KRAJ 37-GODIŠNJE VLADAVINE

ROBERT MUGABE PODNIO OSTAVKU Dok je parlament raspravljao o njegovom opozivu, on je još jednom iznenadio sve, vlast preuzima 'Krokodil'

 
 Profimedia, Zuma Press - News

Predsjednik Zimbabvea Robert Mugabe (93) nakon 37 godina na vlasti podnio je u utorak ostavku, objavio je predsjednik tamošnjeg parlamenta Jacob Mudenda.

On je usred sjednice na kojoj se raspravljalo o Mugabeovom opozivu iznenadio zastupnike pročitavši im pismo za koje tvrdi da ga je napisao Mugabe, a kojim objavljuje povlačenje s dužnosti šefa države.

- Ja, Robert Gabriel Mugabe, na temelju članka 96 ustava Zimbabvea ovim putem službeno podnosim ostavku, koja na snagu stupa odmah, stoji u pismu koje je pročitao Mudenda.

Nakon toga se u dvorani prolomilo veselje, a BBC javlja da slave i građani na ulicama glavnog grada Hararea.

Mnogi su očekivali da će Mugabe ostavku podnijeti još u nedjelju tijekom obraćanja naciji, nekoliko dana nakon što je kontrolu nad državom preuzela vojska. Televizija ga je prikazala okruženog generalima, a onda je on iznenadio sve, rekavši da kani predsjedati predstojećim stranačkim kongresom stranke Zanu-PF, koja ga je dan prije toga izbacila iz članstva.

U tom su se trenutku, iako je bio suočen i s uličnim demonstracijama, pojavile špekulacije da je vojska možda ponovno stala na njegovu stranu.

Mugabe je Zimbabveom čvrstom rukom vladao prvo kao premijer, a onda i kao predsjednik od osamostaljenja te države, a njegov pad je krenuo s pokušajem instaliranja u javnosti omražene vlastite supruge Grace Mugabe za svoju nasljednicu. Nedugo prije vojnog udara on je naprasno smijenio svog zamjenika Emmersona Mnangagwu, poznatog po nadimku Krokodil. Njega je stranka Zanu-PF u međuvremenu izabrala za novog lidera te za svog predsjedničkog kandidata na budućim izborima.

Tko je Krokodil

Emmerson Mnangagwa, nemilosrdni politički operativac s nadimkom Krokodil vjerojatno će zamijeniti Roberta Mugabea na čelu Zimbabvea, ali mnogi se pitaju je li on stvarno ta promjena koja zemlji nužno treba.

Nadimak govori sve. Mnangagwu zovu "Ngwenya" (Krokodil) zbog političke lukavosti i bezobzirnosti.

I dok ga mnogi u Zimbabveu podržavaju samo zato da Mugabe napokon ode, drugi naglašavaju da mu je Mnangagwa desetljećima bio lojalna desna ruka, sve dok ga Mugabe prošli mjesec nije naglo smijenio s mjesta potpredsjednika države.

Ta je smjena izazvala neočekivani državni udar jer vojska, koja podržava Mnangagwu, ne želi da Mugabea naslijedi supruga Grace.

Udar je izazvao domino efekt pa se i vladajuća stranka ZANU-PF brzo odrekla Mugabea, iako protiv njega dotad nije nikada rekla niti riječ i proglasila Mnangagwu čelnikom stranke.

Zimbabveanska politička pozornica pripremljena je za povratak Krokodila i njegove "grupe Lacoste", kako se, po modnom brendu koji koristi reptila u logotipu, naziva njegova frakcija.

I dok se mnogi strani promatrači pitaju tko je Mnangagwa, on je u Zimbabveu jako dobro poznat. Uz Mugabea je jedan od junaka borbe za neovisnost 70-ih godina, ali i jedan od navodno upletenih u brutalno i krvavo slamanje pobunjenih plemena nakon toga. Mnangagwa negira sudjelovanje u tim zločinima.

FILE PHOTO: Zimbabwe Vice-President Emmerson Mnangagwa listens as President Robert Mugabe (not pictured) delivers his state of the nation address to the country's parliament in Harare, August 25, 2015. REUTERS/Philimon Bulawayo/File Photo
Philimon Bulawayo/File Photo / REUTERS
Emmerson Mnangagwa

Iako ga se dugo smatralo prirodnim Mugabeovim nasljednikom, u nemilost je pao nakon sukoba s prvom damom Grace Mugabe, 'šopingholičarkom' koja je isto imala velikih ambicija naslijediti supruga.

Slično se dogodilo i s Mnangagwinim prethodnikom na dužnosti potpredsjednika, Joiceom Mjuruom, koji je smijenjen 2014. nakon što se Grace potrudila diskreditirati ga.

Mnangagwa se okoristio time što je Mugabe potjerao Mjurua, ali je tri godine poslije i sam saznao kako je to naći se na strani koju Mugabe smatra suparničkom. Pobjegao je iz zemlje strahujući za svoj život.

Ali izgleda da se Krokodil ipak zadnji smije. Ne podržava ga samo vojska nego i moćna udruga ratnih veterana. Neki analitičari su, međutim, zabrinuti.

"Ti generali, uz podršku Mnangagwa, isti su oni ljudi koji su i stvorili ovaj nered u državi", kaže oporbeni političar i bivši ministar David Coltart.

On misli na izbore 2008. na kojima je oporbeni Pokret za demokratsku promjenu (MDC) pobijedio u prvom krugu, ali je do drugog kruga nasilno slomljen. Mnangagwa je navodno orkestrirao to nasilje.

"Ironično, sada govore da Mugabe treba biti maknut zbog korupcije i zloupotrebe vlasti, a oni su radili u dlaku isto", kaže Coltart.

Međutim, budu li iduće godine održani pošteni i slobodni izbori u Zimbabveu, Mnangagwa sigurno gubi, predviđa Coltart.

Politički analitičar iz Hararea Alexander Rusero smatra da je sada jedino važno Mugabea ukloniti s vlasti. "Mislim da ćemo se složiti da je loša promjena bolja nego nikakva. Mnangagwa je nužno zlo", naglasio je. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 13:17