JEZIV SLUČAJ

Osam godina imao je tumor na mozgu, nisu ga otkrili čak ni liječnici: ‘Ovo su bili ključni znakovi‘

- Očito je postajao sve veći i veći, a niti jednom nisam imao glavobolju, čak ni kod mamurluka, ispričao je

Matt Carpenter

 Tiktok Tumour Killer/

Muškarac čiji je tumor na mozgu osam godina bio neotkriven, sada je progovorio o ključnim znakovima upozorenja na koje svi trebaju obratiti pozornost.

Matt Carpenter, autor knjige ‘A Trip Down the Rabbit Hole: My 10 Year Journey with s Brain Tumor‘ spomenuo je višestruke znakove upozorenja koji su ga trebali potaknuti da ode liječnicima nakon što 2010. godine njegov tumor nisu vidjeli na CT-u, piše Daily mail.

U siječnju 2018. Carpenteru je konačno rečeno da ima izraslinu glioma na mozgu, za koju je potrebna hitna operacija.

Sada kaže da je u to vrijeme sve svoje simptome pripisivao velikom stresu i pretjeranom radu.

- Sigurno vam mogu reći nekoliko znakova i simptoma tumora na mogu, započeo je Carpenter svoje obraćanje u TikTok videu.

@tumourkiller Once again, brain, tumours, suck #awareness #braintumour #nhs #hospital #scan #symtoms #signs #redflag @The Brain Tumour Charity @Macmillan Cancer Support ♬ Very Sad - Enchan

- U osam godina moj tumor na mozgu ostao je neotkriven. Očito je postajao sve veći i veći, a niti jednom nisam imao glavobolju, čak ni kod mamurluka, ispričao je.

Glavobolje su inače na vrhu popisa simptoma tumora na mozgu, pa se donekle može i razumjeti što Carpenter nije otišao na pregled.

Zamagljen vid također je čest simptom, a Carpenter to nije nikad iskusio.

No nakon CT-a 2010. godine, prošle su dvije ili tri godine do prvih simptoma. Tada je primijetio da mu govor postaje čudan.

- S vremena na vrijeme izgovarao bih riječi čudno. I kada sam trijezan, zaboravio bih kako se određene riječi izgovaraju ili što govorim usred rečenice, kaže Carpenter. No mislio je da samo mora posjetiti logopeda.

Još nekoliko godina kasnije, došlo je do promjene u njegovom mentalnom zdravlju.

- Moje emocionalne reakcije su se prilično poremetile, rekao je.

No i to se moglo drugačije objasniti, a on je smatrao da je sve zbog velikog pritiska na poslu, gdje je radio 70-80 sati tjedno.

- Najveći znak koji sam trebao uzeti u obzir pojavio se tek 2017., godinu dana prije dijagnoze. To se dogodilo kad sam putovao u Ameriku, ispričao je i objasnio da je tijekom tog leta sjedio pokraj jednog irskog para. Zaspao je, a nakon što se probudio, opisao je da je ispuštao neku bizarnu buku i slinio, no nije se mogao pomaknuti, a bilo mu je teško i disati.

- Pogledao sam par koji je sjedio do mene i sve mi je bilo jasno: izgledali su prestravljeno, dodaje Carpenter.

Tada je rekao sam sebi da se sve dogodilo zbog lošeg sna, no slična iskustva su se nastavila u mjesecima do dijagnoze.

- Ispostavilo se da to nije bila paraliza sna kako sam si stalno govorio. Imao sam jake napadaje, no samo ako sam bio umoran ili pod stresom, tako da sam ih imao dosta. No nastavio sam smišljati isprike, kaže.

Jedan od tih napada pojavio se na radnom sastanku. Osjećao se kao da ima moždani udar, a tada je posjetio liječnika i konačno dobio dijagnozu.

- Najbolji savjet koji mogu dati svima koji su zabrinuti za svoje zdravlje: razgovarajte s liječnikom. Ako mislite da nešto nije u redu, pitajte. Ja sam trebao pitati puno ranije.

Dijagnoza je postavljena u siječnju 2018., a tumor mu je uklonjen dva mjeseca kasnije. Morao je biti budan za vrijeme operacije.

- Dio mozga u kojem se nalazio tumor kontrolira pokrete lijeve strane mog tijela pa nakon operacije tu stranu nisam mogao pokretati. Prvih dana sam mislio da će to biti trajno. Bilo je to stresno razdoblje.

Oporavak u bolnici nakon operacije trajao je oko tjedan dana, a tada mu je rečeno da se neće moći vratiti na posao u bliskoj budućnosti.

Ipak, samo tri mjeseca kasnije nastavio je raditi pune noćne smjene u hostelu za beskućnike. Povrh toga, mjesec dana kasnije odradio je i utrku izdržljivosti koja se sastoji od staze s preprekama od 16 do 19 km.

Sada osim što radi, Carpenter nastavlja svoje fizičke aktivnosti planinarenjem na Kilimanjaro, najvišu planinu u Africi, u dobrotvorne svrhe.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. siječanj 2025 06:45