Nešto što je na početku izgledalo kao uobičajeno natezanje preopterećenog sportaša s trenerima i zahtjevnim "reprezentativnim birokratima", pretvorilo se u veliku političku i ljudsku dramu.
Mlada 24-godišnja bjeloruska sprinterica Kristina Timanovskaja, umjesto da se natječe na Olimpijskim igrama i trči kvalifikacije u "svojoj" disciplini 200 metra (gdje su joj po rezultatima koje je pokazala ove sezone predviđali finale, pa možda i neku medalju), na kraju je umjesto na atletskoj stazi, završila u poljskom veleposlanstvu u Tokiju, gdje joj harni poljski diplomati sređuju vizu, prebacivanje u Varšavu te politički, ali i sportski azil.
Istodobno, kako javlja ruska neovisna radiopostaja Eho Moskve, njezin suprug i dijete, čim se u Tokiju zagužvalo, otišli su (pobjegli!?) u susjednu Ukrajinu te u Kijevu, pod zaštitom policije, čekaju rasplet pravog političko-sportskog trilera kakav nije viđen ni u najdramatičnijim trenucima hladnog rata.
Za Bjelorusiju, kojom željeznom rukom od 1994. godine vlada Aleksandar Lukašenko, znaju reći da je "zadnja europska diktatura".
Pečat Olimpijskih igara
Kristina Timanovskaja rodila se 1996. godine i ne pamti nikoga drugog na vlasti. No, "normalna" svađa s trenerom ovako kako je završila pokazuje suštinu i bit strahovlade kakva danas vlada u Bjelorusiji. Strah koji izvire iz njezina postupka, kao i reakcije iz vodstva bjeloruskog Olimpijskog odbora koje je sada u panici zbog onoga što ih čeka kad se vrate u domovinu, najbolje odražava stanje u Lukašenkovoj državi.
No, ukratko, što je prouzročilo aferu koja će sigurno ostati kao jedan od pečata ovih Olimpijskih igra, osim "sloma" američke gimnastičarke Simone Biles i srpskog tenisača Novaka Đokovića?
Naime, Lukašenkovi komesari pokušali su i Timanovskaju ugurati u taj psihološki vlak Biles - Đoković, pravdajući se njezinim problemima u glavi, koje je ona odbacila tvrdeći da je nisu pregledali liječnici i da su na nju rukovodioci vršili pritisak, što se vidi iz snimke razgovora koji je procurio na bjeloruskim oporbenim portalima.
Dakle, mlada nada bjeloruskog sprinta pobunila se što su je treneri ugurali u štafetu 4 puta 400 metara (što uopće nije njezina disciplina) i to u zgusnutom programu.
Napisala je to na svom Instagramu, optuživši trenere za bezobzirnost i neprofesionalnost te da joj time umanjuju šanse za uspjeh u njezinoj prirodnoj disciplini. Nakon toga sve se uskomešalo, a rukovodioci bjeloruskog Olimpijskog tima odlučili su na brzu ruku otpraviti Timanovskaju kući (zanimljivo tražili su od nje i da vrati i 350 dolara dnevnica koje je dobila unaprijed).
"Zbog svoje gluposti igraš se sa sudbinama ljudi. Zbog tvoje gluposti ljudi mogu ostati bez posla. A svi imamo obitelji. Izbriši to i skini se s Instagrama. Vrati se kući, šuti i ništa ne piši i ne govori, a ja ti se kunem svojom djecom, da ti se ništa neće dogoditi i da ćemo izgladiti ovaj incident. Pazi, ovakve stvari mogu završiti samoubojstvom."
To je dio snimljenog razgovora Timanovskaje s trenerom Jurijem Miosevičem i jednim članom bjeloruske delegacije koji donosi portal euroradio.fm.
Moisevič joj kaže da odluka o njezinu ekspresnom povratku nije donesena ni u atletskoj federaciji, pa čak ni u ministarstvu sporta, nego, kako kaže, "na najvišem nivou". Može se pretpostaviti da je u sve umiješan osobno Lukašenko, inače veliki ljubitelj sporta, čiji je stariji sin Viktor predsjednik bjeloruskog Olimpijskog odbora.
Nakon tih prijetnji i uvjeravanja, prema njezinim riječima, na silu su je odveli na tokijski aerodrom u avion za Istanbul za povratak kući.
Pribježište
Na aerodromu prava drama - Timanovskaja se otima i traži zaštitu japanske policije jer tvrdi da su je oteli i na silu je žele vratiti u Minsk, a ona se tamo ne želi vratiti jer će joj biti ugrožena sigurnost.
Policija joj daje zaštitu i smješta je u aerodromski hotel, a delegacija Međunarodnog olimpijskog odbora razgovara s njom.
Istodobno nekoliko zemalja, Austrija, Njemačka, Slovenija, Češka i Poljska, nude joj pribježište.
Oporbena Bjeloruska udruga sportske solidarnosti obratila se MOO sa zahtjevom da se doživotno iz sporta diskvalificiraju Dmitrij Dovgljonok, šef bjeloruskih olimpijaca u Tokiju, te treneri i dužnosnici Jurij Miosevič, Artur Šumak i Vasilij Jurčik.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....