SLUČAJ SMITH

Prijeti li mu i dalje zatvor? Ključnu ulogu sada ima njegov glavni progonitelj, Trump: ‘Dobit će otkaz u roku od dvije sekunde‘

Trump bi se trebao pojaviti u sudnici u New Yorku 26. studenog na izricanju kazne

Donald Trump

 Timothy A. Clary/Afp

Donald Trump ulazi u Bijelu kuću kao predsjednik osuđen pred sudom u New Yorku kojega tek očekuje izricanje kazne u slučaju prikrivanja novčanih isplata, a pritom još uvijek radi na tome da spriječi kazneni progon u drugim slučajevima, piše CNN.

Nalazi se u jedinstvenoj poziciji: nikad prije osoba osuđena za kaznena djela nije izabrana na najvišu državnu dužnost, baš kao što bivši predsjednik nikad ranije nije bio kazneno progonjen, sve do prošle godine.

Trump je više puta rekao da planira otpustiti posebnog tužitelja Jacka Smitha i okončati savezne slučajeve protiv njega, pokrenutih zbog pokušaja poništavanja predsjedničkih izbora 2020. i nezakonitog posjedovanja strogo povjerljivih dokumenata.

“Očito se isplatilo nastojanje da na agresivan način odgađa sve slučajeve što je duže moguće”, rekla je Jessica Levinson, profesorica ustavnog prava na Pravnom fakultetu Loyola.

U međuvremenu, sudac u New Yorku izreći će krajem studenoga kaznu bivšem američkom predsjedniku. Naime, izricanje kazne je odgodio uoči izbora kako bi izbjegao mogućnost da utječe na ishod predsjedničke utrke. Naravno, očekuje se da će Trumpovi odvjetnici zamoliti suca da odgodi izricanje presude s obzirom da je drugi put izabran na dužnost predsjednika.

image

Donald Trump u izbornoj noći

Chip Somodevilla/Getty Images Via Afp

Trump se izjasnio da nije kriv po svim točkama optužnice, a ovo su činjenice koje morate znati o četiri kaznena predmeta, kako prenosi CNN.

Presuda u New Yorku

Trump bi se trebao pojaviti u sudnici u New Yorku 26. studenog kako bi doznao kaznu nakon što je proglašen krivim po 34 točke optužnice za krivotvorenje poslovne dokumentacije s ciljem prikrivanja isplate tajnog novca tijekom kampanje 2016. porno zvijezdi Stormy Daniels, koja je navodno imala aferu s Trumpom. Pritom treba podsjetiti da Trump negira aferu. Ostaje otvoreno pitanje hoće li do te presude uopće doći.

Sudac Juan Merchan dao si je rok do 12. studenog da odluči hoće li poništiti osudu zbog odluke Vrhovnog suda kojom je predsjedniku dodijeljen određeni predsjednički imunitet. Odluči li Merchan tako postupiti, optužbe bi bile odbačene, a Trump ne bi bio osuđen.

Ako sudac ipak ne bude dirao presudu, očekuje se da će odvjetnici bivšeg predsjednika zatražiti od Merchana da odgodi Trumpovu kaznu kako bi se mogli žaliti. Ako to ne bude odobreno, odvjetnici planiraju uložiti žalbu na odluku o imunitetu državnim žalbenim sudovima i potencijalno sve do Vrhovnog suda SAD-a kako bi od sudova zatražili odgodu Trumpove presude dok se ne iscrpe sve žalbe, što bi moglo potrajati mjesecima.

Ako ipak dođe do izricanja presude, Trumpu bi moglo biti naređeno da odsluži čak četiri godine zatvora, no sudac nije dužan osuditi novoizabranog predsjednika na zatvorsku kaznu, a mogao bi izreći nižu kaznu, poput uvjetne kazne, kućnog zatvora, društvenokorisnog rada ili novčane kazne.

Provedba svake od mogućih kazni može se zakomplicirati zbog činjenice da Trump treba preuzeti dužnost 20. siječnja 2025. Trumpovi će odvjetnici vjerojatno oblikovati svoje žalbe tako da pokrenu ustavna pitanja o tome može li državni sudac izreći kaznu novoizabranom predsjedniku, pa bi se slučaj godinama mogao povlačiti po sudovima.

Budući da se radi o državnom slučaju, Trump nema ovlasti da pomiluje samoga sebe nakon što položi zakletvu.

Federalni slučajevi u Washingtonu i na Floridi

Trumpova pobjeda na izborima vjerojatno će imati najveći utjecaj na dva savezna kaznena postupka koja je protiv njega pokrenuo Jack Smith u Washingtonu i na Floridi.

Otkako su slučajevi pokrenuti 2023., Trumpova glavna pravna strategija bila je odgoditi suđenja do izbora kako bi, ako bude izabran, mogao otpustiti Jacka Smitha, tužitelja koji je podnio ključne optužnice protiv njega. Krajem listopada bivši je predsjednik rekao da bi se bez oklijevanja odlučio na takav korak.

- Oh, to je tako lako, rekao je Trump kada ga je konzervativni radijski voditelj Hugh Hewitt upitao bi li "pomilovao samog sebe" ili bi "otpustio Jacka Smitha" ako bude ponovno izabran.

- Otpustio bih ga u roku od dvije sekunde, rekao je Trump.

Otpuštanje Jacka Smitha omogućilo bi Ministarstvu pravosuđa i Trumpovom državnom odvjetniku da odbace optužbe protiv njega i okončaju sudske slučajeve.

Ipak, do inauguracije 20. siječnja Smith ima vremena odvagnuti svoje opcije vezano za probleme s kojima se odjel nikada prije nije morao suočiti.

Jedan od njih je smatra li Ured pravnog savjetnika Ministarstva pravosuđa da novoizabrani predsjednik uživa istu pravnu zaštitu od kaznenog progona kao i aktualni predsjednik. Te bi smjernice odredile daljnji tijek događanja, rekli su za CNN izvori upućeni u slučaj.

Predsjednik je nedodirljiv na dužnosti?

Dva slučaja koja istražuje posebni tužitelj usmjerena su na navodno nezakonite pokušaje Donalda Trumpa da poništi rezultate izbora 2020. i zadržavanje povjerljivih dokumenata nakon odlaska iz Bijele kuće.

U prvom slučaju u Washingtonu, Vrhovni sud je 1. srpnja donio odluku da predsjednik Sjedinjenih Država ima široki imunitet od kaznenog progona, prisilivši Jacka Smitha da krajem kolovoza podnese revidiranu optužnicu.

Posebni tužitelj potom je u opsežnom dokumentu iznio svoje argumente kako bi ukazao na privatnu prirodu radnji zbog kojih treba goniti Trumpa, a koje, prema njegovim riječima, nisu obuhvaćene imunitetom od kaznenog progona za njegova "službena djela".

U drugom slučaju na jugoistoku Floride, sutkinja Aileen Cannon odbacila ga je 15. srpnja uz obrazloženje da su imenovanjem posebnog tužitelja u tom slučaju i financiranjem njegova rada prekršeni dijelovi ustava o imenovanju i troškovima. Ta je odluka trenutno u žalbenom postupku.

Novi predsjednik mogao bi imenovati novog glavnog državnog tužitelja koji bi otpustio Smitha ili jednostavno narediti ministarstvu pravosuđa da povuče optužbe. Pritom će se moći pozvati na stalnu politiku ministarstva pravosuđa da ne progoni aktualnog predsjednika.

No ta politika ne bi se trebala pravno primjenjivati ​​na kaznene postupke koji su pokrenuti prije njegovog dolaska na vlast pošto je "to sasvim drugačija situacija", rekla je Claire Finkelstein, profesorica prava na Sveučilištu Pennsylvania.

No "kako stvari sada stoje, moglo bi mu se suditi tek nakon odlaska s vlasti", dodala je.

Ono što preostaje su kazneni progoni u ključnoj saveznoj državi Georgiji gdje se protiv Trumpa i još 14 osoba vodi postupak iz sličnih razloga kao i u saveznom slučaju u Washingtonu, a na temelju zakona Georgije o organiziranom kriminalu.

U tom slučaju, odgođenom barem do iduće godine, sve će ovisiti o odluci državnog žalbenog suda koji je zaprimio zahtjev optuženih. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 22:19