REZULTATI

Sve opcije za sastavljanje vlade na Kosovu su otvorene, iako je Vetëvendosje uvjerljivo pobijedio

Niti ovako uvjerljiva pobjeda Vetëvendosje ne jamči da će ta stranka uspjeti sklopiti većinu za sastav vlade

Albin Kurti

 Armend Nimani/Afp

Pokret Vetëvendosje (Samoopredjeljenje), vladajuća stranka premijera Albina Kurtija je uvjerljivo pobijedila na parlamentarnim izborima na Kosovu osvojivši preko 40 posto glasova. Druga je Demokratska partija Kosova (PDK) s oko 23 posto glasova, treća stranka desnog centra Demokratska liga Kosova (LDK) s oko 18 posto glasova, a četvrta, Savez za budućnost Kosova (AAK) Ramusha Haradinaja s oko 7 posto glasova, što je dovoljno za prelazak praga i ulazak u parlament.

Međutim niti ovako uvjerljiva pobjeda Vetëvendosje ne jamči da će ta stranka uspjeti sklopiti većinu za sastav vlade. To bi bilo moguće samo kada bi takva vlada dobila potporu svih zastupnika nacionalnih manjina. Od 120 mjesta u Skupštini Republike Kosovo 20 mjesta je rezervirano za pripadnike manjinskih zajednica od kojih 10 za zastupnike kosovskih Srba. Od subjekata koji predstavljaju Srbe na Kosovu ili svih 10 ili najmanje 9 mjesta je dobila Lista Srpska, koja je politička stranka kojom se upravlja iz Beograda i koju podupire predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

PROČITAJTE VIŠE Stižu rezultati izbora na Kosovu: Kurtijeva stranka vodi, Srpska lista na petom mjestu

image

Aleksandar Vučić

Saša Đorđevic/Afp

Tek će se nakon prebrojavanja svih glasačkih listića vidjeti je li jedno mjesto rezervirano za Srbe na Kosovu dobio netko tko nije iz redova Srpske liste. Inače osnivač i jedan od bivših potpredsjednika ove stranke Milan Radojčić je na Kosovu optužen za teroristički napad u selu Banjska u rujnu 2023 godine, a on je i sam priznao da je vodio taj napad. EU traži od Srbije procesuiranje Radojčića i svih drugih odgovornih za te napade, koje je i EU preko visokog predstavnika nazvao terorističkim napadima. No Radojčić je slobodan u Beogradu. Zbog toga će bilo kojoj stranci na Kosovu biti izuzetno teško ući u koaliciju sa Srpskom listom, što će pregovore o sastavljanju vlade dodatno otežati.

Tijekom kampanje sve stranke na Kosovu su ostavljale dojam da se bore protiv Vetëvendosje a dvije od njih, LDK i AAK, su odbacivale mogućnost koaliranja s Kurtijevom strankom. Ramush Haradinaj, nekadašnji premijer Kosova je prvi proglasio „pobjedu“ oporbe i pozvao na sastavljanje vlade bez Vetëvendosje. Ta opcija je moguća ali, ako je suditi prema izjavama šefa LDK Lumira Abdidžikua, zbog slabog rezultata ta bi stranka preferirala ostati u oporbi, što stvaranje vlade bez Vetëvendosje čini matematički nemogućim.

No i LDK se može lako predomisliti ako se tri stranke dogovore. To mogu lako prodati kao nešto što su „tražili Amerikanci“. I to je moguće jer jedan od važnih ljudi iz nove američke administracije Richard Grenell, imenovan od Trumpa za „posebne misije“ se otvoreno umiješao u izborni proces na Kosovu i pozvao građane da „ne vjeruju Kurtiju“ i da „ne nasjedaju na njegove prijevare“. Ako bi se vladajuća većina sklopila uz utjecaj SAD-a, u njoj bi se mogla naći i Srpska lista.

Međutim vlada bez Kurtijeve stranke bi mogla biti kratkog vijeka. Još jedna specifičnost Kosova je da se pri izboru predsjednika republike u Skupštini treba osigurati dvotrećinska većina. Neuspjeh pri izboru predsjednika znači automatsko raspuštanje parlamenta i odlazak na nove izbore. Glasa se u tri kruga. U prva dva kandidat da bi postao predsjednik mora imati najmanje 80 glasova. Ako u dva kruga ne dobije toliko, u trećem je dovoljna apsolutna većina od 61 glasa, pod uvjetom da pri glasanju u dvorani bude prisutno najmanje 80 zastupnika. Kako će Vetëvendosje imati najmanje 45 zastupničkih mjesta, dovoljno je da oni pri glasanju napuste skupštinu i time odvedu zemlju na izvanredne izbore. Sadašnjoj predsjednici Vjosi Osmani mandat istječe početkom sljedeće godine.

PROČITAJTE VIŠE Počeli izbori na Kosovu: Kurti se nada pobjedi, srpska zajednica nastoji se vratiti u institucije, spominje se i koalicija

image

Proslava pristaša Albina Kurtija

Armend Nimani/Afp

Jedina opcija o stabilnoj vladajućoj većini bi bila koalicija Vetëvendosje s PDK. Oni bi zajedno imali preko 70 mjesta, a uz manjine čak i bez zastupnika Srba, preko 80 mjesta. PDK je najavila da je otvorena za sve opcije, ali da koaliranje s Kurtijem „nije poželjno“.

Ako bi se usporedilo s očekivanjima sve političke stranke na Kosovu bi se mogle smatrati gubitnicima. A ako se gleda rezultat istovremeno su sve na neki način uspjele. Vetëvendosje je uvjerljivo pobijedila, ali nisu dobili 500 tisuća glasova koliko su računali. Nisu dobili potrebnu većinu da sami sastave vladu. Ali dobili su 20 posto više od drugoplasiranih pa su uvjerljivi pobjednici. PDK nije pobijedio, ali ima solidnih 23 posto, znatno više nego prije četiri godine. I sada reformirani LDK je gubitnik jer su, umjesto prvog mjesta, završili kao treći s 18 posto glasova.

Ali i to je porast od 6 posto u odnosu na prije četiri godine. AAK je četvrti, ali su sretni jer su prešli prag i uspjeli ući u parlament. Srpska lista, kojoj se predviđao pad, ipak je dokazala da je ne samo dominantna već i jedina stranka kosovskih Srba koja uspijeva dobiti rezervirana mjesta u kosovskoj skupštini. Iako oni u praksi predstavljaju Beograd i pod kontrolom su Vučićevog SNS-a, oni daju prisegu na Ustav Republike Kosovo.

image

izbori na Kosovu

Armend Nimani/Afp

Europska unija je izrazila zadovoljstvo izbornim procesom na Kosovu koji je prošao mirno i na kojem su građani mogli slobodno izraziti svoju volju. Ali nemaju neke preferencije koga bi željeli vidjeti na vlasti. Preferirali bi imati neku stabilnu vladu koja bi bila u stanju ispuniti zahtjeve međunarodne zajednice, a oni se najviše tiču normalizacije odnosa sa Srbijom. Od buduće vlade, tko god bi je sastavio, očekuju implementaciju svih sporazuma postignutih u dijalogu sa Srbijom koji se pod posredovanjem EU već 13 godina vođeni u Bruxellesu,.

Premijer Albin Kurti po tom pitanju nije slušao međunarodnu zajednicu, ukinuo je uporabu srpskog dinara na teritoriju Kosova, uveo mjere reciprociteta prema Srbiji i zatvorio predstavništva države Srbije na teritoriju Kosova. To je razljutilo međunarodnu zajednicu, ali s druge strane je osiguralo snažnu potporu na Kosovu. Oporbene stranke su optuživale Kurtija što je „stvorio sukobe s prijateljima Kosova“, a on je na to odgovario da su njegove ambicije na Kosovu prirodno veće nego što su ambicije EU i drugih zemalja za Kosovo. „Suradnja nije sluganstvo već partnerstvo s prijateljima“, rekao je Kurti odgovarajući na optužbe zašto nije poslušao savjete međunarodne zajednice.

Sve su opcije nakon izbora na Kosovu otvorene, a velika je enigma kako će reagirati američka administracija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. veljača 2025 09:25