NEMA KVORUMA

Pogledajte cirkus u Sarajevu, Dodikovi zastupnici blokirali parlament BiH, predstoji trajna kriza?

Prema poslovniku, u tom slučaju nema kvoruma za zasjedanje niti za odlučivanje

Milorad Dodik odlazi sa suda

 Antonio Balic/Cropix

Zastupnici u parlamentu BiH koje kontrolira čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik blokirali su u srijedu održavanje zajedničke sjednice dva doma državnog parlamenta čime je ta zemlja ušla u novo krizno razdoblje u jeku nastojanja da se uspostavi nova vladajuća koalicija.

Zajednička sjednica Zastupničkog i Doma naroda parlamenta BiH sazvana je kako bi zastupnici mogli izravno postaviti pitanja dužnosnicima u izvršnoj vlasti i od njih dobiti odgovore no to su onemogućili zastupnici iz reda Dodikovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) srušivši kvorum.

Učinili su to tako što su trojica zastupnika SNSD-a u Domu naroda iz kluba Srba koji broji pet članova napustila sjednicu, a po poslovniku u tom slučaju nema kvoruma za zasjedanje niti za odlučivanje.

image

Nebojša Radmanović

Francois Guillot/Afp
image

Dodikove pristaše pred sudom

Antonio Balic/Cropix
image

Milorad Dodik odlazi sa suda

Antonio Balic/Cropix

Iz SNSD-a su to obrazložili time što su stranke s područja Federacije BiH uz potporu oporbe iz Republike Srpske ranije izglasale smjenu SNSD-ovog Nebojše Radmanovića iz kolegija Zastupničkog doma pa smatraju da zbog toga nema ni uvjeta za zakoniti rad parlamenta kao cjeline.

"Zastupnički dom time se stavio izvan ustavnog okvira i mi ne želimo legalizirati takvu poziciju", kazao je SNSD-ov Nikola Špirić, član kolegija Doma naroda dodajući kako su nezadovoljni "suradnjom" oporbe iz RS-a i političkih stranaka iz Sarajeva.

Zaprijetio je kako ni ubuduće neće biti moguće donositi odluke u parlamentu izbaci li se SNSD iz vlasti.

Radmanović je smijenjen kao dio napora tri stranke bošnjačko-građanskog bloka u vladajućoj koaliciji i oporbe iz RS-a da se SNSD eliminira iz vlasti jer je ta stranka ranije opetovano odugovlačila s prihvaćanjem zakona nužnim za otvaranje pristupnih pregovora s EU-om.

"Jasno je da nema kvoruma", kazao je HDZ-ov član kolegija Zastupničkog doma Marinko Čavara, ističući kako mu je žao što se sada pregovara o većinama u parlamentu a ne o reformskim zakonima.

image

Marinko Čavara

Antonio Balic/Cropix
image

Dodikov odvjetnik, Goran Bubić

Antonio Balic/Cropix
image

Milorad Dodik odlazi sa suda

Antonio Balic/Cropix

Izlaz je, kako je kazao, u većini koja može osigurati nastavak rada parlamenta, a za to se mora postići dogovor.

Kazao je kako se HDZ BiH za sada pridržava ranije uspostavljene većine dok se ne postigne eventualni novi dogovor, ali je istaknuo kako s njegovom strankom nitko nije razgovarao o nekim novim koalicijama.

Ilija Cvitanović, čelnik stranke HDZ 1990. iz koje su iskazali načelnu spremnost za sudjelovanje u uspostavi nove vladajuće većine u BiH bez SNSD-a, upozorio je kako je sada riječ o jasnom scenariju izazivanja trajne krize.

"Evidentno je da mi ulazimo u razdoblje trajnih blokada", kazao je Cvitanović.

image

Milorad Dodik odlazi sa suda

Antonio Balic/Cropix

Suđenje Dodiku približava se kraju

Suđenje čelniku bosanskih Srba Miloradu Dodiku, koji je optužen za nepoštivanje oduka visokog predstavnika za BiH, nakon godinu dana približava se kraju jer je na ročištu održanom na Sudu BiH u Sarajevu u srijedu za 19. veljače zakazano iznošenje završnih riječi tužiteljstva i obrane.

Dodik i direktor Službenog glasnika Republike Srpske Miloš Lukić optuženi su jer su omogućili da se u toj tiskovini objave dva zakona što ih je donio entitetski parlament iako ih je neposredno nakon toga temeljem svojih ovlasti poništio visoki predstavnik međunarodne zajednice Christian Schmidt.

Tim su zakonima u RS-u kanili blokirati provedbe presuda Ustavnog suda BiH kao i svih odluka visokog predstavnika pa ih je Schmidt poništio.

Neprovođenje odluka visokog predstavnika u BiH je kazneno djelo za koje se može dobiti do pet godina zatvora a osuđujuća bi presuda u Dodikovu slučaju značila i automatsku smjenu s dužnosti predsjednika RS.

Nakon opetovanih odgoda suđenje u ovom procesu je počelo 5. veljače 2024. godine, a Dodik je na Sudu BiH u srijedu dao iskaz svjedočeći u svoju obranu ponavljajući svoju staru tezu kako Schmidt nije legitimno izabran za visokog predstavnika jer o tome nije odlučivalo Vijeće sigurnosti UN pa on stoga ne priznaje ni njegove ovlasti odnosno mogućnost nametanja odluka i zakona.

Kazao je kako mu nije jasno zbog čega Schmidt nije konzultirao parlament BiH prije donošenja svojih odluka a braneći se tvrdio je kako je samo postupio po ustavu entiteta kada je potpisao ukaz o stupanju na snagu zakona što ih je donio parlament RS a to su mu, kako je tvrdio, savjetovali svi stručnjaci s kojima se konzultirao.

"Svojim savjetnicima vjerujem. Rekli su mi da nema ništa u Službenom glasniku da bi moglo postojati kazneno djelo", izjavio je Dodik na sudu.

Dodikov odvjetnik Goran Bubić nakon ročišta je kazao novinarima kako je uvjeren da nema nikakvih argumenata za osuđujuću presudu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. veljača 2025 15:44