Američki odlazak iz Afganistana, tenzije s Turskom, pitanje financiranja: NATO priprema "resetiranje" svojih odnosa sa Sjedinjenim Državama, ali Savez mora riješiti sporove kako bi se obnovio, upozoravaju europski diplomati.
Ove srijede prvi kontakt između saveznika i vlade Joea Bidena bit će virtualni, razgovarat će ministri obrane Saveza.
Novi čelnik Pentagona Lloyd Austin obratit će se iz Washingtona svojim kolegama, njih 29, a ni jedna odluka se ne očekuje tijekom dva dana razgovora, jer se Amerikanci najprije žele savjetovati.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg objasnio je da bi "prvi sastanak s Bidenovom administracijom trebao omogućiti pripremu samita koji će se održati kasnije tijekom godine" i priznao da moraju "obnoviti izgubljeno povjerenje".
Sastanak ministara vanjskih poslova sa šefom američke diplomacije Antonyjem Blinkenom predviđen je 23. i 24. ožujka a samit bi se mogao održati prije kraja prvog semestra, dodao je isti izvor.
Afganistan, Turska, financiranje
Ministri obrane NATO-a razmotrit će poštuju li talibani sporazum koji poziva na prekid napada i povlačenje stranih vojnika do 1. svibnja.
„Vidimo da je i dalje potrebno da talibani učine više kad je riječ o ispunjavanju njihovih obveza... kako bi se osiguralo da prekinu sve veze s međunarodnim teroristima”, rekao je Stoltenberg.
Američki kongresnici i međunarodne organizacije za ljudska prava traže da se odgodi povlačenje iz Afganistana zbog učestalih napada, uključujući bombaški napad u prosincu u kojem je poginuo zamjenik guvernera Kabula.
NATO ima 9600 vojnika u Afganistanu, uključujući 2500 Amerikanaca, koji sudjeluju u obuci i pomažu afganistanskim snagama sigurnosti.
Mnogi strahuju da će napredak postignut tijekom dva desetljeća strane intervencije brzo biti poništen u slučaju međunarodnog povlačenja i da će doći do nazadovanja u područjima koja se kreću do prava žena do demokracije.
Američki kongresnici strahuju da bi mogao izbiti i građanski rat.
Na ovotjednom sastanku ministara obrane NATO-a trebala je biti donesena odluka o povlačenju. No novu američku administraciju predsjednika Joea Bidena poziva se da zatraži šestomjesečnu odgodu.
I u vezi sve većih napetosti s Turskom, Europa čeka Bidena.
Ton se zaoštrio u ponedjeljak kada je turski predsjednik Recep Tayip Erdogan optužio Sjedinjene Države da "podržavaju Radničku stranku Kurdistana, (PKK) optuženu da je pogubila 15 Turaka godinama zatočenih na sjeveru Iraka.
Saveznici odbijaju sankcionirati turskog predsjednika i ističu da je "Turska važan saveznik i da ju moraju zadržati u NATO-u".
Treći spor je financijski. Tijekom četiri godine, SAD je predbacivao Europljanima i Kanađanima da premalo ulažu u obranu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....