- Napravljena je panika, ne u Južnoafričkoj Republici, nego izvan njezinih granica. U nedjelju u osam sati predsjednik Južnoafričke Republike Cyril Ramaphosa obratio se naciji vezano za novi soj virusa omikron. Bio je poprilično ljutit na svjetsku zajednicu kako je reagirala na pojavu nove varijante virusa – ispričala je u nedjelju navečer za Dubrovački vjesnik Dubrovkinja Vani Reljić, koja već 24 godine živi u Pretoriji, prijestolnici Južnoafričke Republike.
Dodala je kako je predsjednik JAR-a u svom obraćanju istaknuo kako je ovakva reakcija mnogih zemalja suprotna deklaraciji potpisanoj u Rimu prošlog mjeseca, gdje je rečeno da će se obazrivo odnositi na situaciju u manje razvijenim zemljama. Također je kazao kako se o ovom novom tipu virusa ništa ne zna, prvo je otkriven u Bocvani, a Južnoafrička Republika je htjela biti transparentna, što se sad okrenulo protiv nje.
Posebno je ogorčen, kaže Reljić za Dubrovački vjesnik, jer su mnoge svjetske zemlje odmah zabranile putovanje u JAR, što smatra neosnovanim jer se još ne zna kako ovaj novi soj virusa reagira.
- Ono što se zna je da je zaraženo više mlađih osoba i da simptomi nisu vrlo teški. Nema hospitaliziranih i zaraženi se u većini slučajeva liječe kod kuće. Stoga je predsjednik zatražio od zemalja da odmah povuku odluku o zabrani putovanja. Budući da simptomi nisu opasni po život, zasad u Južnoafričkoj Republici ne znaju kako dalje, pa osim lockdowna koji je u toj zemlji na snazi, nema novih restrikcija vezanih za pojavu omikrona. U Južnoafričkoj Republici inače je na snazi policijski sat od ponoći do 4 ujutro i obavezno je nošenje maski – ističe Vani Reljić i dodaje kako se tamošnjem stanovništvu obratio i ministar zdravstva Joe Phaahla, koji je reakciju međunarodne zajednice nazvao pretjeranom, jer 'posljedice ovog virusa nisu tako strašne, a šteta po ekonomiju će biti ogromna'.
Opisujući situaciju u Južnoafričkoj Republici, Vani za Dubrovački vjesnik naglašava kako je broj zaraženih u kratko vrijeme porastao s 2 na 9 posto, što je dosta visok postotak. U toj zemlji cijepljeno je 24 posto odraslog stanovništva s obje, a oko 40 posto s jednom dozom. Vlast u JAR-u poziva da se što više ljudi cijepi, iako se ne zna koliko učinkovito cjepivo djeluje na novi soj virusa. Odobrena je i tzv. booster doza, ponajprije za starije osobe, a spominje se i uvođenje obaveznog cijepljenja.
Također, pristup nekim događanjima bit će moguć samo cijepljenima. Za sada su javna okupljanja još dopuštena, ali uz ograničen broj osoba, ovisno o tome organizira li se okupljanje organizirano u otvorenom ili u zatvorenom prostoru. Riječ je o partyjima pod nazivom 'End of the year', koji se u JAR-u, tradicionalno organiziraju od kraja studenog do sredine prosinca.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....