UDAR NA KINU

TikTok od nedjelje zabranjen u SAD-u, javio se Trump: ‘Sada sve ovisi o meni...‘

Američki dužnosnici i zakonodavci optužili su ByteDance da je povezan s kineskom vladom te su izrazili zabrinutost za nacionalnu sigurnost

Donald Trump poručio je da će odluka o provedbi zabrane TikToka biti na njemu

 Jim Watson/Afp

Vrhovni sud SAD-a potvrdio je u petak poslijepodne zakon kojim se zabranjuje TikTok u SAD-u, ukoliko njegova matična tvrtka ByteDance sa sjedištem u Kini ne proda platformu do 19. siječnja.

ByteDance je osporio zakon i tvrdio da on krši zaštitu slobode govora za više od 170 milijuna korisnika aplikacije u SAD-u.

No, taj je argument odbacio najviši američki sud, što znači da TikTok sada mora pronaći odobrenog kupca za američku verziju aplikacije ili se suočiti sa zabranom, prenosi BBC.

Američki dužnosnici i zakonodavci optužili su ByteDance da je povezan s kineskom vladom te su izrazili zabrinutost za nacionalnu sigurnost zbog ove platforme.

Prema odluci, zabrana TikToka u Americi stupa na snagu u nedjelju, ukoliko ne dođe do političke intervencije, odnosno odgode. A izabrani američki predsjednik Donald Trump, koji u ponedjeljak useljava u Bijelu kuću, reagirao je na odluku Vrhovnog suda rekavši novinaru CNN-a da će odluka o provedbi zabrane TikToka biti na njemu.

Trump u prosincu: ‘To je složeno, tražit ću političko rješenje‘

"To u konačnici ovisi o meni, pa ćete vidjeti što ću učiniti", rekao je on, ne sugerirajući kakva bi njegova odluka mogla biti.

Bijela kuća je u međuvremenu objavila priopćenje nakon odluke Vrhovnog suda. Tajnica za tisak, Karine Jean-Pierre, naglasila je da je stav predsjednika Joe Bidena o TikToku bio da bi platforma trebala biti dostupna u Sjedinjenim Državama, ali pod američkim vlasništvom ili vlasništvom koje skrbi o zabrinutosti za nacionalnu sigurnost.

"Stajalište predsjednika Bidena o TikToku jasno je već mjesecima, uključujući i otkako je Kongres poslao nacrt zakona na predsjednički stol s nadmoćanom, dvostranačkom većinom", navela je u izjavi Jean-Pierre. "S obzirom na samu činjenicu vremena", radnje za provedbu zakona bit će na administraciji novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa.

Donald Trump ranije se po ovom pitanju postavio oprezno i pozvao Vrhovni sud SAD-a da obustavi primjenu saveznog zakona o TikToku, koji bi doveo do zabrane popularne društvene mreže ili prisilne prodaje, te je poručio da će kao predsjednik tražiti "političko rješenje" tog pitanja.

"Ovaj slučaj predstavlja neviđenu, novu i složenu napetost između prava na slobodu govora, s jedne strane, i zabrinutosti za vanjsku politiku i nacionalnu sigurnost, s druge strane", rekao je Trump krajem prosinca.

No, iako je Trump obećao "spasiti" TikTok, mnogi njegovi republikanski saveznici su podržali zabranu.

Vrhovni sud SAD-a jednoglasno je odbacio TikTokovu žalbu. Tijekom odlučivanja devetero sudaca Vrhovnog suda, poseban izazov bilo je pitanje Prvog amandmana pitanje tijekom usmenih rasprava prošlog tjedna. Naime, sve dok govor ili čin ne podstiču na kršenje zakona, oni su zagarantirani Prvim Amandmanom američkog Ustava.

Zakon je prošle godine izglasan nadmoćnom većinom glasova iz obje stranke te koji je demokratski predsjednik Joe Biden potpisao, ne krši prvi amandman američkoga ustava o zaštiti slobode govora. Time su potvrdili odluku nižeg suda koji također podržao zakon nakon što su ga osporili TikTok, ByteDance i neki korisnici aplikacije.

Vrhovni sud: ‘Postoji opravdanje za različit tretman‘

U svojoj su današnjoj odluci suci priznali da je prikupljanje i analiza podataka uobičajena praksa u digitalnom dobu, ali uz jedan dodatak.

"Nema sumnje da za više od 170 milijuna Amerikanaca, TikTok nudi osebujan i širok medij za izražavanje, sredstvo za angažman i izvor zajedništva. No, Kongres je utvrdio da je prodaja nužna kako bi se reagiralo na dobro utemeljene zabrinutosti za nacionalnu sigurnost s obzirom na praksu TikToka vezanu za prikupljanje podataka i odnos sa stranim suparnikom", rekao je sud u jednoglasnom mišljenju. Sud je dodao da "zaključuje da osporeni uvjeti nisu prekršili prava prema prvom amandmanu koja žalitelj ima".

Vrhovni sud je žurno djelovao u ovom postupku, održavši rasprave 10. siječnja, svega devet dana prije roka zadanog zakonom.

Slučaj je sučelio prava na slobodu govora sa zabrinutošću za nacionalnu sigurnost u dobu društvenih mreža.

Američka vlada tvrdi da TikTok dopušta Pekingu da prikuplja podatke korisnika i da ih špijunira. Dodatno, smatraju kako je TikTok samo alat za širenje propagande. TikTok i ByteDance te optužbe se ustrajno odbacivale, a ByteDance je neprestano poručivao da prodaje nema.

TikTok je jedna od najistaknutijih društvenih platformi u SAD-u, a koristi ju oko 170 milijuna Amerikanaca, odnosno otprilike polovica ukupnog stanovništva, uključujući mnogo mladih.

Snažan algoritam na TikToku, njegova glavna značajka, pojedinim korisnicima prikazuje kratke videe ovisno o tome što im se sviđa. Platforma nudi široku zbirku videa samih korisnika, koji često traju manje od minute, a mogu se gledati mobilnom aplikacijom ili na internetu.

‘Snažan alat za kinesku vladu‘

Kina i SAD su gospodarski i geopolitički suparnici, a činjenica da je TikTok u kineskom vlasništvu godinama brine američke dužnosnike. Borba protiv TikToka se odvija u konačnim danima Bidenovog predsjedništva, kojeg će u ponedjeljak naslijediti republikanac Donald Trump, te u vrijeme sve većih trgovinskih napetosti između dvije najveće ekonomije svijeta.

Bidenova administracija je rekla da se zakon bavi činjenicom da aplikacijom upravlja strani suparnik, a ne slobodom govora, te da bi TikTok mogao nastaviti funkcionirati kao i dosad bude li oslobođen kineske kontrole.

Tijekom rasprava u postupku, zastupnica ministarstva pravosuđa Elizabeth Prelogar je rekla da kineska kontrola nad TikTokom predstavlja "ozbiljnu prijetnju" američkoj nacionalnoj sigurnosti, a da Kina nastoji prikupiti ogromne količine osjetljivih podataka o Amerikancima kako bi potajno manipulirala javnim mnijenjem. Prelogar je rekla da Kina prisiljava tvrtke poput ByteDancea da u tajnosti predaju podatke o korisnicima društvenih mreža te izvršavaju direktive kineske vlade.

Ogromna baza podataka TikToka, dodala je Prelogar, predstavlja snažan alat koji bi kineska vlada mogla upotrijebiti za uznemiravanje, regrutiranje i špijunažu, te da bi Kina "mogla TikTok iskoristiti kao oružje kako bi naškodila SAD-u".

Trump razgovarao s Xijem: ‘Dobar razgovor, razgovarali smo i o TikToku‘

Izabrani američki predsjednik Donald Trump je rekao da je u petak imao dobar telefonski razgovor s kineskim vođom Xi Jinpingom o brojnim pitanjima, uključujući trgovinu, fentanil i TikTok.

"Poziv je bio veoma dobar i za Kinu i za Sjedinjene Američke Države. Očekujem da ćemo zajedno riješiti mnoge probleme i početi odmah. Raspravili smo o uravnotežavanju trgovine, fentanilu, TikToku i mnogim drugim temama", napisao je Trump u objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social.

"Predsjednik Xi i ja ćemo učiniti sve moguće kako bi svijet bio mirniji i siguran!".

Kineska državna agencija Xinhua je ranije objavila da su Xi i Trump telefonom razgovarali u petak, no nije pružila daljnje pojedinosti.

Trump je 6. siječnja rekao da on i Xi komuniciraju preko predstavnika, izrazivši optimizam glede njihovog odnosa. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. siječanj 2025 18:23