VUČIĆEVI NAJTEŽI DANI

Prosvjedi u Srbiji sve masovniji, vlast pokušava smanjiti značaj: ‘Ma nema ih ni 15.000, znamo tko ih plaća‘

Studente je u subotu prosvjednim mimohodom u Novom Sadu podržalo oko 4000 profesora novosadskog sveučilišta

Masovni studentski prosvjed

 Cropix/Cropix

Val prosvjeda u Srbiji potaknut pogibijom 15 osoba u padu nadstrešnice na novosadskom željezničkom kolodvoru ne jenjava, a studenti koji već dulje od mjesec dana blokiraju šezdesetak fakulteta i pozivaju na opći štrajk dobijaju sve veću potporu.

Veliki dio javnosti za nesreću na kolodvoru smatra odgovornom vlast koja je koruptivnim poslovima pridonijela nekvalitetnoj rekonstrukciji zgrade kolodvora čija posljedica je bio smrtonosni pad nadstrešnice.

image

Grupa studenata i mladih koji sudjeluju u beogradskim prosvjedima zbog sumnje u izbornu prijevaru, blokirali su promet u blizini ureda triju ministarstava Vlade Republike Srbije

Cropix/Cropix
image
Cropix/Cropix

Vlast, pak, studente optužuje da su ‘politički instruirani‘ i ‘inozemni plaćenici čija je namjera provođenje obojane revolucije‘, cilja ih i provladinim medijima i pokušava podijeliti i zastrašiti, dok oporbi koja traži formiranje prijelazne vlade koja bi pripremila uvjete za pravedne izbore pripisuje namjeru da preuzme vlast na ulici.

Poslije masovnog prosvjeda u petak navečer ispred Radio-televizije Srbije, od koje se traži da objektivno izvještava o prosvjedima i studentskim blokadama, provladini mediji objavili su službenu procjenu da se okupilo oko 15.000 ljudi.

Preko 50.000 prosvjednika

Organizacija Arhiv javnih skupova procjenjuje da je ispred RTS-a i na ulicama u središtu Beograda bilo između 53.000 i 55.000 studenata i građana koji su ih podržali.

Studente je u subotu prosvjednim mimohodom u Novom Sadu podržalo oko 4000 profesora novosadskog sveučilišta, a sa skupa je zatražena ostavka rektora sveučilišta koji odbija stati uz zahtjeve studenata.

Odvjetnička komora Srbije je odlučila u subotu proglasiti sedmodnevnu obustavu rada u znak podrške zahtjevima studenata koji traže da se objave svi detalji i potpuna dokumentacija o rekonstrukciji kolodvora, oslobode aktivisti uhićeni tijekom prosvjeda, te procesuiraju nasilnici i provokatori koji napadaju prosvjednike i studente tijekom blokada.

Dva zadnja napada su rezultirala teškim ozljedama studentice koju je autom na pločniku ‘pokupio‘ vozač tijekom blokade četvrtak u Beogradu, te nasrtaj nožem na studente koji su prosvjedovali u petak u Novom Sadu.

- Država šalje ubojice na studente, jedna je od poruka masovnih prosvjeda koji su uslijedili nakon što je studentica teško ozlijeđena kada se vozač zaletio u skupinu prosvjednika dok su 15-minutnom šutnjom odavali počast poginulima u novosadskoj tragediji.

image

Ulice su pune prosvjednika

Cropix/Cropix
image

Deseci tisuća studenata i običnih građana na prosvjedu

Cropix/Cropix

Prosvjetni sindikati i uprave većine srednjih, te mnogih osnovnih škola najavljuju da će obustaviti nastavu 20. siječnja, kad završava raspust koji je, zbog potpore srednjoškolaca studentima, Ministarstvo prosvete koncem prošle godine proglasilo tjedan dana ranije od uobičajenog školskog kalendara.

Mnoge škole koje nisu članice nijednog sindikata i ranije nisu sudjelovale u prosvjedima prosvjetnih djelatnika u sve većem broju odlučuju da u ponedeljak, na početku drugog polugodišta, ne drže nastavu, dok pojedine najavljuju da će skratiti satove, javila je danas agencija FoNet.

Neovisni sindikat prosvjetnih radnika Srbije (NSPRS) objavio je u subotu da su u velikom broju škola diljem Srbije u tijeku ‘formalni i neformalni pritisci‘ na zaposlenike zbog najavljene potpune obustave rada i prosvjednog skupa ‘Učitelji i nastavnici su uz studente‘, zakazanog za ponedeljak, 20. siječnja u Beogradu.

Istodobno, iz redova oporbe, kojoj studenti ne dopuštaju da se miješaju u blokade fakulteta, stižu poruke da je potrebno ‘pojačati blokade i blokirati parlamentarni rad‘.

- Nitko, a napose političari, nemaju se pravo skrivati iza studenata, rekao je predsjednik konzervativne Nove demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić pokušao je amortizirati sve očitije nezadovoljstvo javnosti čija potpora studentima raste i predložio tzv. savjetodavni referendum na kojem bi provjerio ima li potporu građana.

image

Prosvjeduje se ispred zgrade RTS-a

Cropix/Cropix

Poziv je uslijedio nakon objavljenih ispitivanja javnog mišljenja nevladine organizacije CRTA da 61 posto građana stoji uz studente i njihove zahtjeve.

Parlamenatrna oporba je poručila Vučiću da neće sudjelovati u njegovom ‘igrokazu‘.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. siječanj 2025 16:54