europske Unije jer se insekte već godinama, ne bez razloga, naziva "hranom budućnosti", u svijetu čija populacija nezadrživo raste i prešla je osam milijardi usta koje treba hraniti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. siječanj 2025 00:57