UBOJITI DUBSTEP

REVOLUCIONARNO OTKRIĆE Komarcima koji budu izloženi glazbi Skrillexa nije ni do hrane, ni do seksa: 'Rjeđe bodu i piju manje krvi...'

 REUTERS

Kada razmišljamo uz koju muziku nam je najugodnije raditi, ili koja je muzika najprikladnija za vođenje ljubavi, svečanu večeru ili druge svakodnevne aktivnosti, rijetki među nama će za bilo koju od tih prigoda odabrati dubstep.

Određeni uvjeti

U jednom od bizarnijih znanstvenih istraživanja, čiji su rezultati objavljeni prošli tjedan, taj podžanr elektronske glazbe pokazao se posebno odbojan po jednu drugu životinjsku vrstu - komarce.

Pažljivo osmišljeno istraživanje podijelilo je odrasle komarce u dvije skupine, od kojih se jedna nalazila u tišini, dok je druga bila izložena dubstep glazbi - specifično, albumu “Scary Monsters and Nice Sprites”, koji potpisuje DJ Skrillex.

Razlike u ponašanju bile su drastične. Za početak, komarci koji su slušali Skrillexa puno su kasnije i znatno manje prilazili izvorima hrane - rjeđe su i manje pili krv. No, još je dramatičniji bio efekt na rasplodno ponašanje egipatskih komaraca. Ženke Aedes aegypti soja komaraca kopulirale su s mužjacima znatno manje nego u okolišu u kojem nije svirala glazba. Znanstvenici su proučavali učinak glazbe na navike ishrane i razmnožavanja egipatskih komaraca - vrste koja je najčešći nositelj denga groznice, zika virusa i drugih bolesti.

Otprije je poznato kako su visokofrekventni zvukovi komaraca ključni u njihovim ritualima razmnožavanja - zujanju koje nas drži budnima do kasno u noć. Zvuk koji proizvode mužjaci ima frekvenciju od 400 Herza, dok ženke proizvode zujanje od 600 Hz. Kada su spremni za kopulaciju, zajedno proizvode zvuk od 1200 Hz.

Da su rezultati istraživanja mogući potvrdio nam je profesor Enrih Merdić, pročelnik Odjela za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. “Kad je u pitanju elektronska glazba, mogu prihvatiti činjenicu da im to u određenim uvjetima smeta”, kazao nam je Merdić.

Domaće vrste

“Određeni zvukovi mogu ometati komarce”, objasnio nam je. “Kao što ih ometa svjetlost, tako ih ometa i zvuk, budući da oni imaju organe koji registriraju zvuk.”

No, idealno rješenje za borbu protiv komaraca još uvijek ne postoji. Iako zvukovi mogu ometati komarce, kao što je pokazalo i najnovije istraživanje, ne postoji jedno rješenje koje djeluje na sve vrste komaraca u svim uvjetima. “Komarci reagiraju i na ‘zujalice’, ali ne svi komarci, i ne uvijek. Neće sve vrste reagirati jednako.

Također, ako su izrazito gladni, onda im to neće smetati.” Rezultati istraživanja objavljenog u znanstvenom časopisu Acta Tropica, specijaliziranom za tropske bolesti, privukli su posebnu pozornost javnosti zbog odabira glazbe korištene u istraživanju. DJ Skrillex bio je planetarno popularna zvijezda početkom ovog desetljeća, kada je s osam Grammyja postao i najnagrađivaniji autor elektronske plesne glazbe u povijesti.

S obzirom na to da većina ljudi nenaviklih na elektronsku glazbu podžanr dubstepa doživljava kao agresivnu i posebno iritantnu glazbu, Skrillex je bio česta meta ismijavanja na internetu, a najčešće su bile šale kako su ga inspirirali zvukovi sokovnika ili općenja robota. Prije nego što se svi pred ljeto oboružaju Skrillexovim albumima koje bi puštali na terasama kako bi se zaštitili od komaraca, bitno je napomenuti kako u Hrvatskoj nije prisutna specifična vrsta - Aegis aegypti - koja su koristili u istraživanju, te da ne znamo kako “domaće” vrste reagiraju na dubstep.

Profesor Merdić podsjetio nas je da je komarcima osjet mirisa puno bitniji od osjeta sluha, te da postoje ipak bolje alternative za tjeranje ovih napasnika od elektronske glazbe. “Puno su bolji kemijski repelenti. Najbolje su tabletice za zatvoreni prostor”, kazao nam je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 21:22