EKSPERT ZA BLISKI ISTOK

‘Pobjeda ima stotinu očeva, a poraz jednog. Primirje će najteže prodati onima koji su od Gaze htjeli napraviti ljetovalište‘

U četvrtak je izraelska vlada odgodila glasanje o sporazumu, optužujući Hamas za nepoštovanje dijelova dogovora

Izraelski vojnici na izlazu iz Pojasa Gaze 2008. godine

 Menahem Kahana/Afp/Profimedia/Menahem Kahana/afp/profimedia

Hamas i Izrael postigli su prvi korak prema okončanju 15-mjesečnog rata koji je odnio više od 46 tisuća ljudskih života u Gazi i više od 1000 u Izraelu. Izraelska vlada pristala je u srijedu navečer na dogovor s Hamasom koji predviđa zaustavljanje borbi u pojasu Gaze te postupno oslobađanje talaca i palestinskih zatvorenika. Međutim, samo nekoliko sati poslije izraelska je vojska bombardirala područje na kojem su ljudi slavili primirje. U četvrtak je vlada odgodila glasanje o sporazumu, optužujući Hamas za nepoštovanje dijelova dogovora. Hamas je odgovorio da ostaje predan primirju.

Da se na ovom vrlo dinamičnom i nestabilnom prostoru situacija mijenja iz sata u sat i da je dogovor još uvijek daleko od postignutog, slaže se i Dario Špelić, povjesničar, novinar i stručnjak za Bliski istok.

image

Dario Špelić

Damir Krajač/Cropix

Mirovni dogovor

- Unatoč tome što su neki u Izraelu nezadovoljni ovim dogovorom, možemo reći da je ovo taktička pobjeda Izraela. Ali, to nije totalna pobjeda koju je najavljivao Benjamin Netanyahu. Postignut je prekid vatre, razmjena dijela izraelskih talaca za palestinske zarobljenike i povlačenje izraelske vojske na rubove pojasa Gaze. No, mi ne znamo hoće li doći do sljedeće faze, odnosno je li ovo primirje uvod u trajniji mir.

Da bi do toga došlo, potrebno je prije toga učiniti puno stvari. Prvo, Izrael mora ‘prodati‘ ovaj dogovor svojim radikalima koji su sanjali da pojas Gaze postane odmaralište na Sredozemnom moru. Dalje, moramo vidjeti hoće li Hamas iskoristiti ovo primirje za predah od žestokih izraelskih napada i onda za nekoliko mjeseci nastaviti svoju borbu protiv ‘cionističke tvorevine‘. Sve je otvoreno, sada samo znamo da je dogovoreno primirje - smatra Špelić.

image

Prosvjed protiv primirja s Hamasom u Izraelu

John Wessels/Afp

Prema javno dostupnim podacima, nakon što izraelska vlada službeno ratificira sporazum, počet će rok od 48 sati za podnošenje žalbi izraelskom Vrhovnom sudu. Nakon isteka tog zakonskog roka počinje provedba sporazuma. Dogovor predviđa prekid vatre u trajanju od 42 dana te puštanje na slobodu 33 izraelska taoca (žena, djece, bolesnih, ranjenih i muškaraca starijih od 55 godina) u zamjenu za nekoliko stotina palestinskih zatvorenika.

PROČITAJTE VIŠE Što znamo o sporazumu o prekidu vatre u Gazi? Ovdje su svi detalji, i najmanji incident zapalit će novi ratni vihor

Šesnaestog dana provedbe sporazuma trebali bi početi pregovori o sljedećoj fazi dogovora. Ona uključuje oslobađanje preostalih talaca koje drži Hamas te povlačenje izraelskih snaga u obrambeni pojas koji će služiti kao tampon-zona između Gaze i Izraela. Uz to, svakodnevno će u pojas Gaze pristizati 600 kamiona s prijeko potrebnom humanitarnom pomoći.

Naš sugovornik smatra da je prekid vatre trenutačno u interesu svih uključenih strana, no izražava sumnju da će se ovaj dogovor pretočiti u održivo rješenje za patnje Palestinaca.

image

Izraelski vojnik na lokaciji masakra na Nova festivalu

Menahem Kahana/Afp

Svačiji interes

- Pobjeda ima stotinu očeva, a poraz samo jednog. Ako ovo shvatimo kao diplomatski uspjeh, onda će ga svojatati mnogi, u prvom redu odlazeći i dolazeći američki predsjednici. Biden smatra da je primirje rezultat višemjesečnog rada njegove administracije. S druge strane, Trump je odmah dao do znanja da je njegov izaslanik Steve Witkoff odigrao ključnu ulogu. Činjenica jest da je nakon tog sastanka Witkoffa s Netanyahuom, koji je navodno bio krajnje neugodan za izraelskog premijera, došlo do pomaka.

Ni Izrael, ni Hamas nisu potpuno zadovoljni dogovorom, ali to je nešto što su u ovom trenutku morali progutati. Ali, daleko smo od mirovnog sporazuma. Ne bi me iznenadilo da se nakon isteka tih šest tjedana ponovno nastavi sa sukobima i Gaza opet postane ratište - kaže Špelić i dodaje kako je u ovom trenutku prerano govoriti o obnovi Gaze i eventualnom novom vodstvu koje bi moglo zamijeniti iznimno oslabljeni Hamas.

Naime, izraelska vojska trebala bi se u posljednjoj fazi dogovora povući iz Gaze, ali naš sugovornik kaže kako mu je teško zamisliti da bi Izrael, nakon više od godinu dana ratovanja te golemih uloženih sredstava i ljudskih žrtava, jednostavno odustao i povukao se iz cijelog pojasa Gaze.

Arapima palestinsko pitanje nije prioritet

Dolazeći predsjednik Donald Trump ponovno je prijetio da će doći do "velike nevolje" ne budu li izraelski taoci oslobođeni prije njegove inauguracije 20. siječnja, a nakon postizanja primirja u Gazi rekao je da će iskoristiti prekid vatre kao "zamah" za proširenje Abrahamovih sporazuma. No, u tom novom mogućem preslagivanju moći na Bliskom istoku, malo toga će se pitati Palestince. "Mislim da Trump ne smatra bitnim palestinsko pitanje.

Pa čak i zemlje Arapskog zaljeva, smatraju palestinsko pitanje sporednim u odnosu na pitanje Irana. Trump će nastaviti svoju politiku iz prvog mandata. Sve dok se ne riješi palestinsko pitanje, dok ne dođe do dvodržavnog rješenja dogovorom Izraela i Palestinaca, do tada mir na tom području nije moguć", rekao je Špelić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. siječanj 2025 22:59