KRUŽI FOTOGRAFIJA

Situacija izmiče kontroli, Putin postaje ovisan o Kimu: ‘Pogledajte što sada vlakovi prevoze iz Sjeverne Koreje‘

Problem je što M1989 koristi jedinstveni kalibar granata koje proizvodi samo Sjeverna Koreja

Vojnici Sjeverne Koreje u Rusiji

 Epn/newscom/newscom/profimedia/Epn/newscom/newscom/profimedia

Neke od najvećih sjevernokorejskih haubica viđene su kako se prevoze na vlaku u Rusiji. To bi mogao biti znak da Pjongjang sada ne podržava samo Rusiju s tisućama vojnika, već šalje i topništvo.

U četvrtak je društvenim mrežama počela kružiti fotografija koja prikazuje dvije samohodne haubice M1989 Koksan kalibra 170 milimetara na vagonu vlaka koji je vozio kroz Krasnojarsk u Sibiru, kako piše analitičar Forbesa David Axe.

Postoje, kako navodi autor, dvije vjerojatne mogućnosti - jedna je da se sjevernokorejska topnička jedinica raspoređuje na prvu liniju u zapadnoj Rusiji ili Ukrajini, a druga je da će ruska jedinica upravljati ovim haubicama na gusjenicama za posadu od četiri osobe, koje mogu ispaljivati ​​granate teške 45 kilograma ili više na daljinu od najmanje 40 kilometara.

Ovo drugo, kako procjenjuje Axe, ima više smisla. Za sada Kremlj priključuje sjevernokorejske vojnike postojećim ruskim jedinicama. Prvih nekoliko tisuća Sjevernokorejaca koji su prošlog mjeseca kamionima prevezeni na liniju bojišnice u Kurskoj oblasti u zapadnoj Rusiji pridružili su se ruskoj 810. brigadi mornaričkog pješaštva, koja je posljednjih dana teško stradala i trpjela goleme gubitke u svojim masovnim opetovanim napadima.

Tope se topničke zalihe

Ti sjevernokorejski vojnici tek se trebaju pojaviti na liniji dodira u značajnijem broju, a ne očekuje se da se to neće dogoditi. Već mjesecima ruska vojska gubi 1500 do 2000 vojnika dnevno, što poginulih, što ranjenih. To je stopa gubitaka koju čak ni Kremlj, sa svojim izdašnim bonusima za priključivanje vojsci i potpunom kontrolom nad informacijskim okruženjem u Rusiji, ne može dugoročno podnijeti.

Rusija treba strane vojnike ako namjerava nastaviti sa svojim ratnim nastojanjima u Ukrajini do iduće godine. Kremlju je potrebna i strana oprema. Dok se ruski rat protiv Ukrajine približava ulasku u četvrtu godinu, zalihe starog oružja iz doba ‘Hladnog rata‘, o kojem Kremlj ovisi za opremanje svojih bataljuna, opasno su se smanjile.

Zalihe topničkih resursa tope se barem jednako brzo kao zalihe tenkova i borbenih vozila. Pomno istraživanje ruskih vojnih skladišta provedeno početkom ove godine pokazalo je da je ostalo još 3000 samohodnih haubica, što je velik pad u odnosu na njih 4500, s koliko su Rusi raspolagali 2021. godine. A mnogi od tih preostalih 3000 topničkih sustava vjerojatno su previše korodirali da bi bili korisni.

image

Haubice M1989 Koksan

Not Supplied/willwest News/profimedia/Not Supplied/willwest News/profimedia

Neke od 1500 samohodnih haubica koje su Rusi povukli iz dugoročnog skladištenja 2022. i 2023. zamijenile su otprilike 800 samohodnih haubica koje su njihove snage izgubile u Ukrajini. Druge su raspoređene u nove postrojbe koje je Kremlj formirao od pokretanja invazije punog opsega krajem veljače 2022. S nekih od tih sustava se, pak, skidaju pojedini dijelovi - posebno njihove pažljivo brušene cijevi, koje ruska vojna industrija pokušava proizvesti nove.

Problem granata za M1989

Ruski topnici sigurno bi pozdravili dolazak nekoliko serija sjevernokorejskih M1989. One su otprilike analogne najvećoj ruskoj haubici na gusjenicama, 2S7. Rusi su imali oko 300 sustava 2S7 u službi ili na skladištu do 2022. godine - barem desetina njih je uništena ili zarobljena u borbama, a mnogi od pohranjenih primjeraka ne mogu biti popravljeni nakon što su desetljećima stajali na otvorenom.

No, problem je, s gledišta Rusa, streljivo. M1989 je jedina haubica od 170 milimetara u širokoj upotrebi i samo sjevernokorejska industrija proizvodi streljivo za nju. Iako je Moskva kupovala granate od Pjongjanga tijekom rata, Rusi su također zadržali vlastitu domaću proizvodnju za većinu kalibara.

Ipak, to je nemoguće kada je u pitanju M1989 i njihovo jedinstveno streljivo. Goleme cijevi ovih haubica će ispaljivati granate ili neće, a to će ovisiti hiru Pjongjanga. "Logistika je uvijek bila slaba u ruskoj vojsci i isporučene haubice bi se mogle suočiti s nedostatkom granata u nekoj fazi", primijetio je Artur Rehi, estonski vojnik i analitičar.

To je dodatni dokaz da, sve više i više, Rusija ovisi o svojim saveznicima, Sjevernoj Koreji i Iranu, kako bi održala svoj rat protiv Ukrajine, zaključuje Axe.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 22:50