SRAZ VIZIJA O AI-JU

SAD i Britanija ‘minirali‘ veliki skup, Macron usred Pariza dobio snažan udarac: ‘Europo, pretjeruješ!‘

SAD se snažno usprotivio znatno strožem regulatornom pristupu Europske unije

Summit o umjetnoj inteligenciji u Parizu

 Ludovic Marin/Afp

Na summitu o umjetnoj inteligenciji u Parizu u utorak su se sučelile dvije vizije svijeta - Sjedinjene Države pozvale su na ograničavanje regulacije kako se ne bi ugušilo industriju u usponu kojom dominiraju i nisu potpisale apel za "otvorenu", "uključivu" i "etičku" umjetnu inteligenciju.

Na zatvaranju dvodnevnog summita, potpisnici apela, među kojima Kina, Francuska i Indija, zauzeli su se za jačanje koordinacije upravljanja umjetnom inteligencijom za što je potreban "svjetski dijalog" i pozvali da se izbjegne "koncentraciju tržišta" kako bi ta tehnologija bila dostupnija.

To je daleko od vizije za koju se zauzimaju Sjedinjene Države koje, kao ni Ujedinjena Kraljevina, nisu potpisale tu deklaraciju, koju je želio francuski predsjednik Emmanuel Macron, a koja donosi načela za regulaciju o kojima postoji suglasje.

Europski zakonodavci su prošle godine odobrili Akt o umjetnoj inteligenciji, prvi sveobuhvatan set pravila za tehnologiju u svijetu. Tehnološki divovi i neki glavni gradovi se zalažu za to da njegova provedba bude blaga.

Na prvi dan summita, francuski predsjednik je pozvao Europu da smanji regulaciju kako bi olakšala procvat AI-a na kontinentu nakon što je potez Trumpove administracije da ublaži restrikcije za AI otkrio koliko se strategije prema tehnologiji razlikuju u SAD-u, Kini i Europi.

No, taj veliki skup, na kojem su se okupili politički čelnici i čelnici najvećih tehnoloških kompanija, obilježen je u utorak vrlo kritičkim govorom američkog predsjednika JD Vancea, u njegovom prvom posjetu inozemstvu otkako je Donald Trump preuzeo dužnost potkraj siječnja i najavio projekt "Stargate", plan ulaganja u umjetnu inteligenciju u vrijednosti od 500 milijardi američkih dolara.

Nasuprot Europi koja želi brži razvoj umjetne inteligencije uz definiran zakonski okvir, Vance se zauzeo da se "učini sve što je moguće kako bi se potaknulo politike za rast" u tom sektoru. "Sjedinjene Države lider su na polju umjetne inteligencije i naša administracija želi da to i ostanu", rekao je.

Teške kritike SAD-a

Prije nego je otišao iz Grand Palaisa, mjesta održavanja summita, na ručak u Elizejsku palaču, JD Vance je upozorio da se ne ulazi u partnerstva s "autoritarnim režimima", referirajući se na Kinu. "Udružujući se s njima, vaša nacija vezat će se uz autoritarnog gospodara koji želi infiltrirati se i domoći vaše informacijske infrastrukture."

On je upozorio Europljane da bi njihova, kako je rekao, pretjerana regulacija umjetne inteligencije mogla ugušiti tehnologiju te je odbacio moderiranje sadržaja kao "autoritarnu cenzuru".

PROČITAJTE VIŠE: Čudo iz Kine izbrisalo stotine milijardi najvećim tvrtkama: Amerikanci su u šoku

image

Summit o umjetnoj inteligenciji u Parizu

Ludovic Marin/Afp

Vance, koji otvoreno promovira program ‘Amerika na prvom mjestu‘ administracije Donalda Trumpa, kazao je da Sjedinjene Američke Države namjeravaju ostati dominantna sila u području AI-a i snažno se usprotivio znatno strožem regulatornom pristupu Europske unije. "Vjerujemo da bi prekomjerna regulacija sektora AI-a mogla ubiti revolucionarnu industriju", kazao je Vance. "Vrlo čvrsto smatramo da AI mora ostati oslobođena ideološke pristranosti te da američki AI neće biti kooptiran u alat za autoritarnu cenzuru", dodao je.

Vance je rekao da snalaženje u europskim pravilima o privatnosti na internetu, poznatim po kratici GDPR, predstavlja beskonačne pravne troškove za manje tvrtke.

Iako je američki potpredsjednik kazao da će SAD podržati američki AI, koji razvijaju velike kompanije, rekao je i da će "naši zakoni osigurati jednake tržišne uvjete za velike tehnološke kompanije, manje tehnološke kompanije i sve druge (tvrtke koje) razvijaju (tehnologiju)". Dodao je da bi svijet trebao biti skeptičan kada vladajući pozivaju na sigurnosnu regulativu koja bi mogla utvrditi njihov moćan položaj.

image

Summit o umjetnoj inteligenciji u Parizu

Ludovic Marin/Afp

Odgovarajući na američke ambicije, Emmanuel Macron inzistirao je da su za razvoj AI-ja "potrebna pravila" i "pouzdan okvir". "Trebamo ta pravila da bi AI mogao napredovati" i moramo "nastaviti razvijati međunarodnu regulaciju AI-ja", rekao je, zatvarajući samit na kojem su najavljena privatna ulaganja u iznosu do 109 milijardi eura u francuski sektor umjetne inteligencije.

Po riječima indijskog premijera Narendre Modija, koji je bio supredsjedatelj summita i koji će biti domaćin idućeg skupa o toj temi, izazov je da se ne dopusti da globalni jug zaostane u toj tehnološkoj revoluciji u usponu.

Planovi EU-a

Europska unija objavila je u utorak plan ulaganja u iznosu od 200 milijardi eura u AI, od čega će 150 milijardi osigurati velike kompanije. Riječ je o "najvećem javno-privatnom partnerstvu u svijetu za razvoj pouzdane umjetne inteligencije", istaknula je predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen.

PROČITAJTE VIŠE: Japanski ‘Kockar‘, Gatesov rival i kontroverzni ‘wunderkind‘ vode najveći projekt današnjice

image

Sam Altman nazočan je na summitu u Parizu

Thibaud Moritz/Afp

Više od 60 velikih europskih industrijskih tvrtki, među kojima su Airbus, Mercedes, Siemens, L’Oreal, Spotify i Mistral AI, pokrenule su inicijativu “EU AI Champions” i najavile da će osigurati 150 milijardi eura za investicije u umjetnu inteligenciju. U tih 200 milijardi uključeno je 20 milijardi iz novog fonda EU-a za izgradnju gigatvornica umjetne inteligencije, koje čine prijeko potrebnu infrastrukturu za daljnji razvoj u tom području. "Ovo jedinstveno javno-privatno partnerstvo, slično CERN-u za umjetnu inteligenciju, omogućit će svim našim znanstvenicima i tvrtkama - ne samo najvećima - da razviju najnaprednije vrlo velike modele potrebne da Europa postane AI kontinent", rekla je predsjednica Komisije.

Raspoloženje prema umjetnoj inteligenciji mijenja se kako tehnologija pušta korijenje - od brige za sigurnost do geopolitičke konkurencije, a zemlje se natječu kako bi stvorile novog AI giganta. Vance je predvodio američku delegaciju na događaju gdje su se predstavnici gotovo 100 zemalja, uključujući Kinu, Indiju i SAD, sastali kako bi utvrdili mogu li se suprotstavljeni nacionalni interesi pomiriti.

Nekoliko sati prije Vanceova obraćanja, po pisanju Wall Street Journala, Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu i član Trumpove administracije, najavio je da, sa skupinom investitora, želi kupiti start-up OpenAI, koji je razvio ChatGPT, za 97,4 milijardi američkih dolara. Musk već posjeduje vlastiti start-up za generativnu umjetnu inteligenciju, xAI, osnovan 2023.

"Ne, hvala", odgovorio mu je u ponedjeljak putem X-a šef OpenAI-a Sam Altman, jedan je od glavnih aktera projekta "Stargate", koji je nazočan na summitu u Parizu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. veljača 2025 01:25