KAMPALA

'OVO UBIJA U SAMO NEKOLIKO SATI!' Epidemija izuzetno opasne zarazne bolesti izbila u milijunskoj metropoli, već ima mrtvih

Kampala, arhivska fotografija
 Jure Mišković / CROPIX

Najmanje dvije osobe preminule su, a nekoliko desetaka je zaraženo, u najnovijoj epidemiji opasne bolesti kolere koja se pojavila u prenapučenim predgrađima Kampale, glavnog grada afričke države Ugande.

Tamošnje ministarstvo zdravstva potvrdilo je da je kolera uzela bar dva života, kao i da je kod 43 osobe potvrđena sumnja na bolest. Stavljeni su u posebnu karantenu koja je hitno podignuta, čim je primljena vijest o izbijanju kolere.

- Potrebno je uložiti više truda kako bismo spriječili širenje bolesti. Moramo raditi više kako bismo osigurali da neće biti mnogo novih slučajeva - rekla je državna ministrica primarne zdravstvene zaštite Joyce Moriku Kaducu, javlja britanski The Guardian.

List napominje kako bi dodatne probleme mogla uzrokovati jaka kiša koja se očekuje, a koja bi mogla doprinijeti razvoju i širenju bolesti.

Ministrica Kaducu napomenula je kako je kolera bolest od koje se umire u nekoliko sati.

- Apeliramo na javnost da budu oprezni i svaku sumnju na izbijanje bolesti odmah prijave najbližoj zdravstvenoj ustanovi - zamolila je ministrica.

Predgrađe Kampale, piše britanski list, prenapučeno je i njime vlada loša higijena, nema kanalizacije te su stanovnici primorani biti vodu koja nije pročišćšena. Većina 'slumova' u kućama nema zahode, pa je praksa građana urinirati i nuždu obavljati u plastične vrećice koje potom bacaju u kontejnere na otvorenom ili čak izravno u vodu, što doprinosi širenju različitih zaraza. Stručnjaci vjeruju kako je upravo to uzrok novog izbijanja bolesti.

- Neadekvatno zbrinjavanje organskog otpada i konzumiranje vode kontaminirane fekalnim bakterijama glavni je uzrok širenja bolesti - rekla je Charlotte Kusemererwa, dužnosnica organizacije Joy for Children u Kampali, javlja Guardian. Ona upozorava kako će jake kiše koje se očekuju ponijeti različite vrste zagađenja u otvorene vodovodne tokove, zbog čega će doći do dodatnih problema. Kaže i kako bi velike količine otpada na ulicama mogle zakrčiti sustave odvodnje, zbog čega nisu isključene ni poplave i to poplave vodom punom opasnih bakterija.

Humanitarne organizacije odgovornom smatraju vladu Ugande za koju kažu da godinama ignorira te probleme, ističući kako ljudi na rubovima Kampale imaju pravo na dostojanstven život bez bolesti poput kolere.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 01:38