FORUM U TIRANI

Srbija potpisala deklaraciju o ‘neopravdanoj agresiji Rusije‘: ‘Na najsnažniji način izražavamo žaljenje‘

Deklaracija nije zakonski obvezujući dokument, nego je njome iskazano načelno političko stajalište

Aleksandar Vučić

 Tobias Schwarz/AFP

Deset zemalja jadransko-jonske regije, među kojima i Srbija, usvojile su na svom godišnjem sastanku u Tirani deklaraciju u kojoj su invaziju Rusije na Ukrajinu nazvale “nezakonitom i neopravdanom agresijom” te izrazile predanost “suverenitetu, neovisnosti, te jedinstvu i teritorijalnom integritetu” Ukrajine.

Hrvatska, Slovenija, Italija, Grčka, BiH, Srbija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Albanija i San Marino okupile su se na forumu pod nazivom Strategija EU-a za jadransko-jonsku regiju (EUSAIR).

U zajedničkoj deklaraciji navele su 25 točaka vezanih za svoju buduću međusobnu suradnju pod pokroviteljstvom Europske komisije, izvršnog tijela EU-a, no prva od točaka bila je vezana za rat u Ukraijini.

“Mi, predstavnici vlada (…) na najsnažniji način izražavamo žaljenje zbog ilegalne i neopravdane agresije Rusije na Ukrajinu (…). Potvrđujemo svoju predanost suverenitetu, neovisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Ukrajine u okvirima njenih međunarodno priznatih granica (…)”, piše u deklaraciji.

Deklaracija nije zakonski obvezujući dokument, nego je njome iskazano načelno političko stajalište zemalja potpisnica.

Deklaracija je objavljena nakon sastanka zatvorenog za medije u Tirani, glavnom gradu Albanije, na kojem su sudjelovali državni tajnici ministarstva vanjskih poslova.

Predstavnik Srbije, zemlje koja Rusiji nije uvela sankcije, nije bio dostupan za komentar neposredno nakon sastanka.

“Sve zemlje prihvatile su tekst deklaracije u obujmu koji je i vama novinarima distribuiran”, rekao je Josip Brkić, zamjenik ministrice vanjskih poslova BiH.

“Što se tiče ovoga što se nažalost događa u trećem desetljeću 21. stoljeća na tlu Europe, a to je ruska agresija na Ukrajinu, svih deset članica je jednoglasno prihvatilo tekst deklaracije”, dodao je za Hinu.

Hrvatsku je na sastanku predstavljala državna tajnica iz ministarstva vanjskih poslova Andreja Metelko-Zgombić.

“Usvojili smo deklaraciju, međutim naglasak je bio na sadašnjoj situaciji u Ukrajini, na koju smo se svi osvrnuli i dali punu podršku Ukrajini. Podržali smo svaki oblik pomoći i potpore koji možemo dati”, rekla je Metelko-Zgombić hrvatskim novinarima nakon sastanka.

Jedino su San Marino i Sjeverna Makedonija imali višerangirane dužnosnike budući da su se te dvije zemlje posljednje priključile ovom forumu, 2021. i 2022. godine.

Europska komisija uspostavila je 2014. godine Strategiju za jadransku i jonsku regiju (EUSAIR), kao način približavanja zemalja kandidata i potencijalnih kandidata Europskoj uniji. Taj forum uspostavljen je nakon što je 2013. godine u EU primljena Hrvatska, najnovija članica.

"Rat u Ukrajini i djelovanje Rusije samo nas podsjeća koliko je važna stabilnost zapadnog Balkana, koja se ostvaruje kroz bliže veze s EU i perspektivom pristupanja", rekao je Slawomir Tokarski, direktor odjela zaduženog za EU fondove (DG Regio) u Europskoj komisiji.

"Na taj način možemo se boriti protiv utjecaja Rusije", dodao je on na konferenciji za medije u Tirani.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 17:06