OKRŠAJ

Slovenska oporba i vlada u novom verbalnom sukobu, sada zbog Bosne i Hercegovine

Tema o navodnoj ideji slovenske vlade o podjeli BiH po etničkim granicama, postala viralna i na slovenskoj političkoj sceni
Slovenski parlament
 Jure Makovec/AFP

Navodni non-paper koji je, po tvrdnjama nekih dužnosnika u BiH i tamošnjih medija, u Bruxelles uputio slovenski premijer Janez Janša dodatno je zaoštrio ionako napete odnose vladajućih i oporbe u zemlji koja sredinom godine od Portugala preuzima predsjedanje Vijećem EU-a.

Nakon što je dopisnik ljubljanskog "Dela" iz Bruxellesa na Twitteru preuzeo špekulacije iz medija u BiH o navodnom neslužbenom dokumentu u kojemu se spominje podjela BiH na etničkim osnovama, kao završni akt raspada nekadašnje SFRJ, navevši da je riječ o dokumentu o kojemu se u Bruxellesu "već neko vrijeme špekulira", reagirao je Janša koji je jučer naveo da se radi o neosnovanim špekulacijama.

"Predsjednika Vijeća Charlesa MIchela, kojemu sam po tvrdnjama opskurnih portala fizički predao neki dokument, zadnji sam put sreo lani. Ovakvim se napisima pokušava onemogućiti naš cilj jer Slovenija ozbiljno traži rješenja za razvoj regije i perspektivu država Zapadnog Balkana u Europskoj uniji", naveo je Janša u odgovoru na Twitteru u ponedjeljak.

Tema o navodnoj ideji slovenske vlade o podjeli BiH po etničkim granicama u međuvremenu je postala viralna i na slovenskoj političkoj sceni, ionako uzburkanoj zbog nepostojanja jasne slike o tome ima li Janšina oslabljena vlada u parlamentu većinu s kojom bi mogla stabilno nastaviti svoj mandat.

Janšu je u utorak zbog navodnog neslužbenog dokumenta o BiH, poslanog u Bruxelles, napala na Twitteru Tanja Fajon, čelnica slovenskih Socijalnih demokrata (SD) i europarlamentarka, najizglednija Janšina protukandidatkinja za mjesto premijera na idućim parlamentarnim izborima, bili oni prijevremeni ili u redovnom roku iduće godine.

"Ako su izvještaji BiH medija i izjave diplomata u regiji istiniti, to može biti vrlo štetno za Sloveniju", navela je Fajon, dodavši da od Janše traži odgovor i objašnjenje.

"I mene su ovih dana zasuli pozivi i brojne zabrinute poruke iz BiH koje upozoravaju da premijer Janša pokušava dovršiti plan Milošević-Tuđman za formiranje velike Srbije i Hrvatske. Takvo neodgovorno ponašanje moglo bi izazvati novi rat na Balkanu", napisala je Fajon.

U uredu slovenskog predsjednika Boruta Pahora reagirali su na navode člana Predsjedništva BiH Željka Komšiča da je Pahor, prilikom posjeta Sarajevu u ožujku, sva tri člana Predsjedništva pitao "kao prijatelj" o tome je li moguće zamisliti mirnu podjelu te države. Navedeno je da je to učinio zato jer je zabrinut postojanjem takvih stajališta, da redovno svoje sugovornike upozorava na opasnosti takvih planova i da je za ulazak BiH i ostalih balkanskih država u Europsku uniju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 09:41