ROĐAKINJA OD POVJERENJA

Putin se okružuje najodanijima, ovo je njegova nova ‘žena broj 1‘: ‘Dobila je specijalan zadatak‘

Putinovi najbliži dobivaju sve veću ulogu u kremaljskim hodnicima, a stari saveznici polako ostaju po straniAna Civileva

Ana Civileva

 Kirill Zykov/sputnik/profimedia/Kirill Zykov/sputnik/profimedia

Ugledni britanski The Times u svojem je izdanju u petak objavio članak u kojem tvrdi da paranoični Vladimir Putin gura svoju rođakinju Anu Civilevu na sve više položaje moći u ministarstvu obrane računajući da obiteljska odanost nadjačava svaku drugu, pa tako naušrtb toga dugogodišnji saveznici ruskog vladara ostaju u pozadini, sve više marginalizirani.

Kada su ruski ministar energetike i njegova supruga ovog mjeseca posjetili centar za vojnu obuku u Čečeniji, kako ističe Times, čečenski dužnosnici posvetili su više pozornosti upravo Ani Civijevoj, jednoj od deset zamjenika ruskog ministra obrane, unatoč tome što je po činu daleko niže od svog supruga.

Promocija rođakinje predsjednika Putina, koja je postavljena na mjesto državnog tajnika za vojsku prošlog vikenda, potaknula je spekulacije da ruski čelnik, koji već 24 godine vlada zemljom, možda priprema svoju obitelj za vodeće uloge u vlasti, dok bi neki od njegovih najodanijih i desetljećima najvjernijih saveznika, poput kolege iz KGB-a Nikolaja Patruševa, mogli ostati po strani. K tome, Civileva nije jedini primjer da su rođaci najviših dužnosnika imenovani na više uloge i vladi, ali je jedan od najistaknutijih, kaže Ekaterina Schulmann s Carnegie Russia Eurasia Center u Berlinu.

Val imenovanja najbližih rođaka u kremaljskim hodnicima moći započeo je prije nekoliko godina, kada su sinovi Putinovih vječnih saveznika unaprijeđeni na visoke položaje, preuzimajući funkcije poput zamjenika premijera ili čelnika glavnog ruskog revizorskog tijela. U međuvremenu, stara garda potiho je degradirana, uključujući i samog 73-godišnjeg Patruševa, bivšeg šefa FSB-a i predsjednika ruskog Vijeća sigurnosti, koji je smijenjen u svibnju da bi bio imenovan predsjednikovim savjetnikom za brodogradnju, što se zapravo smatra počasnim odlaskom u mirovinu.

Odmicanje od sovjetske doktrine

Poput samog Putina, i drugi najviši ruski dužnosnici nerado otkrivaju svoje odnose s novoimenovanim osobama što, čini se, ima korijene u načinu razmišljanja sovjetskog establišmenta. "U sovjetskom sustavu, ako ste bili šef, niste mogli postaviti svog sina za šefa za života, a kamoli na položaj blizu vas ili viši od vas - to je bio neprikladan čin", kaže Schulmann. Doduše, sovjetska politička elita se, objašnjava, sama reproducirala, ali morala se javno primijetiti određena boljševička skromnost. "Ono što sada vidimo, prilično je drsko u usporedbi s onim što smo vidjeli prije".

Postavljanje sinova i kćeri najviših dužnosnika na ključne položaje u vladi moglo bi ukazivati na nadolazeću generacijsku tranziciju, piše The Times. No, to također može biti posljedica percipiranih rizika trgovine u Rusiji jer su vlasnici tvrtki pod sve većim pritiskom tužitelja i sudova, što znači da bi se "javni ured mogao smatrati jedinim sigurnim mjestom za djecu", smatra Schulmann.

Poznato je da Putin strogo drži do privatnosti kada je njegova obitelj u pitanju jer je, primjerice, odbio potvrditi identitet svoje dvije odrasle kćeri kada ga je novinar ‘pritisnuo‘ tom temom 2019. godine. Imenovanje rođaka na položaje moći uz odbijanje da javno priznaju svoje odnose mogla bi biti i namjerna taktika da se izbjegne ranjivost. "To Putinu omogućava distancu - Putin ne voli biti u poziciji u kojoj nema izbora", kaže Sam Greene, profesor ruske politike na Kraljevskom koledžu u Londonu. "Kada su u pitanju ljudi koji bi mogli polagati pravo na njegovu lojalnost, mislim da on to ne želi priznati jer ta stvar može postati poluga koju netko može koristiti". Ipak, to nije spriječilo dvije Putinove kćeri da dobiju istaknutu ulogu na Ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu ranije ove godine, kada su obje, Marija Voroncova i Katerina Tihonova, u rijetkom javnom istupu govorile o tehnološkim pitanjima.

Neka druga nedavna preslagivanja na vrhu ukazala su na Putinovo sve veće oslanjanje i na ljude koji su blisko povezani s njim ili njegovim glavnim saveznicima. Ovog je mjeseca, Putinov bivši tjelohranitelj, Aleksej Djumin, dobio je zadaću da vodi operaciju protjerivanja ukrajinskih snaga iz ruske regije Kursk. Djumin, koji je navodno jednom spasio Putina u napadu medvjeda kod planinarskog doma, sudjelovao je ovog mjeseca na sastanku na kojem se raspravljalo o krizi u Kursku.

Ne traži nasljednika, nego zaštitnika

Iako to nije službeno potvrđeno, o njegovoj novoj ulozi naširoko su izvještavali prokremaljski Telegram kanali i jedan parlamentarni zastupnik iz Tule, regije u kojoj je Djumin bio guverner osam godina, dok ga Putin nije u svibnju pozvao natrag u Moskvu.

Putinovi potezi posljednjih godina, koji su išli u smjeru da promijeni ruski ustav kako bi ukinuo ograničenja svog mandata, umanjili su očekivanja od nasljednika. A napredovanje u hijerarhiji onih koji cijelu svoju karijeru duguju upravo Putinu, pokazuje da on naprosto pojačava vlastitu obranu i sigurnost, smatra Mihail Zigar, ruski novinar koji živi u Berlinu, ali ima široku mrežu kontakata u Kremlju. "Putin ne planira prerano odstupiti niti tražiti nasljednika - upravo je to razlog zašto je vratio svog odanog tjelohranitelja u tim", naveo je on u svom blogu ovoga tjedna. "Djuminova uloga je zaštititi ga od bilo kakvih scenarija koji uključuju tranziciju moći, kao što ga je nekoć zaštitio od medvjeda", dodao je.

Identitet 52-godišnje Civileve prvi je put bio pod povećalom kada je njezin suprug Sergej Civilev imenovan guvernerom regije Kemerovo, inače bogate ugljenom, 2018. godine. Lokalni mediji naširoko su izvijestili da je njegova supruga, koja tada nije imala službeni položaj, često imala ulogu savjetnice na sastancima vlade. Trebalo je nekoliko godina prije nego što je ruski istraživački medij Projekt otkrio da je Civileva kćer Putinove pokojne sestrične. Tinejdžerica koja jako sliči Civilevoj uočena je na crno-bijeloj obiteljskoj fotografiji, koja prikazuje Putina, njegovu tadašnju suprugu i njegove roditelje na selu kasnih 80-ih. Na pitanje novinara u kakvom je srodstvu s Putinom, Civileva je,pak, jednostavno odgovorila da je Putin "naš predsjednik".

Ni ona ni ruski čelnik nisu komentirali svoje obiteljske veze. Njezin uspon iz sjene kao psihijatrice u provincijskoj bolnici 90-ih bio je najizraženiji u prošlom desetljeću, kada je postala vlasnica većinskog udjela u unosnom poslu s ugljenom vrijednom stotine milijuna dolara. Prošle godine, predsjedničkim dekretom postavljena je na čelo novog državnog fonda za pomoć ruskim vojnicima koji se bore u Ukrajini, što joj je dalo poziciju koju je iskoristila za pokretanje promidžbene kampanje, prikazujući svoj rad kao rad za "branitelje domovine", kako ih se naziva u Rusiji.

Specijalan zadatak

U lipnju se Civileva pridružila timu Andreja Belousova, relativno nepoznatog tehnokrata iz Kremlja - koji je nedavno zamijenio Sergeja Šojgua na čelu ministarstva obrane - inače odanog Putinovog saveznika već desetljećima. Belousov, potpuni autsajder kada je vojska u pitanju, suočava se s teškim zadatkom političke kontrole nad njom i nedopuštanja vojnim čelnicima da vode krug oko njega, kako objašnjava Greene. "Njemu su potrebni podređeni koji su mu politički lojalni. Imenovanje Ane Civeleve moglo bi uključivati ​​neke od tih kalkulacija".

Kao znak da Civileva nije obična birokratkinja, kremaljski botovi preplavili su komentare u ruskim medijima, uključujući tjednu emisiju Ekaterine Schulmann na YouTubeu, u kojoj se raspravljalo o njezinom promaknuću. Čini se da su botovi imali dvije teme za razgovor - prva je da je Civileva toliko daleka Putinova rođakinja da je smiješno misliti da obiteljske veze imaju ikakvu ulogu u njezinom napredovanju, a druga je da je obavila tako dobar posao sa svojom zakladom "Branitelji domovine" da je zbog toga promaknuta. "Komentari botova očito su orkestrirani, što znači da su (vlasti) smatrale potrebnim objasniti kako izgleda imenovanje neke nasumične žene koja je također i Putinova (rođakinja)", kaže Schulmann.

Bloomberg je ovog tjedna citirao nekoliko neimenovanih ruskih dužnosnika koji su rekli da je Civileva imala kvalitetniji i izravniji pristup predsjedniku od mnogih svojih nadređenih. Iako ima formalno manje značajnu ulogu od ministarskog portfelja, Civileva će nadgledati socijalna pitanja vojnog osoblja, uključujući stotine tisuća vojnika koji će se vratiti iz Ukrajine, što će vjerojatno prerasti u golemi problem u poslijeratnoj Rusiji.

"To će biti veliki posao kada rat završi i netko će to morati platiti i organizirati", kaže Schulmann. "Možda je ideja ta da Civileva neće krasti kao drugi i da ministarstvo neće biti zaglavljeno u neobuzdanoj korupciji kao što je bilo pod Šojguom, što je prilično naivno - naprotiv, bit će sigurna u svoj imunitet, što god radila", zaključuje Ekaterina Schulmann za The Times.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 19:34