![Ivan Zidarević](https://static.jutarnji.hr/images/slike/2025/02/05/k_36182088_640.png)
Srbija će do 20. ožujka dobiti novu vladu ili će početkom svibnja ići na nove izbore, najavio je Aleksandar Vučić u četvrtak navečer za Radioteleviziju Srbije. Što se njega tiče, on ipak misli da je najbolje da se pokuša formirati "jedna dobra vlada" jer je, kako je kazao, to "strašno važno" i zbog Svjetske izložbe EXPO 2027. godine u Beogradu. U stvarnosti, nije siguran što napraviti, a da ne izazove masovne prosvjede, uz sadašnje koje već tri mjeseca predvode studenti, a priključuju im se profesori, odvjetnici, seljaci, pa čak i umirovljenici, iako su oni izborna baza Vučićeva SNS-a.
Dosadašnji premijer Miloš Vučević nedavno je podnio neopozivu ostavku na mjesto predsjednika vlade Srbije jer je nekoliko sati ranije studentici koja je prosvjedovala u Novom Sadu vilica dislocirana bejzbolskom palicom, što su napravili članovi Srpske napredne stranke. Naravno da nije dolazilo u obzir da odstupi nedodirljivi Vučić, nego su žrtveni janjci ispali Vučević te gradonačelnik Novog Sada. Time je pala i vlada Srbije, a prema zakonima, o tome se mora raspravljati na sjednici skupštine Srbije. Sad se otkrilo da je njegova ostavka punih osam dana putovala od vlade dok nije zaprimljena u skupštini Srbije, dok su odluke koje je Miloš Vučević potpisao kao premijer na red stigle unutar 24 sata. Po ustavu, premijer ostavku podnosi Ani Brnabić kao predsjednici skupštine, a o tome istovremeno obavještava predsjednika republike, ali niti jedno od njih dvoje nije to potvrdilo niti je na sajtovima skupštine, predsjednika, pa čak ni vlade dostupan potpisani tekst ostavke.
"Ne želim špekulirati o tome za što je nekome bilo potrebno ovo otezanje, ali ono svakako govori da vlast kupuje vrijeme jer još nema jasno opredjeljenje za jednu od dvije mogućnosti - ili formirati vladu s novim mandatarom ili ne izabrati novu vladu u ustavom utvrđenom roku, pa ići na izvanredne parlamentarne izbore", objasnio je odvjetnik Rodoljub Šabić za portal Nova.rs.
Prema srpskom ustavu, ostavka premijera mora biti konstatirana "na prvoj sljedećoj sjednici". Tad prestaje mandat vlade, koja postaje tehnička i samo otpravlja nužne poslove do izbora nove. Samo što je srpski parlament na odmoru do ožujka, pa će Ana Brnabić morati sazvati izvanredno zasjedanje jer se odluka o novoj vladi mora donijeti za 30 dana, a ne uspije li, slijede izbori, koji su u Srbiji ionako česti.
PROČITA JTE VIŠE Dragan Popović: ‘Vučić je iracionalan čovjek i teško ga je predvidjeti. No, znam što će se dogoditi kad padne. To je cijena koju Srbija mora platiti‘
Vučić ima većinu u državnom parlamentu i može odlučivati koja opcija mu se više sviđa. Njegova izborna lista "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" na parlamentarnim izborima osvojila je 129 zastupničkih mandata, odnosno apsolutnu većinu od 250 mjesta. Izborna lista "Srbija protiv nasilja" osvojila je 65 zastupničkih mandata, izborna lista "Ivica Dačić - premijer Srbije" 18, lista "Nada za Srbiju" ima 13, isto toliko mandata osvojila je i lista "Mi - glas iz naroda", a nekoliko mandata imaju i zastupnici manjina. I na lokalnim izborima u lipnju 2024. Vučićev SNS ostvario je uvjerljivu pobjedu, a opozicija je uzela Niš.
U prilog mu ide i to što vođe opozicije nisu pretjerano popularni. Dragan Đilas politički je najiskusniji jer se još devedesetih kao student predstavio kao protivnik režima Slobodana Miloševića. Četiri godine bio je gradonačelnik Beograda, ali bilo bi ogromno iznenađenje da mu naraste rejting. No Đilas je nedavno zaprijetio da "nema ni priče o izborima, a kamoli izbora bez ispunjenja svih studentskih zahtjeva". Savo Manojlović skrenuo je pažnju na sebe kao jedan od organizatora prosvjeda protiv iskopavanja litija u dolini Jadra krajem 2021., a prošle godine prvi put izašao je na izbore sa svojim pokretom "Kreni - Promeni" i ostvario najbolji opozicijski rezultat u Beogradu, ali ima slabu podršku u provinciji. Osim toga, Manojlović je također protiv izbora, a ako ih Vučić raspiše, "treba ih blokirati na način na koji studenti djeluju već dva mjeseca", smatra Manojlović.
Slabu podršku izvan Beograda i nekoliko većih gradova imaju Dobrica Veselinović, koji je bio kandidat za gradonačelnika koalicije Biramo Beograd i jedan je od lidera Zeleno-lijevog fronta, te Radomir Lazović, također iz Zeleno-lijevog fronta, koji se posljednjih godina istaknuo nastupima u skupštini Srbije.
Početkom ove godine je Zoran Živković, bivši premijer Srbije, predložio "hitno ujedinjenje demokratskih snaga i stvaranje vlade u sjeni". Prema njegovu mišljenju, to su Demokratska stranka, Narodni pokret Srbije, "Kreni - Promeni" i Zeleni, to jest "ono što se bez navodnika može nazvati demokratskom oporbom", no ubrzo je ovaj plan pao u zaborav. Vučić posljednjih dana putuje i drži skupove po južnoj Srbiji, gdje ima puno pristalica, a mediji sotoniziraju njegove kritičare, ali vidljivo je da raste kritična masa kojoj je dosta njegove autokracije i korumpiranog režima.
PROČITA JTE VIŠE Đukić: ‘Stvari će se prelomiti idući mjesec!‘; Božović: ‘Vučić i SPC imaju opasan plan sa studentima, pazite što već sad rade‘
Pitanje je, međutim, koliki dio stanovništva u Srbiji želi dubinski raskid s politikom koja postoji već više od trideset godina. Istraživanja pokazuju kako diše tamošnja ogromna većina: čak 61 posto građana Srbije za rat u Ukrajini krivi "NATO i Sjedinjene Države", a Deutsche Welle je podsjetio da se iz drugih anketa zna da se više od četiri petine građana protivi članstvu Srbije u NATO-u, da više od polovine misli da je homoseksualnost "bolest" i da je društvo većinski negativno po pitanju ulaska u EU.
A Europska unija šuti, pa je Tonino Picula, kao izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju, ovaj petak upozorio da se EU opredijelila za taktiku "čekaj i promatraj", odnosno da vidi na koji način će se situacija u Srbiji raspetljati, ali da je još jedan element to da veći broj država članica EU ima "lukrativne poslove" s aktualnom vlasti, što je prilična optužba, iako bez imenovanja tko su ti euromufljuzi. Prema Piculi, izbori nisu rješenje ako se na njima ne pronađe neka vrsta društvenog konsenzusa, a nema naznaka da bi ovaj put tako bilo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....