EKSKLUZIVNO IZ SARAJEVA

OTAC PREMINULE DJEVOJČICE ZA JUTARNJI Emir Hamidović: 'Moja Berina je umrla jer za državu BiH nikada nije ni bila živa!'

Točno dva tjedna od početka prosvjeda ispred zgrade Parlamenta u Sarajevu , jučer je na istom mjestu u 17 sati održan još jedan u nizu prosvjeda kojima građani Bosne i Hercegovine od nadležnih institucija traže donošenje zakona o jedinstvenom matičnom broju. Podsjetimo, povod za prosvjede koji su počeli 5. lipnja bio je slučaj djevojčice Belmine Ibrišević iz Donje Orahovice kod Gračanice.

Bebe nakon 17. veljače

Ona nije mogla otputovati na liječenje u Njemačku jer, kao ni ostala djeca u Bosni i Hercegovini rođena nakon 17. veljače, nije imala jedinstveni matični broj, a time niti potrebne dokumente za izlazak iz zemlje.

Naime, odlukom Ustavnog suda Bosne i Hercegovine izvan snage je stavljen zakon o JMBG-u, predložene izmjene zakona još nisu donesene, a Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u međuvremenu je donijelo privremenu odluku o matičnom broju.

Građani na trgovima

Građani koji se već 15 dana svakodnevno okupljaju ispred zgrade Parlamenta traže usvajanje zakona o jedinstvenom matičnom broju do 30. lipnja, zatim uspostavu državnog socijalnog fonda za financiranje liječenja bosanskohercegovačkih građana u inozemstvu te da se parlamentarci odreknu 30 posto svojih primanja u korist navedenog fonda.

Pitanje JMB-a proizvelo je do sada nezapamćene prosvjede diljem zemlje, a najveći do sada održan je prije tjedan dana, kada je prosvjedovalo više od 10.000 ljudi.

Birokracija koja ubija

Jučerašnji je dan počeo kao i prethodni: pedesetak građana okupilo se na platou ispred zgrade Parlamenta, gdje se svakodnevno održava sada već tradicionalna - Kava pred Parlamentom.

No, ovaj je dan ipak poseban jer su, uz uobičajene aktivnosti, okupljeni građani pripremili i koncert podrške JMB protestima na kojem je nastupilo devet bosanskohercegovačkih bendova.

Uoči jučerašnjih prosvjeda u Sarajevu razgovarali smo s Emirom Hamidovićem, ocem tromjesečne djevojčice Berine Hamidović koja je prije 3 dana preminula u Beogradu, a bila je žrtva administrativnih problema koji su se javili, među ostalim, i zbog nedostatka matičnog broja i time je postala jedan od simbola demonstracija u cijeloj BiH. Naime, Berini je nakon rođenja dijagnosticirano teško oboljenje - traheoesofagealna fistula na mjestu anastomoze - zbog kojeg nije mogla jesti. Berina je sa svega mjesec i pol dana operirana u Sarajevu te je, iako je operacija bila uspješna, došlo do novih komplikacija i njen je odlazak na operaciju izvan BiH postao neophodan. Odlučeno je da Berina otputuje u Beograd.

Ilegalno preko granice

- Naša borba za Berinin život počela je u trenutku kada su nam priopćili da mora hitno na operaciju u Beograd i da djetetu moramo nabaviti putovnicu. U policiji su nam rekli da putovnicu nije moguće dobiti jer Berina, kao ni ostala djeca u Bosni i Hercegovini rođena nakon 17. veljače, nema matični broj. Nakon toga su nas uputili u Ministarstvo civilnih poslova, no oni su nas vratili na policiju. Nismo znali što napraviti, svaka adresa bila je pogrešna adresa, a naše je dijete gubilo dragocjeno vrijeme. Kada sam ih pitao što ja kao roditelj trebam napraviti - pustiti da mi dijete umre - nisam dobio odgovor. U tom je trenutku jedan gospodin rekao da ima poznanike na jednom od graničnih prijelaza sa Srbijom i da će on dogovoriti da nas puste preko granice - pojašnjava gospodin Hamidović.

Obitelj Hamidović imala je svega tri dana da riješi neophodnu papirologiju i krene u Beograd. Dan prije odlaska kontaktirana je granična policija koja je obaviještena o dolasku sanitetskog vozila iz Sarajeva u kojem su bili mala Berina i njezini roditelji.

- Da se pitalo ovu državu, parlamentarce i tzv. zakonodavce, moja Berina u Beograd nikada ne bi stigla. Nije istina da smo satima čekali na prelazak granice. Istina je da granična policija Srbije nije dobila obavijest o našem dolasku, ali su nas ipak pustili.

Kanton bez para!?

No, problem matičnoga broja nije jedini s kojim se obitelj suočila. Iz Beograda je zatraženo da se uplati 100.000 srpskih dinara (oko 6500 kuna) depozita u slučaju da nema tko snositi troškove za Berininu operaciju. Kanton Sarajevo, koji je po zakonu bio dužan uplatiti taj novac, to nije učinio, te je obitelj u Srbiju otišla zahvaljujući donacijama susjeda, prijatelja i građana koji su u rekordno kratkom roku skupili traženi iznos. Novac, kaže Hamidović, do danas nije uplaćen.

Država kriva za sve

- Sve smo sami organizirali, od prijevoza do bolnice, i sve smo sami platili. Ova država je kriva za sve što smo prošli.

Moje dijete je pukom srećom otišlo u Beograd, ali nije preživjelo. Zahvaljujući dobrim ljudima, izbjegnuta je moguća komplikacija zbog nemanja JMBG-a, ali time se ne umanjuje činjenica da Berina nije jedino dijete u ovoj zemlji koje ga nije imalo. Zamislite koliko je djece rođeno od veljače i svi oni za ovu državu ne postoje. Oni nisu čak ni broj. Taj broj nema veze s nacionalnošću. Ja ne mogu shvatiti da zadnjih šest brojeva JMB-a može predstavljati takav problem da u pitanje dovede živote naše djece - ističe Hamidović.

Nakon što je objavljena vijest da je Berina zbog sepse preminula u Beogradu, građani Sarajeva, ali i drugih gradova diljem BiH okupili su se na trgovima i ulicama da odaju počast bebi koja je, kako kažu, žrtva bosanskohercegovačkog sistema i nacionalističkog prebrojavanja krvnih zrnaca koje se u ovoj državi odvija već dvadeset godina.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 02:17