OFENZIVA NA ALEP

Teške borbe na sjeveru Sirije, ofenziva vladinih snaga dovodi pitanje u primirje

Fighters from a coalition of rebel groups called "Jaish al Fateh", also known as "Army of Fatah" (Conquest Army), escort buses evacuating fighters and civilians from the two besieged Shi'ite towns of al-Foua and Kefraya in the mainly rebel-held northwestern province of Idlib, Syria December 28, 2015. Buses evacuated several hundred fighters and civilians from two besieged areas in Syria on Monday under a deal between warring parties backed by the United Nations, aid workers and sources familiar with the deal said. REUTERS/Ammar Abdullah - RTX208Y5
 © Ammar Abdullah / Reuters / REUTERS

Teške borbe vode se u petak na sjeveru Sirije, nakon što su u četvrtak vladine snage uz potporu ruskog ratnog zrakoplovstva krenule u sveopću ofenzivu na Alep, a već drugi dan za redom snage Bašara al-Asada također bombardiraju pobunjenička područja sjeverno od Homsa, doznaje se od aktivista, promatrača i liječnika.

Ofenziva vladinih snaga dovodi u pitanje primirje koje su u veljači između snaga Bašara al-Asada i pobunjenika dogovorili SAD i Rusija a koje je bilo preduvjet za mirovne pregovore u Ženevi.

Aktivisti su dojavili da je rusko ratno zrakoplovstvo izvelo najmanje 40 zračnih udara na područje Alepa, a da su režimski helikopteri bacili oko 20 bombi-bačvi. Na udaru su, kako se doznaje, sela Handarat i al-Mallahah sjeverno od grada, kako bi se prekinuo opskrbni pravac za pobunjenike.

Sirijski opservatorij za ljudska prava javlja da je u više zračnih napada teško pogođen grad Rastan na sjeveru provincije Homs, a na udaru su i druga sela i gradići. Kao i u slučaju Alepa, snage sirijske vlade su koristile bombe-bačve.

Prema riječima liječnika Mohameda al-Shamshija, u Rastanu je poginulo dvoje ljudi, jedan muškarac i jedno dijete.

Usred ove ofenzive oglasio se opozicijski Visoki komitet za pregovaranje (HNC) iz kojeg su za AFP kazali da su spremni ući u prijelaznu vladu sastavljenu od diplomata i tehnokrata iz Asadova režima.

- Ne možemo prihvatiti sudjelovanje osoba i strana koje su odgovorne za zločine protiv sirijskog naroda u prijelaznom vladajućem tijelu - kazao je glasnogovornik HNC-a Salem al-Meslet na marginama pregovora u Ženevi.

No, dodao je i da bi opozicija mogla surađivati s diplomatima i tehnokratima koji imaju potporu među stanovništvom Sirije. O potencijalnim imenima eventualne prijelazne vlade al-Meslet nije htio govoriti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 03:36