TEŠKA SITUACIJA

PRAVI IZBJEGLIČKI TSUNAMI TEK SLIJEDI Turska: Alep je najmnogoljudniji sirijski grad, a na njega su upravo krenuli i Putin i ISIS. Bit će to pravi egzodus'

 AFP, Sipa

Njemačka je spremna pomoći Turskoj u ubrzavanju pristupnih pregovora s Europskom unijom, rekla je u nedjelju njemačka kancelarka Angela Merkel, proširujući tako potporu Ankari u zamjenu za tursku pomoć u zaustavljanju vala izbjeglica koji ide u Europu.

"Kako možemo organizirati dinamičnije proces pristupanja?", upitala je Merkel na zajedničkoj konferenciji za novinare s turskim premijerom Ahmetom Davutogluom.

"Njemačka je spremna ove godine na otvaranje poglavlja 17 i pripremu poglavlja 23 i 24. Možemo razgovarati o pojedinostima", rekla je. Davutoglu je dodao da se dogovorio s Merkel o ubrzavanju otvaranja nekih pregovaračkih poglavlja, da Turska očekuje ubrzavanje procesa pristupanja EU te da je napredak već postignut u razgovorima o ublažavanju viznog režima za Turke koji putuju u EU.

Turska je spremna surađivati s Njemačkom u sprečavanju ilegalne imigracije, što je prioritet, rekao je, ali je naglasio da se kriza ne može riješiti bez okončanja rata u Siriji. Njemačka je kancelarka izjavila da je u obostranom interesu da se taj sukob zaustavi.

Jačanje sukoba oko Alepa između sirijskih vladinih snaga uz potporu Rusije i džihadista Islamske države pokrenuo je novi val izbjeglica, rekao je Davutoglu, dodajući da bi se teret izbjeglica trebao ravnomjernije rasporediti.

"Nažalost, Tursku je međunarodna zajednica ostavila samu da nosi teret. Drago nam je da sada ima drugi pristup. Postoji napredak kada se radi o podjeli tog tereta i to je važno", rekao je turski premijer.

Govoreći detaljnije o situaciji u Alepu, razorenom velegradu većim dijelom pod kontrolom al-Qaidinih džihadista, manjim dijelom tzv. umjerene antiasadovske opozicije koju podržava Zapad, a najmanjim dijelom pod kontrolom samog Asada, Davutoglu je kazao da ove zime prijeti pravi izbjeglički egzodus. Naime, na taj su strateški značajan grad ovih dana veliku ofenzivu pokrenule Asadove snage, kojima podršku daju Iran, Hezbolah i Rusija, a nešto prije njih prema gradu su krenuli i ISIS-ovi džihadisti.

'Najvažnije nam je da se poduzmu koraci kako bi se spriječilo povećanje broja izbjeglica iz Alepa zbog ovih dviju ofenziva. Alep je drugi sirijski grad i jako smo zabrinuti zbog ruskih zračnih napada i ISIS-ovih udara. To bi moglo dovesti do novog vala izbjeglica', rekao je Davutoglu.

Prema posljednjem popisu stanovništva, provedenom još dok je u Siriji vladao mir, Alep je kao najmnogoljudniji grad u državi imao preko dva milijuna stanovnika. Od procijenjenih nešto više od četiri milijuna sirijskih izbjeglica već je značajan broj i iz Alepa, no u gradu pod opsadom i dalje obitava veći broj građana tako da bi se, u slučaju nastavka dviju spomenutih ofenziva, njihov udio u ukupnom zbroju izbjeglica mogao značajno povećati.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. siječanj 2025 12:17