STRAŠNA TORTURA

‘Potpuno gol morao sam pjevati himnu dok bi me tukli. Ali najgora je bila ta utrka na 100 metara... Više mi nitko ne može pomoći‘

Ukrajinci koji su razmijenjeni opisali su jezive detalje mučenja koja su prošli u Putinovim kazamatima

Ukrajinski vojnici pušteni iz ruskog zarobljeništva prije nekoliko dana

 Handout/Afp

Već u prvim tjednima nakon što je Rusija napala Ukrajinu, šef zatvora u Sankt Peterburgu je elitnoj jedinici čuvara zaduženoj za nadgledanje zatvorenika poručio neka budu okrutni i ne sažalijevaju nikoga.

General bojnik Igor Potapenko je specijalnim postrojbama ispričao o novom sustavu za zarobljene Ukrajince. Rekao je da normalna pravila nisu vrijedila i da nije bilo ograničenja protiv nasilja. Tjelesne kamere koje su bile obvezne drugdje u ruskom zatvorskom sustavu su nestale.

PROČITAJTE VIŠE Ispovijest čovjeka koji je preživio zatočeništvo u Rusiji: ‘Najgore je kad su rekli da nas vode na cijepljenje‘

Čuvari su se izmjenjivali: mjesec dana bi služili u zatvorima, a onda bi ih zamijenio drugi tim. Tako je pokrenuto gotovo tri godine nemilosrdnog i brutalnog mučenja ukrajinskih ratnih zarobljenika: čuvari su koristili elektrošokove na genitalijama zatvorenika sve dok se baterije nisu istrošile. Tukli su zatvorenike kako bi im nanijeli maksimalnu štetu, eksperimentirajući kako bi vidjeli koja bi vrsta materijala bila najbolnija. Uskratili su im liječenje, dopustili da dođe do gangrene, što je dovodilo do amputacija.

Trojica bivših zatvorskih službenika su za The Wall Street Journal ispričali o ruskom sustavnom mučenju. Iskaze su potkrijepili službenim dokumentima, intervjuima s ukrajinskim zatvorenicima i osobom koja je njima, zatvorskim službenicima, pomogla da pobjegnu. Oni su nakon svojeg svjedočenja ušli u program zaštite svjedoka. Dvojica tih specijalaca su napustili zatvorsku službu prije nego što su bili prisiljeni na mučenja, no ostali su u kontaktu sa svojim kolegama koji su ostali ondje.

image

Ukrajinski vojnici na prvoj liniji fronte kod Časiv Jara

Handout/Afp

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da su priče o uvjetima u ruskim zatvorima neutemeljene. Ni ured ruskog povjerenika za ljudska prava ni predsjednička komisija za ljudska prava nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.

Rusija ima dugu povijest okrutnosti u svom zatvorskom sustavu, koja seže do najranijih desetljeća Sovjetskog Saveza, kada je Staljin stvorio radne logore za one koji su smatrani opasnima za sovjetsku vlast. Posljednjih desetljeća, Rusija je poduzela neke korake za poboljšanje uvjeta, poput odvajanja onih koji prvi put ulaze u zatvorsku populaciju od ostatka zatvorske populacije, a neke su regije uvele tjelesne kamere za čuvare, na traženje skupina za ljudska prava.

Ipak, ruski zatvorski sustav ostaje zaseban svijet unutar zemlje: tamo vrijede posebna pravila, poseban sleng, pa čak i tetovaže koje označuju autoritet unutar zatvorskih zidova. U mnogim udaljenim zatvorima čuvari ipak djeluju nekažnjeno.

Wall Street Journal piše da specijalne snage u ruskim zatvorima nisu redoviti čuvari s punim radnim vremenom, već oni djeluju kao pretorijanska garda koja se poziva kako bi se nosili s posebno opasnim situacijama kao što su, primjerice, kontrole zatvorskih pobuna ili provođenje pretraga.

Kada su radili s ukrajinskim ratnim zarobljenicima, zadatak im je bio surađivati s lokalnim čuvarima. Oni su Potapenkove upute s početka rata protumačili kao zeleno svjetlo za nasilje. Maltretiranje Ukrajinaca su podigli na novu razinu uvjereni da im je vodstvo za to dalo dopuštenje, ispričao je jedan od bivših čuvara.

Stražari su cijelo vrijeme na dužnosti nosili balaklave. Zatvorenici su dobili batina ako bi gledali stražare u oči. To, kao i česta rotacija čuvara, mjere su poduzete kako ih zatvorenici kasnije ne bi prepoznali.

Rusija je svoj zatvorski sustav počela pripremati za dolazak Ukrajinaca već u ožujku 2022. U pismima poslanima zatvorskim vlastima naređuje im se da raščiste cijele zatvore, jer zatvorske vlasti nisu bile spremne za broj zarobljenika koji bi morale držati.

Jedan od prvih ukrajinskih zarobljenika zatočenih u Rusiji bio je Pavel Afisov. On je bio zatočen u Mariupolju dvije i pol godine. Ispričao je da su najgore bile batine prilikom prebacivanja u novi zatvor. Kao primjer je naveo situaciju u kojoj su ga čuvari natjerali da se skine gol za liječnički pregled. Tada su ga više puta šokirali pištoljem za omamljivanje te mu obrijali glavu i bradu. Nakon toga su ga tjerali da uzvikuje ‘Slava Rusiji, slava specijalnim snagama‘.

Zatim su ga natjerali da, također gol, pjeva rusku i rusku državnu himnu, a kada nije znao riječi, stražari su ga tukli. Ruske vlasti ističu da je nasilje služilo tome da zarobljenici budu pogodniji za ispitivanja i da im se slomi volja za borbom ako bi ikad ponovno bili pušteni. Ponekad su htjeli iznuditi priznanje ratnih zločina.

Wall Street Journal piše da su bivši čuvari opisivali zapanjujuću razinu nasilja usmjerenog prema ukrajinskim zatvorenicima. Električni šokeri toliko su se često koristili, osobito pod tušem, da su se policajci žalili da im prebrzo ponestaje baterije. Jedan od njih je opisao kako su toliko tukli Ukrajince da su im pukle policijske palice. Kotlovnica je navodno bila zatrpana slomljenim palicama. Navedeno je i da su stražari namjerno tukli zatvorenike iz dana u dan te da im nisu omogućili zarastanje rana zbog čega bi na postojećem hematomu dobili infekcije. Došlo bi zatim do trovanja krvi, a od sepse je umrla najmanje jedna osoba.

image

Ratni zarobljenici, ilustrativna fotografija

Ukrinform/ddp Usa/profimedia/Ukrinform/ddp Usa/profimedia

Jedan od bivših ukrajinskih zarobljenika, Andrij Jegorov (25) je ispričao kako su u zatvoru bili prisiljeni trčati 100 metara kroz hodnik držeći madrace iznad glave. Stražari su pritom stajali sa strane i tukli zarobljenike u rebra dok su trčali. Na kraju bi ih silili na rađenje trbušnjaka i sklekova, a svaki put bi ih stražari udarali šakama ili palicom.

- Sviđalo im se to. Čuli smo kako se međusobno smiju dok smo mi plakali od bolova, ispričao je Jegorov.

Afisov i Jegorov su u ruskom zatvorskom sustavu proveli oko 30 mjeseci prije razmjene u listopadu prošle godine, kada su napokon vraćeni kući.

PROČITAJTE VIŠE Rusija i Ukrajina obavile jednu od najvećih razmjena zarobljenika do sada: Među zarobljenicima i civili iz Mariupolja

Jegorov je na liječničkom pregledu nakon razmjene saznao da ima pet slomljenih kralježaka. Osim fizičkih ozljeda, smatra da mu psiholozi ne mogu pomoći.

- Ako niste prošli ono što sam ja prošao, sumnjam da mi možete pomoći, rekao je. Ispričao je da se po povratku kući bojao spavati. Bilo ga je strah da će se probuditi i shvatiti da je još u zatvoru. Kad bi i uspio zaspati, imao je noćne more.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
12. veljača 2025 07:01