VELIKA PLJAČKA VLAKA

RONNIE BIGGS ‘Ako mislite da ću se ikad pokajati, gadno se varate!’

U 84. godini preminuo jedan od najopjevanijih kriminalaca. Biggs je postao slavan tek kad je pobjegao iz zatvora jer je 36 godina bježao britanskoj policiji, a na kraju se predao
(FILES) In this file picture taken on March 20, 2013 Ronnie Biggs, 83 notorious for his role in the Great Train Robbery of 1963 gestures to waiting photographers as he arrives to attend the funeral of the mastermind of the robbery, Bruce Reynolds at Priory Church of Saint Bartholomew the Great in central London . Ronnie Biggs, 83 notorious for his role in the Great Train Robbery of 1963 died on December 18, 2013. AFP PHOTO / ANDREW COWIE
 AFP

Ronnie Biggs, lopov i legenda iz velike pljačke vlaka, jednog od najopjevanijih kaznenih djela 20. stoljeća, umro je u srijedu u 84. godini od bolesti.

Biggs je bio pripadnik 15-eročlane bande koja je 1963. opljačkala vlak Kraljevske pošte koji je pun novca išao iz Glasgowa u London. Ronnie Biggs nije planirao kriminalnu karijeru: 1947., čim je napunio 18 godina, prijavio se u Kraljevsko zrakoplovstvo (RAF), ali priroda je bila jača i 1949. je nečasno otpušten zbog dezertiranja i provale u ljekarnu. Već mjesec dana kasnije osuđen je za krađu auta i tako je prvi put završio u zatvoru. Čim su ga pustili, pokušao je opljačkati računovodstveni ured u Lambethu na jugu Londona i opet završio u zatvoru gdje se dogodio sudbonosni susret. Upoznao je Brucea Reynoldsa.

Kobna pogreška

Nakon zatvora Biggs je opet odlučio živjeti pošteno i zaposlio se kao tesar, već je imao 27 godina i oženio se sa 17-godišnjom Charmian Powell, kćeri direktora osnovne škole. Imali su tri sina. Bili su siromašni i nakon nekoliko godina muke Biggs više nije imao čime prehranjivati obitelj. Napravio je kobnu pogrešku - obratio se Reynoldsu da mu posudi novac. Umjesto isplate, Reynolds mu je ponudio mjesto u akciji pljačke vlaka.

Pljačkaši su krenuli u akciju oko 3 ujutro 8. kolovoza, točno na Biggsov 34. rođendan, dok je vlak prolazio kroz idilični pejzaž Buckinghamshirea, približavajući se Cheddingtonu. Vlakovođa Jack Mills nije znao što ga je snašlo kada ga je čelična šipka silovito pogodila u zatiljak i bacila u duboku nesvijest. Umro je nekoliko godina kasnije. Pljačkaši su pobjegli s nevjerojatnim plijenom od 2,6 milijuna funta. Danas bi to bilo kao da su ukrali 40 milijuna funti, odnosno 47 milijuna eura.

Iako je pljačka bila spektakularna, Ronnie Biggs postao je slavan tek kad je pobjegao iz zatvora Wandsworth jugozapadno od Londona. Pohvatali su ih devetoricu i svi su dobili duge zatvorske kazne. Biggsa je dopalo 30 godina, a on je nakon godinu i tri mjeseca nestao bez traga iz svoje ćelije. Popeo se uz pomoć ljestava od špage uz devet metara visok zid, skočio na kamion za selidbe i pobjegao na njemu.

Getty

Zatvor iz kojeg je pobjegao Roonie Biggs

Prvo je brodom pobjegao u Bruxelles gdje ga je Charmian čekala sa sinovima Nicholasom i Chrisom i lažnim dokumentima, pa su svi otišli u Pariz. Tamo je Biggs otišao na plastičnu operaciju i trajno promijenio identitet. Punih 36 godina bježao je britanskoj policiji. Najveći dio godina u bijegu proveo je u Brazilu i Argentini, ali prvo utočište bila mu je Australija. Godine 1966. ukrcao se na let za Sydney, tamo proveo par mjeseci i na kraju se skrasio u predgrađu Adelaidea. Charmian i djeca došli su za njim i 1967. tamo je rođen njihov treći sin. Dok su još slavili rođenje, Biggsu je stiglo anonimno pismo iz domovine. Netko ga je obavještavao da Interpol ima informacije da se skriva u Australiji i da mu je bolje da miruje.

Getty

Ronnie Biggs

Obitelj se preselila u Melbourne i Biggs je počeo raditi kao građevinac. Javnosti ga je 1969. otkrio jedan Reutersov novinar, bila je to udarna vijest u Australiji i Velikoj Britaniji, ali Biggs je uspio pobjeći i neko se vrijeme skrivao kod prijatelja. Australija više nije bila sigurna za njega. Pobjegao je prvo u Panamu, a zatim u Brazil.

Plesačica

U to vrijeme Brazil nije imao potpisan sporazum o izručivanju s Velikom Britanijom i Biggs je računao da će tamo mirno živjeti do kraja. No, prvo ga je 1971. pogodila obiteljska tragedija, njegov sin Nicholas u desetoj je godini poginuo u prometnoj nesreći, a tri godine poslije je otkriven. Novinar Daily Expressa Colin MacKenzie ušao mu je u trag u Rio de Janeiru, pronašao ga, fotografirao i objavio priču. Scotland Yard je odmah stigao u Rio, ali Biggs se već bio osigurao.

Rastao se od žene i živio s ljubavnicom, Brazilkom Raimundom de Castro koju je upoznao dok je radila kao plesačica u klubu. Raimunda je bila trudna, čekali su sina, pa Biggsa nisu mogli uhititi. Kad je rodila malog Michaela, Ronnie je kao otac Brazilca prema tamošnjem zakonu 941 dobio imunitet od izručenja Velikoj Britaniji. Iako je imao imunitet, kao osuđeni zločinac nije se mogao legalno zaposliti u Brazilu, nije smio ulaziti u barove niti biti izvan kuće nakon 10 navečer. Da bi prehranio obitelj, u svom je dvorištu priređivao roštilj i tulume na koje su turisti mogli dolaziti nakon 22 sata i tamo im pričao o pljački vlaka, jednom je čak ugostio nogometnu zvijezdu Stanleyja Matthewsa.

Plutali po moru

Uskoro su se u cijelom Rio de Janeiru mogli naći suveniri s likom Ronnieja Biggsa, turisti su kupovali šalice, majice i naljepnice. Biggs je snimio dvije pjesme za film “Velika rock’n’roll prevara” koji je Julien Temple snimio o Sex Pistolsima. Njegov mir nije mogao dugo trajati. Banda britanskih plaćenika, bivših specijalaca, otela ga je 1981. i ukrcala na brod, ali brod se kraj Barbadosa pokvario i Biggs je sa svojim otmičarima plutao na moru dok ih Obalna straža nije oteglila u luku. Otmičari su planirali uzeti novčanu nagradu koju je britanska policija nudila za Biggsa, ali ni Barbados nije imao ugovor o izručenju s Velikom Britanijom pa je još jednom umakao.

Ronnie Biggs u domovinu se vratio tek 2001. na nagovor sina koji ga je i dopratio te se poslije nastavio boriti za čast očeva imena. Već je bio bolestan i na kraju su mu oprostili veći dio kazne pa je odslužio tek osam godina - prvo u zatvoru Belmarsh, a zatim u zatvoru u Norwichu. Pustili su ga na slobodu 2009. jer je već bio bolestan, a u obrazloženju odluke tadašnji ministar pravosuđa Jack Straw 2009. je napisao da pušta Biggsa iz samilosti.

Posljednje godine života Ronnie Biggs proveo je u staračkom domu Carlton Court u sjevernom Londonu, potpuno ovisan o njegovateljima. Nakon što je preživio niz moždanih udara, komunicirao je preko improvizirane slovarice, ali nije se dao. Imao je toliko energije da je na taj način koautoru njegove biografije izdiktirao skoro cijelu knjigu.

“Ako me želite pitati žalim li što sam jedan od pljačkaša vlaka, moj je odgovor - ne... Ići ću još dalje, ponosan sam što sam bio jedan od njih. Podjednako sam sretan kad me zovu ‘potrčkom’ i ‘mozgom’... Bio sam tamo one kolovoške noći i samo to je važno. Jedan sam od malobrojnih svjedoka, živih ili mrtvih, onoga što se naziva ‘zločinom stoljeća’.”

Getty

Poštanski vlak snimljen nakon velike pljačke

Knjiga je izišla 2011. pod naslovom “Odd Man Out: The Last Straw”. Biggs je ipak priznao da se kaje zbog nekih stvari. “Žalim, kao što sam mnogo puta rekao, što je vlakovođa ozlijeđen”, izjavio je svojedobno. “I on nije bio jedina žrtva. Najveću cijenu velike pljačke vlaka platile su obitelji. Obitelji svih umiješanih u veliku pljačku vlaka, s obje strane. Svi su platili cijenu našeg kolektivnog sudjelovanja u pljački. Vrlo visoku cijenu, u slučaju moje obitelji.” Zbog toga se, priznao je Biggs, itekako kaje.

Smrt u staračkom domu

Britanska televizija ITV u siječnju 2012. objavila je da je naručila seriju “Mrs Biggs” koja bi u pet epizoda prikazala život Biggsove supruge Charmian. Trebala ju je glumiti Sheridan Smith, a Ronnieja Biggsa Daniel Mays. Charmian Biggs doputovala je iz Australije samo da bi pomogla scenaristima i posjetila je bivšeg muža. Bio je to njihov zadnji susret.

Uz Ronnieja je do kraja ostao samo sin Michael. Posljednji je put Ronnie Biggs viđen u javnosti na sprovodu Brucea Reynoldsa koji mu je odredio život. Bilo je to samo par mjeseci prije 50. obljetnice velike pljačke vlaka. Nemoćan, u invalidskim kolicima, velikom crnom šeširu i crnom odijelu, Biggs novinarima nije dao gušta. Kad su ga okružili objektivi, pokazao im je dva prsta, ali je okrenuo nadlanicu prema njima, kao da im poručuje “jebite se”. Umro je mirno, u staračkom domu. Autor jedne od najzapaženijih knjiga o velikoj pljački vlaka 1963., Anthony Delano, novinarima Sky Newsa je rekao da je Biggs “idiot.” On je, tvrdi Delano, bio tek sitni londonski lopov kojega nitko nije htio u ekipi jer je uvijek bio najslabija karika. Na vijesti o Biggsovoj smrti glavni tajnik britanskog Sindikata vlakovođa, Mick Whelan, izjavio je: “Žao nam je, naravno, zbog Biggsove obitelji, ali moram reći da smo Roonieja Biggsa uvijek smatrali ništarijom i kriminalcem koji je sudjelovao u nasilnoj pljački koja je rezultirala smrću vlakovođe”.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 21:18