ODBROJAVANJE

'OVO BI MOGLA BITI VEĆA KATASTROFA OD SVEGA ŠTO SMO DOSAD VIDJELI U SIRIJI' Počinje bitka svih bitaka nakon koje Bliski istok više neće biti isti

 
 Reuters/Profimedia

Ruski i sirijski ratni zrakoplovi bombardirali su u subotu gradove u pokrajini Idlibu, samo dan nakon propalog summita koji su u Teheranu održali predsjednici Turske, Irana i Rusije, ne uspijevši prevladati međusobne razmirice i dogovoriti se o prekidu vatre.

Očevici i spasioci kažu da je iz zraka napadnuto više sela i gradova u južnome Idlibu, kao i grad Latamneh na sjeveru Hame, koji su još uvijek pod kontrolom pobunjenika.

Sirijski helikopteri bacali su bačve s eksplozivom na kuće u predgrađu grada Khana Sheikuna, rekli su stanovnici tog područja u južnome Idlibu.

Po podacima civilne zaštite u selu Abdeen na jugu Idliba smrtno su stradale tri osobe.

Ta pokrajina, posljednje veliko pobunjeničko uporište u Siriji s tri milijuna stanovnika i nekoliko desetaka tisuća boraca, većinom džihadista, nakon neuspjelog summita strahuje od nove humanitarne katastrofe.

Iran, Rusija i Turska nisu uspjele u petak prevladati svoja razmimoilaženja, dogovorivši se ipak da će nastaviti "surađivati" na rješenju kako bi se izbjegle civilne žrtve u tom području na sjeverozapadu Sirije, oko kojega vlast Bašara al-Asada okuplja postrojbe za, kako se čini, neposredan napad.

Ruski zračni napadi izvedeni su u petak na položaje Hajat Tahrir al-Šama, džihadističke organzacije koju je osnovao bivši sirijski ogranak Al Kaide koji dominira Idlibom, ili pak na Ahrar al-Šam, moćnu islamističku pobunjeničku skupinu, pri čemu je bilo pet mrtvih, izvijestilo je Sirijski opservatorij za ljudska prava.

Već u četvrtak stotine civila počelo je bježati iz zone predviđajući napad vladinih postrojbi.

Nakon što su ga 2015. osvojili pobunjenici, Idlib je njihovo posljednje veliko uporište. Ondje su poslani deseci tisuća pobunjenika i civila evakuiranih iz drugih uporišta oporbe koje su preuzimale lojalističke snage u zemlji.

Do ruskih je udara došlo dok se održavao u Teheranu summit između iranskog predsjednika Hasana Rohanija i njegovih kolega Vladimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana, te nekoliko sati prije sastanka Vijeća sigurnosti UN-a o stanju u Idlibu koji je sazvao Washington.

Summit je obilježen verbalnim nadmetanjem predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i Vladimira Putina. Erdogan se zdušno zalagao za sporazum oko "prekida vatre" i upozoravao na "pokolj" u slučaju napada lojalističkih postrojbi, koje podržavaju Teheran i Moskva.

Putin je odbacio prijedlog argumentirajući "da nema predstavnika oružanih skupina oko tog stola" vičnih u pregovorima oko prekida vatre.

Turkish President Tayyip Erdogan speaks during a news conference with President Hassan Rouhani of Iran and Vladimir Putin of Russia following their meeting in Tehran, Iran September 7, 2018. Cem Oksuz/Turkish Presidential Palace/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS PICTURE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. NO RESALES. NO ARCHIVE.
Cem Oksuz/Turkish Presidential Palace / REUTERS
Na fotografiji: Vladimir Putin, Hasan Rohani i Tayyip Erdogan

Globalno, sve tri zemlje držale su se svojih stavova. Teheran i Moskva inzistirali su na potrebi borbe protiv "terorizma" i pravu Damaska da povrati integritet svojeg teritorija, a Turska, koja podržava pobunjenike i masovno prihvaća sirijske izbjeglice na svoj teritorij, upozoravala je na nadolazeći "pokolj".

"Borba protiv terorizma u Idlibu neizbježan je dio misije povratka mira i stabilnosti u Siriji, ali zbog te borbe ne smiju patiti civili niti ona smije dovesti do politike spaljene zemlje", izjavio je iranski predsjednik Hasan Rohani.

"Sirijska vlada ima pravo preuzeti nadzor nad cjelokupnim nacionalnim teritorijem i mora to učiniti", procijenio je Putin.

Osam međunarodnih nevladinih organizacija aktivnih u Siriji pozvalo je "svjetske čelnike" okupljene u Teheranu i New Yorku da "rade zajedno na izbjegavanju najgore humanitarne katastrofe u sedam godina rata u Siriji", u kojem je već poginulo više od 350.000 ljudi, a milijun ih je izbjeglo.

Izaslanik UN-a za Siriju Staffan de Mistura založio se za konkretne mjere u petak pred Vijećem sigurnosti okupljenim u New Yorku kao bi razgovaralo o Idlibu.

"Nužne su rute za evakuaciju u svim pravcima, prema istoku, sjeveru, jugu", kazao je on.

Odlučne u preuzimanju cjelokupnog teritorija, vlasti u Damasku skupile su pojačanja na rubu pokrajine koja graniči s Turskom, a kojom dominiraju džihadisti Hajat Tahrir al-Šarma ali uključuje i znatne pobunjeničke frakcije.

Gotovo polovica od oko tri milijuna stanovnika pokrajine Idlib i nekoliko pobunjenih džepova susjednih pokrajina Hama, Alep ili Latakija raseljeno je, po UN-u.

Erdogan zaprijetio da neće pasivno promatrati ubijanja u Siriji

Turska "neće sa strane promatrati niti sudjelovati u igri" ako se svijet ogluši na ubijanja desetaka tisuća kako bi se ostvarili planovi sirijske vlade, upozorio je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan u petak.

U seriji tvitova nakon trilateralnog samita s predsjednicima Rusije i Irana u Teheranu Erdogan je kazao kako pribjegavanje metodama koje će zanemariti živote civila "ide na ruku teroristima".

"Ako svijet zažmiri na ubijanja desetaka tisuća nevinih ljudi kako bi se ispunili interesi režima niti ćemo to gledati sa strane niti sudjelovati u takvoj igri", kazao je Erdogan.

Predsjednici Turske, Irana i Rusije u petak se nisu dogovorili o primirju koje bi zaustavilo ofenzivu snaga sirijske vlade u pokrajini Idlib koja je u rukama pobunjenika. Ujedinjeni narodi strahuju da će ofenziva rezultirati humanitarnom katastrofom koja će pogoditi desetke tisuća civila.

Američka vojska stvara planove za odgovor na kemijske napade u Siriji

Američki general u subotu je kazao kako "stalno razgovara" s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom o vojnim opcijama za slučaj da Sirija ignorira upozorenja Washingtona da ne koristi kemijsko oružje u očekivanom udaru na posljednje pobunjeničko uporište u Idlibu.

Zapovjednik glavnog stožera general Joseph Dunford kazao je kako nije još donesena nikakva odluka SAD-a da angažira vojsku u odgovoru na eventualni kemijski napad u Siriji.

"No, vodimo razgovore, rutinske razgovore s predsjednikom kako bismo osigurali da on zna kako stojimo u pogledu planiranja za slučaj da bude korišteno kemijsko oružje", kazao je novinarima tijekom puta po Indiji.

Dunford je kasnije dodao kako Trump očekuje da budu gotove vojne opcije te ga redovito obavještavaju o koracima u razvijanju tih vojnih odgovora.

Sirijski predsjednik Bašar al-Asad nagomilao je vojsku na crte bojišta na sjeverozapadu zemlje kao i njegovi saveznici, a ruski vojni zrakoplovi sudjelovali su u bombardiranju pobunjenika u Idlibu u akciji koju se doživljava kao uvod u ofenzivu.

Ovog je tjedna visoki vojni američki dužnosnik upozorio da je mnogo dokaza da sirijska vlast priprema kemijsko oružje za napad na Idlib.

Bijela je kuća upozorila da će SAD i njezine saveznice odgovoriti "brzo i snažno" u slučaju da vladine snage upotrijebe kemijsko oružje. Trump je dva puta naložio bombardiranje Sirije zbog nAvodnog korištenja kemijskog oružja u travnju 2017. i travnju 2018.

I francuski vojni vrh prošlog je tjedna objavio kako su snage te zemlje spremne za napade na sirijske ciljeve u slučaju korištenja kemijskog oružja u Siriji.

Upitan ima li izgleda da se izbjegne napad na Idlib Dunford je kazao: "Ne znam postoji li išta što ga može zaustaviti".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 10:02