„Ako je Bog Bog života, a jest, nije nam dopušteno ubijati braću u njegovo ime. Ako je Bog Bog mira, a jest, nije nam dopušteno voditi rat u Njegovo ime. Ako je Bog Bog ljubavi, a jest, onda nam nije dopušteno mrziti braću“, rekao je danas u Mosulu poglavar Katoličke crkve papa Frane. On jutros boravi na sjeveru Iraka, prvo među Kurdima, a zatim među kršćanima koji su, nakon jazida, bili glavni žrtve mahnitanja terorističke takozvane Islamske Države Iraka i Šama (DAIŠ, ISIL, ISIS).
Prva etapa bio je Erbil, glavni grad Autonomne Oblasti Iračkog Kurdistana, gdje su ga dočekali kurdistanski predsjednik Nechirvan Barzani, kurdistanski premijer Masrour Barzani, te mjesni nadbiskupi: mons. Bashar Matti Warda za Katoličku crkvu sirskog obreda, te mons. Nizar Semaan za Katoličku crkvu kaldejskog obreda. Nakon kraćeg razgovora s tim predstavnicima državne, te manjinskih katoličkih crkava, Papa se uputio helikopterom na Ninivsku visoravan, u Mosul.
Mosul je na desnoj obali Tigrisa, nasuprot nekadašnjoj asirskoj prijestolnici Ninivi na lijevoj obali, podignutoj prije više od 6000 godina, spominjanoj i u Tori i u Novom zavjetu.
Papa je tu donio križ u čijem središtu je medaljon sa zvonicima i munarom. Postavljen je na mjestu gdje su razorene i crkve i džamija. Posrijedi je Ǧāmi‘ an-Nūrī, džamija iz XII stoljeća, poznata po „Grbavoj“ munari (al-Ḥadbā’). U toj je džamiji Ibrahim Awad Ibrahim Ali al-Badri al-Samarrai, samozvani Abu Bakr al-Baghdadi, proglasio 2014 svoj „Kalifat“. Kad se DAIŠ morala povući iz Mosula 2017, porušili su i tu džamiju.
Prije toga sistematski su razarali arheološke iskopine Ninive. Srušena je i džamija nad grobom proroka Jone/Junuza (onoga koji je, po Bibliji, preživio u utrobi kita), Mosulski muzej s artefaktima Akadske i Asirske države. Gore od kršćana prošli su samo jazidi, koje Papa ne prestaje spominjati kao žrtve genocida.
Na Trgu četiriju crkava (Hosh al-Bieaa) razorili su sve te četiri crkve: katoličku sirskog obreda, katoličku kaldejskog obreda, pravoslavnu armensku i pravoslavnu sirsku.
Upravo tu je Papa stavio štolu i izmolio molitvu za pokoj duša svih žrtava rata.
U Qaraqoshu Papa je izmolio Molitvu Anđelova pozdravljenja u Katedrali Bezgrešnog začeća, izgrađenoj iznova, jer ju je DAIŠ srušio i njezinu unutrašnjost koristio kao dvorište za masovna strijeljanja. Qaraqosh (ili Bakhdida) je sirski grad čijih su svih 150.000 stanovnika utekli u Kurdistan 2014 kada im je DAIŠ zatvorila vodovod a susjedima zabranila trgovati s qaraqoshkim stanovnicima. Poslije 2017 stanovnici su se počeli vraćati, pa smo na ulicama vidjeli i igru i veselje djece.
Papa se kasnije vraća u Erbil predvoditi misu na stadionu Franso Hariri. Stadion je kapaciteta 30.000 gledalaca, bit će ih pripušteno samo 20.000 radi pandemije, koja očito nije glavni izvor straha: jutros je veoma mali postotak nazočnih Papinim manifestacijama nosio zaštitnu masku.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....