POSKUPLJENJE

Plin u BiH skuplji 22 posto zbog poremećaja nastalog zbog rata u Ukrajini

Bečarević tvrdi kako će plin građanima i gospodarstvu poskupjeti za više od 40 posto budući su potkraj ožujka istekle subvencije

Ilustracija

 Danijel Soldo/Cropix

Cijena plina u Bosni i Hercegovini povećana je za 21,7 posto u tromjesečnom razdoblju što su u ponedjeljak vlasti pripisale poremećaju nastalom zbog rata u Ukrajini, a neovisni stručnjaci time što je dobavljač Energoinvest promijenio pravac opskrbe preko Turskoga toka, koji je ovisan isključivo o Gazpromu.

Direktorica Energoinvesta Bisera Hadžialjević izjavila je da je plin građanima i gospodarstvu poskupio od ponedjeljka zbog ukupnih kretanja na tržištu nafte, plina i goriva.

"Cijena goriva je povećana do 44 posto. Trebamo imati na umu da će povećanje cijene plina od 21,7 posto važiti za sljedeća tri mjeseca", rekla je Hadžialjević.

Poskupljenje cijene plina odnosit će se na predstojeće tromjesečno razdoblje.

Po njezinim riječima Energoinveest ima 'urednu i korektnu' suradnju s ruskim Gazpromom te zajedno sa Srbijom dobivaju cijenu koja je povoljnija od drugih zemalja.

Nekadašnji direktor kompanije BH Gasa i stručnjak u oblasti plina Almir Bečarević još od lanjskog proljeća upozorava da će plin poskupjeti zbog Energoinvestove odluke da opskrbu promijeni s plinovoda preko Mađarske i Ukrajine na Turski tok. Turski tok je plinovod koji doprema ruski plin preko Crnog mora, Turske, Bugarske i Srbije.

Bečarević tvrdi kako će plin građanima i gospodarstvu poskupjeti za više od 40 posto budući su potkraj ožujka istekle subvencije kojima su vlasti sudjelovale u cijeni ovoga energenta od 18,5 posto.

On je ranije kritizirao i odluku Energoinvesta i vlasti u Federaciji BiH da prošle godine raskinu važeći ugovor s mađarskim plinskim distributerom FGSZ-om preko kojega je tekla opskrba plinom koji nabavlja od Gazproma, ali i drugih ponuđača. Zbog toga su Mađari pokrenuli međunarodni sudski spor vrijedan 21,1 milijun dolara.

Bečarević je tvrdio i kako su dogovorom o prijelazu na Turski tok vlasti praktično minirale projekt plinske diversifikacije i povezivanja u sustav Republike Hrvatske putem južne interkonekcije.

Tijekom prošlotjednog posjeta Mostaru premijer Andrej Plenković izjavio je kako je Hrvatska zainteresirana za spajanje plinovodnih sustava s BiH, čime bi se smanjila ovisnost opskrbe iz jednog izvora.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 20:13