UŽAS

PROCURILE ŠOKANTNE SNIMKE IZ ZEMLJE KOJA PROPADA Novinari zalutali u najveću bolnicu u Caracasu, ono što su ondje vidjeli ih je potpuno zaprepastilo

 
 Youtube screenshot

Šokantne fotografije iz venezuelanskih bolnica samo su neki od pokazatelja da se tamošnji zdravstveni sustav bori kako bi ispunio osnovne potrebe pacijenata pod režimom tamošnjeg predsjednika Nicolasa Madura.

Na hitnom odjelu sveučilišne bolnice u Caracasu pacijenti leže na krevetima na hodnicima i na stolcima na otvorenom. Nekoliko njih se smjestilo u kolicima, gdje se previjaju od bolova dok čekaju da se netko za njih pobrine.

Tim reportera iz venezuelanske medijske kuće Caraota Digital lutali su hodnicima najveće specijalizirane medicinske ustanove u glavnom gradu te zemlje manje od mjesec dana nakon što je zbog nestanka struje tamo umrlo troje pacijenata.

Pokazuje to koliko je destabilizirana i slomljena ta južnoamerička zemlja i njezin zdravstveni sustav pod režimom Nicolasa Madura.

Obitelji moraju birati između ostanka u domovini ili spašavanja vlastitih života bijegom iz Venezuele, u potrazi za boljom zdravstvenom zaštitom u susjednim zemljama, javlja Daily mail.

Nehumani uvjeti su još uvijek nepodnošljivi a to se u bliskoj budućnosti vjerojatno neće promijeniti, osim ako prijeko potrebna pomoć ne stigne uskoro, kažu premoreni djelatnici bolnice.

Nedostatak klimatizacijskog sustava u kombinaciji s nepodnošljivom vlagom pokazao se kobnim tijekom nestanka struje 12. siječnja, kada je troje pacijenata izgubilo život.

Novinari su u tajnosti snimili kako obitelj i prijatelji bolesnika stoje s njima u pretrpanim sobama.

Užasan smrad koji se širi iz zahoda sve dodatno pogoršava, a došle su i muhe i drugi insekti.

'Tjeram muhe rukama i pokušavam napraviti čudo za ove pacijente jer im nemamo na čemu poslužiti hranu', rekla je jedna medicinska sestra. Uz pomoć komada tkanine osoblje pokušava rastjerati muhe kako ne bi došlo do dodatne zaraze pacijenata.

Medicinske ustanove poput Sveučilišne bolnice sada ovise o privatnim donacijama.

'Trenutno nam toliko toga nedostaje u zemlji da je teško odlučiti kome rasporediti donacije. Najpotrebnije su onim najtežim pacijentima koji se bore za život', rekla je specijalistica za infektivne bolesti u toj bolnici, Maria Eugenia Landaeta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 15:38