TRAGEDIJA U MIANMARU

'SAMO JE JEDNA OSOBA PRONAĐENA ŽIVA, ALI I ONA JE UBRZO UMRLA' Nasip se urušio i doslovce poklopio desetke ljudi u snu, 90 ih je poginulo

Rescue teams search for the bodies of miners killed in a landslide in a jade mining area in Hpakhant, in Myanmar's Kachin state on November 22, 2015. At least 90 people have died in a huge landslide in a remote jade mining area of northern Myanmar, officials said on November 22, as search teams continued to find bodies in one of the deadliest disasters to strike the country's shadowy jade industry. AFP PHOTO
 STR

U klizanju terena u rudniku žada u Mianmaru poginulo je više od 90 osoba, a još oko stotinu smatra se nestalima, prema službenim podacima objavljenima u nedjelju, dan nakon nesreće.

"Samo je jedna osoba pronađena živa, ali je preminula ubrzo" nakon spašavanja, izjavio je Tint Swe Myint, dužnosnik lokalne administracije i koordinator spasilaca.

Radi se o regiji Hpakant, velikom proizvođaču žada, piše službeni dnevnik Global New Light of Myanmar.

"Dosad smo izvukli 80 tijela iz urušene brane i nastavljamo potragu", rekao je dužnosnik iz vatrogasne brigade Hpakant za agenciju Reuters.

Nesreća se dogodila u subotu popodne u izoliranom području na granici s Kinom kad se nasip urušio na više desetaka sklepanih nastambi u kojima su spavale osobe koje žive od potrage za komadićima neeksploatiranog žada.

Samo u nekoliko zadnjih mjeseci više desetaka osoba koje su pokušavale pronaći žad preostao nakon rovokopača velikih rudarskih tvrtki poginulo je u urušavanju terena, javljaju nevladine organizacije.

Proizvodnja žada vrlo je netransparentna i vjeruje se da se velik dio nje prokrijumčari u susjednu Kinu gdje taj kamen ima visoku cijenu, piše Reuters. Prema istrazi koju je provela i objavila u izvješću ove godine, skupina Global Witness za zaštitu okoliša procjenjuje vrijednost proizvodnje žada u Mianmaru na više od 31 milijardu dolara u 2014.

Velik dio rudnika žada u Mianmaru povezan je s vladinim dužnosnicima i članovima naoružanih etničkih skupina te osobama povezanima s bivšom vojnom vladom.

Oporbena čelnica i nobelovka Aung San Suu Kyi, čija je stranka pobijedila na parlamentarnim izborima 8. studenoga i treba sastaviti vladu početkom 2015., obećala je boriti se protiv korupcije i netransparentnog poslovanja, a industrija proizvodnje žada za to je dobar primjer. Nekada džungla, regija Hpakant je postala područje ogoljelih brežuljaka upravo zbog brojnih rudnika. Glad Kine za žadom, dragim kamenom raznih nijansi zelene boje ubrzala je krčenje šuma u tom području u mianmarskoj državi Kachin.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 09:51