BLIŽI SE TRENUTAK

Šuška se o prvom cilju ukrajinske ofenzive, eksperti upozoravaju: ‘Uslijedit će krvoproliće!‘

Neki analitičari upozoravaju da saveznici Ukrajini još nisu isporučili pravu opremu za probijanje ruske obrane
 Dimitar Dilkoff/Afp

Ukrajina se priprema za dugonajavljivani protunapad, ali da bi ukrajinske postrojbe mogle napredovati kroz okupirane teritorije, najprije njihovi inženjerci moraju očistiti polja i ceste koje su minirale one same.

Oni to rade ručno, iz noći u noć. "Ruke se svima tresu. Nakon što je put očišćen, postavljaju se znakovi - ponekad osvijetljeni, sa snopovima okrenutim od ruskih položaja kako bi pokazali put naprijed", ispričao je 42-godišnji zapovjednik inženjerije u 1. tenkovskoj brigadi, kojeg je Washington Post iz sigurnosnih razloga identificirao samo po pozivnom znaku Klimat. Dodao je da takvi radovi na razminiranju traju tjednima, ali je odbio opisati točne lokacije ili metode deaktiviranja mina.

Nemoguće je znati gdje će točno početi ukrajinska ofenziva, ali pretpostavlja se da bi to mogla biti regija Zaporižja jer ako Ukrajina na tom dijelu probije frontu, možda bi mogla presjeći kopneni most koji povezuje okupirani Krim s kopnenom Rusijom. To znaju i u Moskvi pa su se tamošnje ruske snage bitno pojačale, pretvarajući golema prostranstva nekadašnjih poljoprivrednih polja u pravu tvrđavu s mrežom rovova i drugim preprekama koje se mogu vidjeti iz svemira.

Kako bi ponovno preuzeli teritorij i otjerali Ruse, Ukrajinci će se morati probiti kroz te utvrde. To zahtijeva posebnu obuku i opremu te pažljivo izviđanje kako bi se pronašla slaba točka, što je vjerojatno jedan od razloga zašto dugoočekivana protuofenziva još nije počela.

Serhij Matveijčuk, pukovnik u ukrajinskoj Upravi inženjerijskih trupa, potvrdio je za The Washington Post da je Rusija stvorila masivni sustav inženjerijskih barijera koje predstavljaju "ozbiljnu prepreku mobilnosti trupa". Cilj je ruskoga golemog projekta utvrđivanja usporiti potencijalni napad i usmjeriti sve ukrajinske snage da se probijaju kroz usko područje. To bi omogućilo ruskim rezervama da se pregrupiraju i dalo topništvu vremena da udari na napadače, potencijalno okončavši protuofenzivu prije nego što stvarno počne.

Ako uspiju, uslijedilo bi krvoproliće. "Slično je Prvom svjetskom ratu. Ako se Rusi budu žestoko borili, bit će teško probiti se", opisao je situaciju Mark Cancian, umirovljeni časnik Marinskog korpusa i stručnjak za obranu iz Centra za strateške i međunarodne studije, uspoređujući situaciju u Ukrajini s krvavim rovovskim ratom prije više od jednog stoljeća.

Ukrajinski inženjeri i pirotehničari već rade, a u nekim slučajevima koriste novu opremu dizajniranu za probijanje ruske obrane, posebno modificirana vozila temeljena na njemačkom borbenom tenku Leopard 2. Međutim, neki analitičari upozoravaju da saveznici Ukrajini još nisu isporučili pravu opremu za probijanje ruske obrane. I Serhij Matveijčuk je priznao da je "problematično" to što ukrajinskoj vojsci nedostaje inženjerskih tenkova budući da Rusija postavlja svoje mine prema obrascu: jedna linija protutenkovskih mina, linija protupješačkih linija uz zamke, a zatim još jedna linija protutenkovskih mina. Dronovi se mogu koristiti za uočavanje protutenkovskih mina, kažu Ukrajinci, ali protupješačke mine je teže pronaći. Jednom kada se budu probijali kroz minska polja, morat će biti jako brzi i, po mogućnosti, pritajeni.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 14:57