NIJE BILO VEĆIH NEREDA

PROSVJEDNICI U SUBOTU NAVEČER PONOVNO IZAŠLI NA ULICE BARCELONE Oko šest tisuća osoba tražilo je puštanje na slobodu osuđenih katalonskih čelnika

 
 Jon Nazca / REUTERS

U Barceloni i ostalim katalonskim gradovima prosvjednici su u subotu navečer ponovo izašli na ulice, no u znatno manjem broju nego proteklih dana, a noć je protekla bez većih nereda.

Oko 6.000 osoba okupilo se u Barceloni na jednom trgu u mirnom prosvjedu te zatražilo puštanje na slobodu katalonskih čelnika osuđenih u ponedjeljak na kazne zatvora od devet do 13 godina zbog organiziranja zabranjenog referenduma 2017. godine.

„Živjela Katalonija“, „Sloboda političkim zatvorenicima“ i „Ulice će uvijek biti naše“, vikali su. Neki prosvjednici, u nastojanju da se ne ponove neredi od petka kada je bilo 182 ozlijeđenih, sjeli su na tlo između radikalnijih prosvjednika i kordona policije.

No, tijekom večeri u drugim dijelovima grada prosvjednici su postavljali barikade i palili kontejnere za smeće, no u puno manjen obujmu nego prijašnjih dana pa su interventna policija i vatrogasci imali manje posla.

Prosvjedi su se održali i u gradovima Gironi, Tarragoni, Mataru i Sabadellu. Liječničku pomoć zatražilo je šest osoba, priopćila je hitna pomoć u 1 sat iza ponoći.

Bio je to šesti dan prosvjeda u Kataloniji, autonomnoj pokrajini sa 7,5 milijuna stanovnika na sjeveroistoku Španjolske, nakon što su katalonskim čelnicima izrečene presude.

Španjolski ministar unutarnjih poslova Fernando Grande-Marlasca rekao je ranije tijekom dana "kako je situacija pod kontrolom" premda se posljednjih dana suočavaju s "teškim nasiljem dobro pripremljenih skupina".

Oko 4.000 osoba okupilo se u subotu navečer i u centru Madrida tražeći oslobođenje zatvorenih katalonskih dužnosnika nakon čega je došlo do sukoba s policijom iza kojeg je ostalo 26 ozlijeđenih.

Na skupu kojeg je organiziralo dvadesetak grupa s ljevice tražila se „amnestija za sve političke zatvorenike“ u Španjolskoj, no spomenuti su i katalonski političari osuđeni u ponedjeljak na zavorske kazne od devet do 13 godina.

Organizatori su rekli da je taj skup bio sazvan prije donošenja tih presuda istaknuvši kako je u zatvorima u Španjolskoj „između 300 i 500 političkih zatvorenika“. Na skupu su istaknuli španjolske republikanske zastave trobojnice.

Neki od prosvjednika pokušali su zatim blokirati ulicu Gran Via, smještenu u samom srcu Madrida, postavljajući na nju barikade. Policija ih je pokušala rastjerala nakon čega su posegnuli za stolicama i drugim objektima s terasa obližnjih kafića i bacali ih na policiju. Policija je upotrijebila palice.

U sukobu je ozlijeđeno 26 osoba, od čega 15 civila i 11 policajaca, izvijestila je hitna pomoć. U bolnicu su prevezena četiri civila i troje policajaca. Jedna osoba je uhićena.

Na paralelnom skupu, također u centru Madrida, no nešto dalje, okupilo se stotinjak „mladih patriota“ pod geslom „Katalonija je Španjolska“. Policija je spriječila da dođu u kontakt s prosvjednicima iz drugog skupa.

Skup potpore katalonskim zagovornicima nezavisnosti organiziran u Baskiji, pokrajini na sjeveru s također izraženim zahtjevom za odcjepljenjem od Španjolske. Tisuće osoba koračale su ulicama grada San Sebastiana tražeći „demokratsko rješenje“ kojim bi Baskija i Katalonija mogle organizirati referendume o nezavisnosti. Novine Gara, sklone nezavisnosti Baskije, procijenile su da se okupilo 42.000 prosvjednika. Neki su nosili katalonske zastave, a među njima su bile stranke za nezavisnost Baskije.

„Nalazimo se pred velikom nepravdom. Pred željom da se kažnjava, što nema nikakve veze s pravdom“, rekla je Amalur Álvarez, glasnogovornica skupa.

U subotu je predsjednik katalonske vlade Quim Torra pozvao španjolskog premijera Pedra Sáncheza na pregovore oko samoodređenja no on je to odbio poručivši preko svog ureda da španjolski ustav ne dopušta referendume.

Vrhovni sud u Madridu u ponedjeljak je izrekao zatvorske kazne od 9 do 13 godina za devetero katalonskih dužnosnika koji su 2017. organizirali referendum o nezavisnosti Katalonije premda ga je bio zabranio Ustavni sud. Posljedično su proglasili republiku Kataloniju, koja nije zaživjela na terenu.

Još troje dužnosnika osuđeno je na zabranu obnašanja javnih funkcija i novčane kazne.

Naređeno zatvaranje internetskih stranica povezanih s „Demokratskim cunamijem“

Sudac španjolskog suda naložio je zatvaranje internetskih stranica povezanih s „Demokratskim cunamijem“, tajnom katalonskom grupom koja je u ponedjeljak stajala iza pokušaja zauzimanja aerodroma El Prat pored Barcelone, izvijestila je španjolska civilna garda.

„Demokratski cunami“ je nastao prije tjedan dana, neposredno uoči izricanja presuda katalonskim dužnosnicima osuđenima na zatvorske kazne od 9 do 13 godina. Preko njihovih stranica su zagovornici nezavisnosti pozivani na blokiranje frekventnih lokacija u Barceloni poput aerodroma i željezničkog kolodvora Sants kako bi svijetu „ukazali na nepravedne presude“.

„Sud je je naložio operaterima zabranu davanja domene platformi 'Demokratski cunami' jer bi mogla poticati na kršenje zakona“, izvijestila je civilna garda.

„Demokratski cunami“ je poručio kako nije nasilan, no nije rekao tko upravlja skupinom. To već danima pokušavaju doznati policija i novinari, a neki mediji nagađali su da bi bivši predsjednik katalonske vlade Carles Puigdemont mogao stajati iza svega.

On je u petak to odlučno demantirao u Bruxellesu.

„Ne, ne znam tko stoji iza te platforme. Jednom sam twitao njihovu objavu jer mi se svidjela no doista ne znam tko je iza toga“, rekao je Puigdemont novinarima.

U jednom tekstu objavljenom na Telegramu skupina je izvijestila kako je njihova originalna internetska stranica blokirana te je pozvala korisnike da posjete drugu stranicu. Ondje je dala informaciju o aplikaciji za „izbjegavanje španjolske cenzure“.

Španjolski ministar unutarnjih poslova Fernando Grande-Marlaska rekao je kako vlasti istražuju tko stoji iza platforme.

Istraga se provodi tajno, a aktivnosti platforme označene su terorizmom, izvijestile su novine El País dodavši da „Demokratski cunami“ na Telegramu ima više od 338.000 sljedbenika.

Nakon što je Vrhovni sud u Madridu u ponedjeljak izrekao zatvorske kazne od 9 do 13 godina za devetero katalonskih dužnosnika, oko 25.000 prosvjednika pozvanih preko te platforme uputilo se na međunarodni terminal zračne luke El Prat nastojeći paralizirati promet. Ondje je došlo do prvih sukoba prosvjednika i policije koji su se nastavili prošli tjedan.

Katalonski dužnosnici osuđeni su zbog poticanja stanovništva na ustanak i trošenje javnog novca za organiziranje referenduma o nezavisnosti 2017. koji je bio zabranio Ustavni sud. Posljedično su proglasili republiku Kataloniju, koja nije zaživjela na terenu.

Presude su potaknule prosvjede diljem Katalonije, autonomne pokrajine sa 7,5 milijuna stanovnika na sjeveroistoku Španjolske. Prosvjednici na ulicama sada traže primjenu tog proglašenja.

Pep Guardiola, bivši nogometaš i trener Barcelone, sada na klupi Manchester Cityja, pročitao je prošli tjedan proglas „Demokratskog cunamija“ preko jednog videa. U njemu se obrušio na presude te pozvao međunarodnu zajednicu da se uključi u rješavanje sukoba između Barcelone i Madrida.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 13:28