NAKON ATENTATA

Privremeni premijer Haitija zatražio američku vojnu intervenciju: ‘Plaćenici žele posijati dodatni kaos‘

Privremeni premijer Claude Joseph pozvao je na smirivanje situacije i proglasio izvanredno stanje u cijeloj zemlji
 Valerie Baeriswyl/AFP

Haićanske vlasti zatražile su od Sjedinjenih Država i UN-a slanje vojnih trupa na Haiti kako bi pomogle osigurati važna strateška mjesta u zemlji nakon atentata na predsjednika Jovenela Moïsea.

"Nakon atentata na predsjednika, mislili smo da bi plaćenici mogli uništiti određenu infrastrukturu kako bi stvorili kaos u zemlji. Tijekom razgovora s američkim državnim tajnikom i UN-om podnijeli smo ovaj zahtjev", kazao je ministar Mathias Pierre.

"Bili smo u situaciji kada smo vjerovali da bi luka, aerodrom i energetska infrastruktura mogle biti meta", dodao je Pierre.

Američki State Department potvrdio je putem glasnogovornika da je haićanska vlada "zatražila sigurnosnu i istražnu pomoć". SAD će pomoći u istrazi ubojstva haićanskog predsjednika, međutim SAD u ovom trenutku ne planiraju pružiti vojnu pomoć Haitiju, rekao je u petak visoki dužnosnik američke administracije.

Sjedinjene Države su najavile kako će na Haiti što prije poslati visoke dužnosnike iz FBI i Odjela za nacionalnu sigurnost (DHS) kako bi procijenili situaciju i vidjeli kako najbolje mogu pomoći, priopćila je Bijela kuća.

Šef kolumbijske nacionalne obavještajne uprave i obavještajni direktor nacionalne policije također će s Interpolom otputovati na Haiti kako bi pomogao u istragama, rekao je u petak kolumbijski predsjednik Ivan Duque.

Diplomatski izvor u UN-u ranije je rekao da su vlasti Haitija podnijele ovaj zahtjev kako bi zaštitile zračnu luku i naftne instalacije, ali da je u tu svrhu potrebna rezolucija Vijeća sigurnosti.

Prema službenom priopćenju, pedesettrogodišnjeg Moisea je u srijedu rano ujutro u njegovu domu ubila skupina stranih, uvježbanih ubojica što je izazvalo metež u toj siromašnoj državi u kojoj vladaju političke podjele, glad i rašireno nasilje.

Motiv ubojstva još nije službeno iznesen, no Moise je od preuzimanja dužnosti 2017. bio izložen masovnim prosvjedima - najprije zbog optužbi za korupciju i vođenje ekonomije, a nakon toga zbog jačanja njegove moći.

Haićanske su vlasti priopćile da je među naoružanim komandosima koji su ubili Moisea bilo 26 Kolumbijaca i dvojica Amerikanaca s Haitija. Sedamnaest muškaraca zarobljeno je, trojica su ubijena, a osam je na slobodi, navodi haićanska policija, dok se nastavlja potraga za glavnim organizatorima ubojstva.

Privremeni premijer Claude Joseph pozvao je na smirivanje situacije i proglasio izvanredno stanje u cijeloj zemlji.

To izvanredno stanje uključuje zabranu okupljanja i upotrebu vojske u policijske svrhe, kao i još neka proširenja izvršnih ovlasti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 00:08