NOVE LETJELICE

Švicarci na referendumu odobrili kupnju borbenih zrakoplova, evo koje avione bi mogli izabrati

Novi zrakoplovi zamijenit će zastarjelu švicarsku flotu od trideset F/A-18 Horneta koji će izaći iz upotrebe 2030. godine
Švicarski F/A-18 Hornet
 Martin Salajka/Profimedia.com/Profimedia

Švicarski birači su iznenađujuće tijesnom većinom od 50,1 posto podržali plan vlade o izdvajanju do šest milijardi franaka za borbene zrakoplove, objavila je u nedjelju švicarska državna televizija.

To će omogućiti vladi da iduće godine bira između Airbusovih Eurofightera, francuskih Rafalea, Boeingovih F/A-18 Super Horneta i Lockheed Martinovih aviona F35-A Lightning II.

Novi zrakoplovi zamijenit će zastarjelu švicarsku flotu od trideset F/A-18 Horneta koji će izaći iz upotrebe 2030. godine.

Švicarci su u nedjelju odlučivali i o nekoliko drugih pitanja. Televizija SRF prenosi izlazne projekcije koje pokazuju da su s 62 prema 38 posto odbacili prijedlog desne Švicarske narodne stranke za ukidanje sporazuma o slobodnom kretanju ljudi koji Bern ima s Europskom unijom.

To pitanje smatralo se važnim testom stavova Švicaraca prema strancima koji čine četvrtinu stanovništva.

Projekcije pokazuju da su Švicarci poduprli i rodiljni dopust za očeve i odbacili prijedlog da se olakša lov na zaštićene vrste poput vukova.

SVP želi da Švicarska ima kontrolu nad migracijama, a argumenti koje koristi slični su argumentima zagovornika brexita za vrijeme kampanje za izlazak Velike Britanije iz EU-a.

Predstavili su sliku budućnosti u kojoj mladi stranci mijenjaju stare Švicarce, nekretnine postaju skuplje, gradi se ilegalno, a škole i javni prijevoz prenapučeni su.

Protivnici su isticali da bi plan oštetio tvrtke kojima su potrebni kvalificirani radnici, a izlazak iz sporazuma otežalo bi švicarski pristup jedinstvenom tržištu EU-a.

Da je referendum prošao vlada bi morala poništiti sporazum s EU-om, ako pregovorima sporazum ne bi bio dobrovoljno ukinut.

Ukidanje slobode kretanja poništilo bi i druge bilateralne dogovore o kopnenom i zračnom prijevozu, nabavi, tehničkim barijerama trgovini te o istraživanju.

Oko 68 posto od 2, 1 milijuna stranaca, koji su živjeli u Švicarskoj 2019., činili su građani EU-a, Islanda, Norveške i Lihtenštajna.

Island, Norveška, Lihtenštajn i Švicarska čine Europsku trgovinsku slobodnu zonu (EFTA), čije članice, iako nisu u EU-u, jesu dio jedinstvenog europskog jedinstvenog tržišta i Schengena.

Više od 450 tisuća Švicaraca živi u EU-u.

Nakon što se potvrde rezultati referenduma, švicarska vlada, u kojoj je i SVP, može se okrenuti najvećem vanjskopolitičkom problemu - sporazumu s kojim bi se učvrstile veze s EU-om, a za koji kritičari smatraju da dokida previše švicarskog suvereniteta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 13:37