‘ZASTRAŠUJUĆE ORUŽJE‘

Rusija i Bjelorusija potpisale vojni pakt, Lukašenko zatražio Orešnik, Putin obećao: ‘Dobit ćete ga iduće godine‘

Putin je Lukašenku rekao da će Bjelorusija određivati mete za Orešnike na raspoređene na njezinom teritoriju

Vladimir Putin i Aleksandar Lukašenko

 Grigory Sysoyev/Afp

Ruski predsjednik Vladimir Putin u petak je rekao da bi Rusija mogla u drugoj polovici iduće godine rasporediti novi nadzvučni projektil srednjeg dometa Orešnik na teritoriju ruskog saveznika Bjelorusije.

Njegova najava je odgovor na zahtjev bjeloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka na samitu u Minsku gdje su dvojica vođa potpisala vojni pakt.

Putin je danas Lukašenku rekao da će Bjelorusija, koja dijeli granicu s članicama NATO-a Poljskom, Latvijom i Litvom, određivati mete za Orešnike na raspoređene na njezinom teritoriju.

"Što se tiče raspoređivanja tog, iskreno govoreći zastrašujućeg i zadivljujućeg oružja kao što je Orešnik, na teritoriju Bjelorusije mogu reći da s obzirom da smo danas potpisali sporazum o sigurnosnim jamstvima uz korištenje svim dostupnih nam snaga i načina, smatram da je raspoređivanje jednog takvog sustava na teritoriju Republike Bjelorusije izvedivo", rekao je Putin.

"Mislim da će to biti moguće u drugoj polovici sljedeće godine, kako se u Rusiji bude povećavala serijska proizvodnja tih sustava i kako ulaze u upotrebu sa strateškim ruskim snagama", dodao je Putin.

image

Trenutak kad su Rusi prvi put upotrijebili Orešnik

East2west News/willwest News/profimedia/East2west News/willwest News/profimedia

Rusija je prošli mjesec ispalila Orešnik na ukrajinski grad Dnjipro, opisujući to kao prvo testiranje oružja u borbenim uvjetima. Putin je tada rekao da je Rusija "testirala jedan od najnovijih ruskih sustava raketa srednjeg dometa u borbenim uvjetima" i dodao da ta hipersonična raketa može nositi nuklearne bojeve glave i da ju je nemoguće presresti.

U petak su dvojica predsjednika u Minsku zaključili sporazum o međusobnim sigurnosnim jamstvima, a u povodu obilježavanja 25. godišnjice unije i saveza bez granica između dviju bivših sovjetskih republika. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da se radi o "apsolutno recipročnoj inicijativi te da logika razvoja događaja nalaže potrebu za tim dokumentom".

Putin je prošli mjesec promijenio nuklearnu doktrinu koja ocrtava prijetnje koje bi rusko vodstvo natjerale na razmatranje nuklearnog napada. Prema ažuriranoj doktrini, Rusija bi mogla razmotriti korištenje nuklearnog oružja ako bude izložena napadu konvencionalnim projektilima uz podršku nuklearne sile, a također se njome širi ruski nuklearni kišobran koji pokriva i Bjelorusiju.

Nuklearno oružje je povučeno iz Bjelorusije nakon pada SSSR-a 1991., ali je Putin prošle godine tamo rasporedio taktičke nuklearne projektile kao sredstvo odvraćanja. Lukašenko, na vlasti od 1994., u listopadu je rekao da bilo kakvo korištenje ruskog nuklearnog oružja u Bjelorusiji podrazumijeva njegov osobni pristanak.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:45