Cijena nafte se smirila i u ponedjeljak ujutro je bila u laganom padu. Azijska financijska tržišta dan su počela loše, a zatim je nastupilo poboljšanje pa je gubitak bio malen. I, što je posebno važno, cijene budućnosnica (futures) za plin u Europi su pale za 6,5%. A porasle su i cijene budućnosnica američkih dionica. Da bi sve kulminiralo rastom cijena dionica na europskim burzama.
- Geopolitika je i dalje u središtu pozornosti i vjerojatno će utjecati na smjer tržišta robe - rekao je Howie Lee, ekonomist u Oversea-Chinese Banking Corp. "Kolebljivost će potrajati neko vrijeme."
Na tu je kolebljivost pozitivno utjecala vijest da bi se američki i ruski predsjednici, Joe Biden i Vladimir Putin, trebali sastati i raspravljati o ukrajinskoj krizi. Iza dogovora stoji francuski predsjednik Emmanuel Macron koji je vikend proveo sjedeći uz telefon, u subotu je razgovarao s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i s Putinom, a onda je u nedjelju nastavio razgovore s Putinom, uključio je i Bidena i, kako stvari stoje, uspio dogovoriti novi summit Moskve i Washingtona. Prošli je uživo bio u lipnju prošle godine u Ženevi, zatim su bila dva virtualna u prosincu. Iznjedri li summit pozitivne rezultate, Macron će stvarno zaslužiti titulu koju mu je dao ugledni časopis Foreign Affairs: "Monsieur Fixit", slobodnije prevedeno "gospodin koji popravlja". Što neće imati presudnu ulogu na predsjedničkim izborima u travnju, ali će svakako donijeti pokoji postotak podrške predsjedniku koji vraća Francusku na globalnu scenu kao važnog aktera.
Novo oružje
Bijela kuća u priopćenju je navela da je Biden načelno prihvatio sastanak, ali samo ako ne dođe do invazije.
- Uvijek smo spremni za diplomaciju. Također smo spremni nametnuti brze i teške posljedice ako bi Rusija umjesto toga izabrala rat - izjavila je glasnogovornica Jen Psaki. U ponedjeljak ujutro i Kremlj, preko glasnogovornika Dmitrija Peskova, poručio da "ne odbacuju mogućnost susreta". Sastanak bi na susretu u četvrtak trebali pripremiti ministri vanjskih poslova, Antony Blinken i Sergej Lavrov.
Satelitske slike pokazuju da je došlo do novog raspoređivanja oklopne opreme i ruskih vojnika na nekoliko lokacija u blizini granice s Ukrajinom, objavila je u nedjelju američka tvrtka Maxar Technologies, koja tjednima prati gomilanje ruskih snaga, prenosi Reuters. Nova aktivnost zamijećena je nakon što je Rusija produljila vojne vježbe u Bjelorusiji koje su trebale završiti u nedjelju, pojačavajući strah među zapadnim silama od neposredne ruske invazije Ukrajine.
Europska unija podržala je prijedlog sastanka na vrhu Washingtona i Moskve kako bi se pronašlo diplomatsko rješenje za krizu na istoku Ukrajine, objavio je u ponedjeljak vanjskopolitički šef EU Josep Borrell.
- Sastanci na razini čelnika, ministara, bilo kojeg formata, na koji god način razgovarali i sjedili za stolom i pokušavali izbjeći rat - to je potrebno - rekao je visoki povjerenik za vanjsku i sigurnosnu politiku novinarima u Bruxellesu uoči sastanka ministara vanjskih poslova EU. - Podržat ćemo sve što će diplomatske razgovore učiniti najboljim, jedinim načinom rješenja te krize - dodao je.
Poruka Von der Leyen
Kako u politici, pa i međunarodnoj, ništa nije slučajno, u tom svjetlu treba gledati i izjavu Ursule von der Leyen, predsjednice Europske komisije, u nedjelju navečer, o sankcijama koje se pripremaju Rusiji u slučaju napada na Ukrajinu.
- Rusija bi u načelu bila odsječena od međunarodnih financijskih tržišta - rekla je Von der Leyen za javnu televiziju ARD. Sankcije bi bile uvedene na "svu robu koju proizvodimo, a koju Rusija hitno treba da bi modernizirala i diverzificirala svoje gospodarstvo, gdje smo globalno dominantni i za koju nemaju zamjenu", rekla je.
- Uvođenje sankcija imalo bi goleme posljedice i Rusiji moramo dati priliku da se vrati diplomaciji i pregovaračkom stolu - zaključila je Von der Leyen, prenijela je Hina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....