ZAPANJUJUĆE

Otkriven najveći celestijalni objekt te vrste ikad viđen u dalekom svemiru!

Ovaj drevni objekt formirao se kada je svemir bio star tek 1,38 milijardi godina

Ilustrativna fotografija

 / Swns/swns/profimedia/

Astronomi su otkrili čudovišni radio-mlaz u udaljenom svemiru, dvostruko širi od čitave Mliječne staze, piše CNN.

Ovaj drevni objekt formirao se kada je svemir bio star tek 1,38 milijardi godina. Znanstvenici starost svemira procjenjuju na 13,8 milijardi godina.

Ovo je najveći radio-mlaz viđen u ranom svemiru, izjavila je vodeća znanstvenica Anniek Gloudemans s NOIRLab-a.

image

Otkriveni radio mlaz

/Noirlab/nsf/aura/m. Garlick

Ovi ogromni radio-mlazovi, nastali neposredno nakon velikog praska, dugo su promicali astronomima, a način na koji nastaju ostao je enigma.

PROČITAJTE VIŠE Porasla vjerojatnost da će asteroid udariti u Zemlju 2032.; Naš stručnjak: Velik je poput onog koji je izazvao strašnu eksploziju u Sibiru

Mnoge galaksije sadrže supermasivne crne rupe u svojim centrima, koje uzrokuju nevjerojatan energetski izlaz, što može dovesti do stvaranja kvazara — najsvjetlijih objekata u svemiru. Astronomi su pomoću dvaju snažnih radio-teleskopa otkrili ovaj ogromni mlaz koji doseže udaljenost od barem 200.000 svjetlosnih godina.

Otkriveni kvazar, koji ima masu 450 milijuna puta veću od Sunca, manji je od tipičnih kvazara. Ovo otkriće pokazuje da za stvaranje moćnih mlazova u ranom svemiru nije nužno potrebna izuzetno masivna crna rupa.

Astronomi su koristili LOFAR teleskop i druge instrumente poput Gemini Near-Infrared Spectrograph za proučavanje ovog mlaza, pružajući uvid u rane faze svemira. Ovo otkriće daje značajan uvid u formiranje prvih mlazova i njihov utjecaj na evoluciju galaksija.

Iako su ovakvi mlazovi rijetki, pronalazak jednog ovako velikog u ranim fazama svemira otvara mogućnost da postoji još takvih objekata koji čekaju otkriće.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. veljača 2025 05:22