Parlamentarni zastupnici deset članica EU, među kojima i Hrvatska, u srijedu su na sastanku u Parizu zatražili od Europske komisije da preispita prijedlog o uspostavi europskog tužiteljstva za borbu protiv prijevara u proračunu Unije.
Konceptu europskog tužiteljstva kako ga je zamislila Europska komisija, a zapravo iza njega snažno stajala bivša povjerenica Viviane Reding, usprotivili su se zastupnici Hrvatske, Francuske, Njemačke, Italije, Belgije, Luksemburga, Austrije, Rumunjske, Litve i Grčke.
Hrvatsko protivljenje toj inicijativi Viviane Reding iz srpnja 2013. vremenski se poklopilo s ozbiljnim prijeporima koje je Vlada u Zagrebu imala oko izmjena tzv. Lex Perković i zakonskih odredbi koje su se odnosile na vremensko ograničenje izručenja osoba za koje je izdan tzv. europski uhidbeni nalog.
Novo tijelo
Vlada u Zagrebu, zbog izručenja Perkovića, tada se našla na rubu uvođenja financijskih sankcija, što je bio svojevrsni presedan, a političku akciju protiv Hrvatske predvodila je povjerenica Reding.
Na temelju Lisabonskog ugovora, Europska je komisija dužna ustrojiti ured europskog tužiteljstva za borbu s prijevarama u proračunu EU. Riječ je o novoj instituciji EU čija će zadaća biti kazneni progon onih koji nanesu štetu financijskim interesima EU. Kazneni progon za makinacije u korištenju sredstava EU postoji i sada, ali je povjeren nacionalnim tužiteljstvima. Smatralo se da će progon biti kvalitetniji ako se na razini EU osnuje posebno tužiteljstvo.
Ekskluzivne ovlasti
U rujnu 2013. je 11 članica, uključujući Hrvatsku, objavilo da se protivi strukturi i ovlastima europskog tužiteljstva na način na koji ih je zamislio EK. Pod pritiskom nezadovoljnih članica, EK je morao odustati od prvotne ideje da ured europskog tužitelja čine glavni tužitelj i četiri njegova zamjenika koje bi imenovali Europsko vijeće i Europski parlament bez utjecaja država članica i prihvatio prijedlog da se ured sastoji od glavnog tužitelja i 28 zamjenika - po jednog iz svake države članice.
I dok je oko strukture europskog tužiteljstva napravila ustupke, Europska je komisija tvrdo ostala na stajalištu da to tužiteljstvo mora imati ekskluzivne ovlasti u kaznenom progonu djela uperenih protiv financija Europske unije.
Vivane Reding, u čijem je mandatu nastao sporni prijedlog, više nije europska povjerenica za pravosuđe. Na njezino mjesto u reformiranoj EK došla je češka socijaldemokratkinja Vera Jourova.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....