BRUTALNI, ALI SE TIME NE HVALE

ONI ZAPRAVO GOSPODARE SIRIJOM Svi se bave ISIS-om, ali postoje i gori: rade u sjeni i potiho

Borci al-Nusre jednako su brutalni, tvrde stručnjaci, kao i ekstremisti IS-a, no time se ne hvale na internetu
 AFP

Dok se svijet bavi ekstremistima takozvane Islamske države, al-Nusra front konsolidira svoje snage, sve se čvršće ukopava u Siriji te, dugoročno gledajući, prijeti da postane čak i veća sigurnosna prijetnja od Bagdadija i njegovih krvnika, kratak je zaključak analize koju je ovih dana objavio Washington Post.

Naime, ta sirijska podružnica terorističke mreže al-Qa’ide preuzima sve veću kontrolu nad teritorijem koji se proteže od turske granice prema središnjoj i južnoj Siriji, obračunavajući se pritom sa svojim umjerenijim protivnicima i tlačeći lokalno stanovništvo - samo što, za razliku od IS-a, svoja zvjerstva ne objavljuje na internetu i društvenim mrežama.

Strateški raskid

Njezino je djelovanje, tvrdi Washington Post, jednako brutalno i zabrinjavajuće, samo što to radi potiho, promećući se u jednog od ključnih igrača u četverogodišnjem sukobu u Siriji koji kompromitira ostale pobunjeničke skupine, uništavajući Zapadu ionako vrlo male šanse da u Siriji pronađe saveznika po svojoj mjeri.

- Al-Nusra front će najvjerojatnije nadživjeti tzv. Islamsku državu u Siriji te predstavljati ozbiljnu i egzistencijalnu prijetnju težnjama sirijskog naroda za razvoj pluralističkog i demokratskog društva - smatra Fawaz A. Gerges, direktor Centra za Bliski istok pri London School of Economics.

Osnivanje Al-Nusra fronta obznanjeno je 2012. godine. Kako piše Washington Post, u njegovu je nastanku financijama, ljudima, ali i oružjem pomogla tzv. Islamska država. No, al-Nusra i IS, kao njezin mentor, razišli su se godinu dana kasnije zbog ideoloških, ali i strateških razloga. Al-Nusra je, zaklinjući se na lojalnost terorističkoj mreži al-Qa’idi, počela surađivati s drugim pobunjeničkim grupacijama u Siriji, sa zajedničkim ciljem svrgavanja sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.

Rat s umjerenima

No, u posljednjih nekoliko mjeseci počela se obračunavati s umjerenijim pobunjeničkim frakcijama. Tako je, primjerice, u sirijskoj pokrajini Idlib pregazila dvije prominentne pobunjeničke grupacije koje su podržavali Amerikanci. Nakon žestokih sukoba Harakat Hazm je objavio da prestaje s djelovanjem, a šef Sirijske fronte revolucionara Džamal Maruf pobjegao je u Tursku.

Te umjerene pobunjeničke frakcije al-Nusra je počela napadati, tvrdi za list pod uvjetom anonimnosti jedan od zapadnjačkih diplomata koji djeluje na Bliskom istoku, nakon što je međunarodna koalicija, predvođena Sjedinjenim Američkim Državama, u rujnu prošle godine počela provoditi zračne udare u regiji. Njima nisu ciljali samo tzv. Islamsku državu, nego i skupinu pod imenom Khorasan koju se definira kao specijalnu ćeliju al-Nusre, sastavljenu od viših dužnosnika al-Qa’ide, čija je glavna zadaća pripremanje napada protiv ciljeva na Zapadu. Od početka djelovanja međunarodne koalicije protiv IS-a američke su snage, objavile su to nedavno, napale 17 meta izravno povezanih s Khorasanom. Al-Nusra je odgovorila. Uslijedila je serija napada koji su za njih bili uspješni.

- Sada je preuzela cjelovitu kontrolu nad strateškim područjem između pokrajina Idlib i Hama u sjeverozapadnoj i središnjoj Siriji - tvrdi spomenuti diplomat.

Istodobno je postajala sve agresivnija prema lokalnom stanovništvu. Tako se u siječnju ove godine pojavila informacija da su pripadnici al-Nusre navodno javno smaknuli jednu ženu u Idlibu zbog optužbe da je prostitutka. Provode i javna bičevanja, razapinjanja i otmice, ali to ne objavljuju na internetu. Optužuje ih se da su, također u siječnju, bombardirali hram posvećen muslimanskom učenjaku iz 13. stoljeća, što oni žestoko negiraju (iako su njihovi pripadnici viđeni kako postavljaju bombe).

Druzi na udaru

- Oni se pokušavaju predstaviti kao racionalniji, umjereniji, dinamičniji. Ne slave divljaštvo na isti način kao IS - objašnjava Gerges.

No, očevici tvrde da je njihovo najveće zlodjelo koje su dosad proveli prisiljavanje manjinskih Druza, pripadnika istoimene šijitske sekte, koji žive u Džabal al-Sumaku u Idlibu, da se preobrate na sunitski islam. Dosad su ih stotine prisilili na preobraćenje, čak su se i pohvalili da su početkom veljače sklopili ugovor o preobraćenju s Druzima u 14 sela. Prema tom sporazumu, Druzi će implementirati islamske zakone, uništiti grobnice, uvesti “islamski” način odijevanja za žene i zabraniti zajedničke škole za djevojčice i dječake. Mnogi od njih pobjegli su glavom bez obzira pred al-Nusrinom vizijom društvenog uređenja.

Svetinje islama

- Vjerojatno ćemo vidjeti takvu vrstu ponašanja al-Nusre u pokrajini Idlib jer oni u tom dijelu Sirije postaju dominantni faktor i trenutačno su u jeku napora da eliminiraju tamošnje rivale. Al-Nusra, ultimativno, želi vladati Sirijom - tvrdi Faysal Itani iz Atlantic Councila.

Kako bi to ostvarila, al-Nusra je uspostavila široku mrežu socijalnih usluga i šerijatskih sudova te vlada - tvrdi se - neograničeno. Preostale pobunjeničke frakcije u pokrajini djeluju samo uz njeno odobrenje. Naravno, takvo je ponašanje sve više otuđuje od njezinih dosadašnjih saveznika. Primjerice, glavna sirijska pobunjenička skupina, Sirijsko nacionalno vijeće, u prošlosti je bila vrlo oprezna da ne kritizira al-Nusru, no sada je promijenila svoj stav.

- Zabrinuti smo zbog al-Nusrinih najnovijih akcija te zlostavljanja stanovnika i boraca Slobodne sirijske vojske - istaknuo je njihov glasnogovornik Salem al-Meslet.

No, al-Nusra ima svoju verziju priče. Tvrde da je njihov cilj osloboditi od nepravde one koje se tlači i otjerati svakog neprijatelja koji napada čast, religiju i svetinje muslimana.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 19:06